Зараз в ефірі:

"Правовий фронт" або навіщо росіяни фабрикують справи проти наших військових

05.03.2018
"Правовий фронт" або навіщо росіяни фабрикують справи проти наших військових

Спростування безпідставних звинувачень, які РФ продукує проти українських військовослужбовців - справа не з легких. Їхня доказова база формується на зведеннях ОРДЛО. Зрозуміло, що ні про яку юридичну силу у такій ситуації мова йти не може. Саме тому ми зарпосили у студію представників трьох відомств аби вони розповіли наскільки важко протидіяти роками відпрацьованій ворожій системі абсурдних звинувачень. Та дізнатися  - наскільки наш український солдат захищений. 

Представник юридичного департаменту МО України Тарас Молодій, Заступник начальника управління Головної військової прокуратури Євген Котенко та представник управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних сил України Андрій Фомін в ефірі Армія Fm спростовували безпідставні звинувачення Слідчого Комітету РФ стосовно українських військовослужбовців. 

Яна Холодна: На сьогоднішній день РФ відкрила 62 кримінальних провадження щодо українських військових. Як ви розцінюєте цю ситуацію?

Євген Котенко: Ця проблема дуже серйозна. Почнемо з історії. РФ вже не перший рік здійснює свої загарбницькі дії не тільки в Україні, але і в Грузії з 2008 року. РФ у багатьох гарячих точках випробувала такі методи ведення війни. Як збір доказів, нібито, вчинення злочинів. Ще в квітні 2014 року в слідчому комітеті РФ було створено підрозділ, який займається, нібито, вчиненням злочинів українськими військовими. Якщо РФ не визнає свою присутність на Донбасі і визнає, що це територія України, то в мене виникає запитання: «А з якого боку вони можуть там щось розслідувати?».

Яна Холодна: Розкажіть про Грузинський досвід і чому нам важливо його не повторити?

Євген Котенко: Коли Росія почала війну у Грузії у 2008 році за російською армією йшли підрозділи слідчих та прокурорів, які займалися фіксацією обстрілів. Були випалки, коли вони самі створювали провокації, які потім фіксували і давали картинку для ЗМІ, для міжнародної спільноти. У такий спосіб формувалася доказова база аби показати, що насправді Росія захищає обездолених грузинів чи абхазців, і насправді це грузини нехороші і їх треба судити. Росія ці методи випробувала, цю ж тактику вона використовує на сході України. І це є елементом гібридної війни.

Яна Холодна: Ви погоджуєтеся з тим, що ці справи - це, в першу чергу, психологічний тиск?

Тарас Молодій: Такі елементи присутні і вони мають конкретне спрямування. Навіть сьогодні (Прим. авт. - ефір від 27.02.2018) з’явилася інформація щодо чергового порушення справи проти підполковника Миколи Меломенка. Факт 2014 року, з приводу застосування ним, як командиром, сил і засобів за наслідками якого загинув журналіст «Першого каналу» російського телебачення. На той момент він був керівником зенітного ракетного підрозділу. Озвучені факти не збігаються з тими військовими задачами, які стояли саме перед цим командиром. 

Яна Холодна: Готуючи матеріал, ми цікавилися думкою людей, щодо яких були відкриті справи. Ясно, що всі посміхаються, і думають що це нісенітниця. Наприклад, судять одного з командирів за наказ: розстріляти Донецьк. Причому в кримінальному провадженні ніякого юридичного підґрунтя не має. 

Тарас Молодій: Потрібно вірно вживати терміни і розуміти про що йде мова. Розстріляти Донецьк, такий меседж розрахований на сприйняття широким загалом для того, щоб дати негативну картинку діяльності ЗС, української влади по відновленню і поверненню тимчасово окупованих територій. Так звані злочинні дії мають конкретний вираз і вимір, тобто як вони вбачають це скоєння відповідних чинних дій і застосуванням зброї, за попередньою змовою групою осіб, оскільки це військовий підрозділ. І звичайно, з мотивів політичних переконань. Потрібно розрізняти про що конкретно йде мова. Вкиди, що йдуть в ефір. вони не є тим, що насправді інкримінуються відповідними слідчими органами РФ.

Яна Холодна: На що Росія розраховує розповсюджуючи інформацію про відкриття кримінальних справ?

Євген Котенко: Це елемент гібридної війни. І він розрахований на те, що наші військовослужбовці, які захищають нашу країну, прочитавши цю новину, почнуть вагатися щодо виконання своїх службових завдань. Це елемент пропаганди. Проте юридично, ці справи не мають руху далі, ніж просто гучна заява. Такий вкид направлений також на росіян.

Ми повинні розуміти, що ці публікації розміщені на сайті слідчого комітету РФ. Тобто його читають росіяни і, можливо, жителі тимчасово окупованих територій. Ми його переглядаємо регулярно, щоб здійснювати дії на випередження або контр дії.

В структурі Генеральної прокуратури діє управління з розслідування злочинів вчинених на тимчасово окупованих територіях. І саме це управління займається доведенням безпідставності звинувачень з боку слідчого комітету РФ. Тобто всі факти ми досліджуємо, встановлюємо обставини чи взагалі відбувалася така подія, чи був той військовий в той чи інший час на тому місці. Ми вже довели невинуватість у 8 фактах, що свідчить про безпідставністі звинувачень РФ. Юридично закріплено, зібрано докази, факти, що це фейк.

Яна Холодна:  Чи порушують справи проти громадян Російської Федерації за завідомо неправосудне переслідування?

Євген Котенко: Я вам зачитаю, як звучить фабула нашого розслідування, яке ми зараз проводимо цим управлінням: «За фактом сприяння слідчим комітетом Російської Федерації  терористичним організаціям «Л-ДНР» шляхом притягнення завідомо невинних громадян України до кримінальної відповідальності».

Яна Холодна:  Тобто ви вже розумієте,  навіть, якщо Росія піде по цьому факту у міжнародний суд , то у вас вже є контр-аргумент ?

Євген Котенко Так, і це дуже важливо. Тому що в Грузії таку ж ситуацію прошляпили.  Ми не повинні це допустити, ми не маємо повторити  цей сумний досвід.

Яна Холодна: Мені дуже подобається, що у нас у студії є така, дуже добра, взаємодія.  Тут Міністерство оборони, Генеральний  штаб, Генеральна прокуратура. І дуже хочеться, щоб така взаємодія була у практичному полі. Це запорука успіху, якщо ви будете всі один з одним співпрацювати? 

Євген Котенко: По-перше, так – це запорука успіху.  По-друге, ми знайшли і маємо порозуміння з Генштабом  і Міністерством оборони.  Тобто ми у цьому напрямку разом тісно працюємо.  Треба розуміти для того, щоб довести безпідставність  звинувачення – ми повинні допитати цього військового. Але тут треба розуміти,  що військовий, як будь-який громадянин, коли його викликають у прокуратуру, то у нього виникає  нерозуміння: «Так почекайте, я захищаю свою країну, а ви мене за це ще й допитуєте».  Тому ми якраз і співпрацюємо з Генштабом, Міністерством оборони для того, щоб доносити інформацію до військових, аби було розуміння для чого це.

Яна Холодна: Всі приймають прокурора як людину, що всіх карає. І мало приємного йти до вас на допит, але у цій ситуації ваше управління і підрозділ є захисниками військових. Ви у першу чергу  працюєте над  тим, щоб зібрати всі докази і довести безпідставність, абсурдність усіх кримінальних проваджень, які відкриває Росія. Вам подобається ця роль захисника?

Євген Котенко Завдяки доведенню безпідставності  звинувачень у нас з’являються підстави для звинувачення СК РФ у незаконному притягненні  (до відповідальності – Ред.) наших військових.  А щодо захисників, то одна з основоположних задач кримінального процесу – встановлення об’єктивної  істини. Тому ми це й робимо, ми виконуємо роботу, яку й маємо виконувати.  Завжди слідчі органи асоціюються, як якийсь каральний орган, але встановлення об’єктивної істини – це не тільки карання, а й виправдовування.

Яна Холодна:  Хочу запитати колег з Міністерства оборони та Генерального штабу: як вам така співпраця?  

Андрій Фомін: Ми надаємо допомогу Генеральній прокуратурі у частині досудового розслідування. Надаємо певну інформацію щодо військовослужбовців. Таким чином ця співпраця і налагоджена.

Тарас Молодій: Межа можливостей як Міністерства оборони, так і Генерального штабу окреслена рамками законодавства. Прямих безпосередніх повноважень у цих органів, не дуже багато. Але з іншого боку ми відшуковуємо можливості надання допомоги у таких ситуаціях. 

У грудні 2017 року між Міністерством оборони і Координаційним центром з надання правової допомоги укладено меморандум про взаємодію. Його предметом є надання безоплатної вторинної правової допомоги командуванню військових частин, військовослужбовцям та їхнім сім’ям з метою вжиття заходів щодо забезпечення прав захисту. 

Проблема набуває масштабного характеру, бо всі ці моменти зайшли за десятки випадків. Яка тут ситуація? У державі проведено оборонний огляд, прийнято велику кількість важливих стратегічних планувальних документів. Насамперед це стосується концепції розвитку сектору безпеки і оборони. Вони чітко окреслюють питання і загрози, які є актуальними перед нашою державою у зв’язку з агресією РФ. Але, нажаль, питання щодо масового порушення кримінальних справ  органами Росії  у відношенні до українських військових не визначено як один із елементів, що становить загрозу для України, хоча всі розуміють,  що це важливо. 

Яна Холодна: Ми сьогодні обговорили багато питань, але зараз важливо почути: наш солдат захищений?

Євген Котенко:  Наш солдат від незаконних звинувачень СК РФ захищений. 

 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток