Зараз в ефірі:

Поява, становлення та розвиток повітряного десанту

21.09.2018
Поява, становлення та розвиток повітряного десанту

Від першого успішного десантування до рейду українських ДШВ Донбасом. Поява, становлення та розвиток повітряного десанту в програмі Історична година.

Прообраз повітряного десанту мав з'явитися ще наприкінці 1918 року. Під час Першої світової війни. Тоді американський бригадний генерал пропонував закинути літаками військових у тил німецькій армії. Цей план з'явився в жовтні 1918 року. У зв'язку з тим, що війна добігала свого кінця, до цієї операції поставилися скептично.

Проте вже 1923 року Британська імперія застосувала подібну тактику в Іраку, де вона мала конфлікти з місцевими племенами. У кінці 1920-х років на літаках уже перекидав особовий склад й СРСР. Де у Середній Азії Радянський Союз вів боротьбу з так званими басмачами.

У 1930-х роках розпочинається формування повітряно-десантних підрозділів і в СРСР, і в Нацистській Німеччині. Це зумовлено тим, що обидві держави готувалися до наступальних військових дій. І першу справжню десантну операцію здійснили саме німці. У 1940 році їхні підрозділи десантувалися у Бельгії на форт Ебен-Емаель, який вважався неприступним. Німецькі генерали зрозуміли, що для унеможливлення повторення позиційної війни Першої світової слід спиратися на щось якісно нове.

У Другій світовій війні повітряний десант використовували десант всі основні тогочасні  гравці. Наприклад, СРСР у 1943 році під час Дніпровської повітряно-десантної операції задіяв майже 5 тисяч десантників. Проте операція зазнала краху. В подальшому радянська влада не використовувала десант за прямим призначенням навіть в часи Холодної війни. Натомість Третій Рейх, після успішної Критської операції 1941 року, зрозумів, що масований повітряний десант не виправдовує засоби. Загиблих військових було надто багато. Адже протиповітряна оборона теж успішно розвивалася.

Коли війська союзників у 1944 року наближалися до Німеччини, союзники запланували десантну операцію, яка мусила в подальшому призвести до стратегічної поразки Третього Рейху вже до кінця року. Головним завданням операції “Маркет Гарден” було захоплення та утримання стратегічно важливих мостів через головні водні перешкоди у південній частині окупованих німецькими військами Нідерландів. Участь в операції брали британці, американці та поляки. В результаті повітряно-десантні з'єднання понесли серйозні втрати так і не виконавши поставлених завдань.

У другій половині ХХ століття десантників здебільшого доправляли до місця проведення військових операцій літаками чи гвинтокрилами. Подібні операції проводив Радянський Союз під час вторгнення до Чехословаччини 1968 та Афганістану 1979 років. США протягом війни у В'єтнамі використовували здебільшого гвинтокрили для перекидання своїх військ.

В Україні аеромобільні війська з'явилися 1992 року. Цю назву вони носили до 2012 року, коли проросійська влада Януковича на догоду Росії перейменували їх на ВДВ. Під час російсько-української війни десантники захищали Донецький та Луганський аеропорти. Брали участь у рейдах окупованими територіями Донбасу. Своє нове Західне обличчя десантники отримали 21 листопада 2017 року. Ця дата є Днем десантно-штурмових військ. Як і західні партнери, наші військові тепер носять маруновий берет, мають свою унікальну емблему та прапор.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток