Зараз в ефірі:

Подвиг українського народу та внесок у перемогу Другої світової війни

08.05.2020
Подвиг українського народу та внесок у перемогу Другої світової війни

9 травня в Україні відзначають День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, присвячений шануванню всіх, хто зробив свій внесок у боротьбу з гітлерівською Німеччиною.

 

 

 

 

 

День встановлений Верховною Радою України 9 квітня 2015 року відповідно Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років». Святкування Дня перемоги над нацизмом - це у тому числі і переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого.
В нашій державі вже чотири роки як офіційно не відзначають 9 травня, проте цей день є вихідним для українців. 

Дев'яте травня увійшло в історію, як день закінчення німецько-радянської війни. Акт воєнної капітуляції Німеччини був підписаний 7 травня 1945 року, а набув чинності 8 травня о 23:01. Німецький генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель підписав Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, поклавши кінець найкривавішому конфлікту в історії Європи. 

В Україні 9 травня відзначається День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, присвячений шануванню всіх, хто зробив свій внесок у боротьбу з гітлерівською Німеччиною. Таким чином, Україна розпочала нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Цей день встановлений задля «вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих».

Друга світова війна значно вплинула на долю людства. В ній брала участь 61 країна, а воєнні дії точилися на території 40 держав. Загальне число загиблих під час Другої світової  близько 65-70 млн осіб. Україна постраждала більше, ніж будь-яка інша країна Європи. У Другій світовій загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей вивезли на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн осіб. 

Українці воювали в арміях США, Канади, Великої Британії, Польщі, Франції та інших країн, а у складі Червоної армії українців було близько 6 млн. Саме українці на заклики уряду першими поповнили лави канадської армії, записувалися цілими сім'ями. В І півріччі після початку Другої світової війни, за загальною статистикою, українців було вдвічі більше серед добровольців, ніж інших національностей. Також варто пам'ятати про єдину Українську повстанську армію, яка боролася за незалежність і самостійність України в часи Другої світової.

В Україні 9 травня є державним святом, однак його формат значно відрізняється від російського Дня перемоги. Так, в Україні заборонено використання комуністичної символіки, а концепція офіційних заходів спрямована на розвінчання історичних міфів, породжених радянською та російською пропагандою. Цього дня вшановується пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом. 

До Дня пам’яті та примирення 8 травня Український інститут національної пам’яті підготував відеопроєкт «Війна і міф». Протягом наступних днів Український інститут національної пам’яті буде публікувати цікаві і надзвичайно важливі відеоролики, які руйнують поширені радянські міфи. «Почнемо з міфу про «Велику Вітчизняну війну» – ідеологічне кліше, яке створили у Радянському Союзі, щоб наголосити на «великій війні всього радянського народу проти німецько-фашистських військ», - ідеться в повідомленні. В УІНП застерігають, що «Велика вітчизняна війна» – це ідеологічно забарвлена і з наукової точки зору некоректна назва для німецько-радянської війни. Це найменування є продовженням радянського міфу про війну, який досі використовує Російська Федерація зі сподіванням зберегти ідеологічний вплив на пострадянські країни.

Офіційне гасло пам’ятних заходів – "1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо". Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток