Зараз в ефірі:

Призов 2020. Чому 18-річні юнаки вже отримали повістки та як абітурієнтам продовжити навчання?

27.07.2020
Призов 2020. Чому 18-річні юнаки вже отримали повістки та як абітурієнтам продовжити навчання?

Збіг вступної кампанії та призову. Чи потрібно відтерміновувати строкову службу та чому абітурієнтам приходять повістки, в етері Армія FM розповів старший офіцер відділу комплектування рядовим, сержантським складом та призовом управління персоналу штабу Командування СВ ЗС України Дмитро Вастьянов.

 

 

 

Олена Кравченко: До Міністерства освіти та науки України почали надходити звернення від випускників закладів освіти щодо яких готуються рішення про призов у липні, а це позбавляє їх можливості продовжити подальше навчання. Весняний призов через карантин зсунуто до кінця липня, а початок вступної кампанії перенесли на серпень, як цю проблему вирішують у комісаріатах?

Дмитро Вастьянов: Деякі журналісти перекручують інформацію. За організацію призову на строкову військову службу відповідають місцеві органи державної влади, районні держадміністрації, а військкомати лише забезпечують виконання цих державних заходів. Через карантин призовну кампанію відтерміновано з квітня-червня на травень-липень. Тобто призов триватиме, як завжди, три місяці, але зсунулись дати. Про вступну кампанію нічого сказати не можу. Це питання до Міністерства освіти. На мою думку, провести кампанію за планом нічого не перешкоджало. А оскільки цього не зробили, виникла ситуація, що юнаки, які хочуть вступити до вишів, але підлягають призову на строкову службу, можуть продовжити навчання, виконавши свій громадянський обов’язок із захисту держави. Адже в громадян України, крім прав, є ще й обов’язки, а багато хто про це забуває. Ми та Генштаб ще до початку кампанії звертались до голів призовних комісій з пропозицією детально вивчати кандидатури осіб, які бажають продовжити навчання, і відстрочити їм терміни служби. Але згідно з Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», бажання навчатись не є підставою, щоб отримати відтермінування або звільнення від строкової служби. Якщо людина вже навчається, то вона має право на відстрочення, а лише бажання навчатись такого права не дає. Але щоб уникнути прикрих ситуацій, Генштаб та Командування Сухопутних військ рекомендували головам призовних комісій надавати юнакам, які бажають і надалі здобувати освіту, відтермінування за ч.15 ст.17 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу». Наголошую, що таке відстрочення надається лише обласними або Київською міською призовною комісією. Тобто рішення ухвалюється комісійно. І саме ті люди, які ухвалюють це рішення, повинні нести відповідальність, а не перекладати її на військкомати. Ми пропонували Міносвіти розробити формат довідки, щоб було документальне підтвердження бажання особи вступити в освітній заклад. Міносвіти довідку не розробило, але рекомендувало навчальним закладам здійснювати попередню реєстрацію осіб, які бажають вступити, та надавати довідку у формі, визначеній керівником навчального закладу. Щоб здобути право на відстрочення, такі особи повинні звернутися з заявою до призовної комісії і надати підтверджувальні документи. На мою думку, оскільки один із членів призовної комісії – представник управління освіти, він мав би перевіряти достовірність довідки. І якщо людина справді зареєструвалася, то районна комісія має клопотати перед обласною про надання такій людині відтермінування. Тобто вирішує комісія. Але якщо ви вважаєте, що рішення неправомірне, то можете оскаржувати його через суд.

Олена Кравченко: Які можуть бути офіційні причини відтермінування і який перелік документів?

Дмитро Вастьянов: Всі причини зазначені у статті 17. Це сімейні обставини, навчання (для людей, які вже навчаються), продовження професійної діяльності та низка інших. Щоб комісія винесла ухвалу на вашу користь, повинні бути документи, які підтверджують право на відстрочення. Наприклад, освітній заклад видає навчальну довідку, що він справді здобуває освіту в цьому закладі і на якому курсі. Або якщо це за сімейними обставинами (наприклад, в родині є дитина віком до 3 років), то потрібне свідоцтво про народження дитини та свідоцтво про шлюб. Тобто пакет документів залежить від причини. Крім того, від проходження військової служби звільняються люди за релігійними переконаннями. Це люди, які бажають продовжити альтернативну службу. Але альтернативною службою у нас займаються лише районні державні адміністрації. І особа, яка бажає проходити альтернативну службу, за 2 місяці до початку призову повинна звернутися з заявою до районної державної адміністрації.

Олена Кравченко: У цьому році затверджено, що юнаки 18-19 років можуть проходити строкову військову службу…

Дмитро Вастьянов: Указом Президента визначалося, що призиваються громадяни з 20 до 27 років. Але якщо особа бажала проходити строкову службу, її конституційні права ніхто не міг обмежити, бо згідно з законом, на строкову службу призиваються громадяни з 18-ти років. І ця норма не змінювалась.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток