Зараз в ефірі:

Правила заповнення декларацій 2020

13.02.2020
Правила заповнення декларацій 2020

Як заповнювати декларацію і що з особистого майна потрібно вказувати у фінансовому звіті, розповів в ефірі програми Юрисконсульт на Армія FM головний спеціаліст Управління з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України Ігор Королько. 

 

 

 

 

Декларування передбачено статтею 45 Закону України Про запобігання корупції з метою фінансового контролю та унеможливлення проявів корупції.

З 2016 року декларування здійснюється в електронній формі. Впроваджений єдиний реєстр декларацій. І певні категорії громадян України зобов’язані декларувати свої доходи. Неподання декларації тягне за собою адміністративну чи кримінальну відповідальність. 

Якщо людина неумисно не подала декларацію, буде складений протокол про корупційні дії. Це адміністративна відповідальність. Якщо людина подала свідомо неправдиві дані в декларації, йде розрахунок від прожиткового мінімуму. Кримінальна відповідальність наступає при неправильно поданих даних від 500 тисяч гривень (2 років позбавлення волі). Якщо людина відмовляється заповнювати декларацію, вона підлягає звільненню з державної служби. 

Хто має подавати декларації?

Щорічні декларації подають всі без винятку державні службовці. 

Щодо військовослужбовців є винятки. Подають декларації тільки старші офіцери — від звання майор і вище. Обов’язково подають фінансову звітність військові, які проходять службу у військкоматах. 

У частині 5 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» вичерпний перелік тих категорій, які не повинні подавати декларацію. 

Чи всі підрозділи ЗСУ подають декларації?

Ігор Королько: Винятків немає. Є лише особливий порядок подання декларацій підрозділами, які входять в Збройні сили України, — це Сили спецоперацій і Головне управління розвідки. У них окремо визначений і затверджений порядок подання фінансового звіту, узгоджений спільним наказом із НЗК. 

Старші офіцери, які подають декларації, не зобов’язані вказувати підрозділи, в яких вони проходять службу, і свої посади. А вищі офіцери повинні повністю розкривати свою посаду. 

Терміни подання декларацій

З 1 січня по 31 березня (до 1 квітня) в Україні проходить загальнодержавна кампанія подання щорічних декларацій суб’єктами декларування.

Військовослужбовці, які перебувають в районі проведення Операції об’єднаних сил, а також у закордонних відрядженнях, якщо не встигають подати до 1 квітня, мають право подати протягом 90 днів після повернення з відрядження. Ці зміни набули чинності у 2018 році та дають можливість протягом 90 днів подати декларацію. 

 

Які документи повинна мати особа при заповненні декларацій?

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код; 
  • довідку про доходи (якщо держслужбовець отримує пенсію, то її треба також вказувати). 

Потрібні довідки можна взяти в фінансових службах частин. Інформацію про доходи потрібно брати за весь рік — з 1 січня по 31 грудня. Також можна зайти на сайт Державної фіскальної служби, там створити свій кабінет. Єдине, що повна інформація, 4-й звітний квартал включно, в ДФС з’являється після 15 лютого. 

  • Треба мати діючий електронний підпис (його можна отримати через відповідні сервіси ПриватБанку або в Державній фіскальній службі).
  • Єдиний номер у цьому реєстрі мають тільки ті громадяни України, які отримали біометричний паспорт або ідентифікаційну картку. Він вказаний на першій сторінці, де розміщене фото особи, під написом "Україна". Згаданий номер представлений двома послідовностями з восьми та п’яти цифр, розділених текстовим символом «-».

Особи, які не мають цього номера, зазначають у відповідному віконці — не застосовується.

Поширена помилка! 

Коли ви подаєте декларацію, спочатку зберігаєте чернетку. Після цього приходить повідомлення на адресу електронної пошти, що чернетку збережено. Потім треба ще зробити кілька дій і подати декларацію, тоді вона буде збережена в відповідному реєстрі. Перевірити, чи подано декларацію, можна на сайті НАЗК.

У вас є 7 днів на виправлення даних в декларації, але корективи можна вносити не більше 3 разів. 

 

ТИПИ ДЕКЛАРАЦІЙ

Щорічна декларація. Її подають військовослужбовці і держслужбовці;

Декларація перед звільненням. Вона охоплює період із 1 січня календарного року. Наприклад, людина звільнена зі служби 1 червня. Вона повинна подати декларацію перед звільненням з 1 січня до дня звільнення. Тобто з 1 січня по 1 червня (за новими змінами декларацію можна також подати протягом 20 днів після звільнення).

Декларація про суттєві зміни майнового стану. Якщо ви придбали, продали майно, нерухомість або ж здійснили високовартісну поїздку за кордон. 

Декларація після звільнення. Якщо людина, наприклад, була звільнена 1 червня 2019 року, вона подала декларацію з 1 січня по 1 червня в 19-му році, а у 2020 році вона повинна подати повну декларацію за весь 2019 рік. Навіть якщо вона вже не є ні держслужбовцем, ні військовослужбовцем. І після подання вона припиняє стосунки з державою як держслужбовець чи військовослужбовець. 

Зміни у заповнені декларації, які почали діяти з 1 січня 2020 року

  • В декларації потрібно вказувати інформацію про неповнолітніх дітей. 
  • Потрібно декларувати всі ваші рахунки в банках, зокрема карткові рахунки. Картки можуть бути закриті, а рахунок дійсний. Як, приклад, в ПриватБанку під час оформлення депозитних договорів видавали електронну картку. Депозитний договір вже закритий кілька років, але картка дійсна, рахунок за вами зберігається. І цей рахунок все одно треба декларувати. 
  • Тепер потрібно декларувати Ай Бен рахунки міжнародного стандарту, на які нещодавно перейшла Україна. 
  • Якщо ви протягом року більше ніж 183 дні були власником рухомого майна або об’єктів нерухомості, їх теж треба декларувати, якщо навіть станом на 31 грудня ви вже не орендували цей об’єкт нерухомості чи автомобіль. 

 

 

Більше інформації про декларування доходів ви можете знайти в

Дорученні першого заступника Міністра оборони України №835/з від 16.01.2020 року щодо порядку декларування.

Шукайте посилання на офіційному сайті Міноборони України у розділі Діяльність Інформацію, щодо особливостей застосування змін в антикорупційному законодавстві під час проведення кампанії декларування 2020.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток