Зараз в ефірі:

ProВійсько: Про військову інспекцію і міжнародні зобов’язання

18.12.2018
ProВійсько: Про військову інспекцію і міжнародні зобов’язання

Детальніше про військову інспекцію у програмі «ProВійсько» розповів начальник управління верифікації ГШ ЗСУ полковник Гуць Андрій Миколайович.

Сергій Жуковський: Чим займається підрозділ верифікації?

Гуць Андрій: Це специфічний, єдиний в Україні підрозділ, який займається організацією воєнно-політичних аспектів державної політики у галузі контролю озброєння. Це контроль над важким озброєнням – бойовими танками, літаками, ударними вертольотами, артилерійські системи, бойові броньовані машини.

Сергій Жуковський: Чи змінилась діяльність вашого управління з початком війни?

Гуць Андрій: Дуже змінилася. Ці договори в галузі контролю озброєння, розроблялися в 70-90 роки минулого століття. Події в України підтвердили, що ці договори мають слабкі місця, які використовує РФ. Змінилися підходи до оцінки накопичення зброї і військової діяльності, накопичення військ. В 2017 році ми провели міжнародну інспекцію на території РФ в Ростовській області. У Віденському документі розписано як ці інспекції виконуються – держава-учасниця має квоти (активну і пасивну). Одну квоту нам вдалося реалізувати – виходить, наша активна, а російська пасивна. Ми запросили спостерігачів з Канади і Данії. Провели інспекцію і виявили, що Росія формує на Маріупольському напрямку 150 мотострілецьку дивізію, без попереднього повідомлення всіх держав-учасниць ОБСЄ. Росія спершу заперечувала, а потім повідомила, мовляв, так, ми формуємо і повідомимо потім

Сергій Жуковський: Як збирається доказова база на місці?

Гуць Андрій: Доказова база – це наявність озброєння військової техніки, наявність штабу, особового складу і нумерація цієї військової бази. Якщо її немає в щорічному офіційному обміні інформації, який відбувається у Відні – це один із прикладів невиконання Росією цих договорів.

Сергій Жуковський: Можете розповісти про ситуацію в Криму?

Гуць Андрій: В Криму стояли невеликі формування РФ. Вони підпадала під дію Віденського документу. Зараз ці підрозділи значно розширилися і додалися нові (війська берегової охорони, авіація), про які Росія не заявляє інформацію (по Криму і Донецькій та Луганській області). Про це ми наголошували у Відні.

Сергій Жуковський: Як відбувалася інспекція в Росії?

Гуць Андрій: Росія сухо, стримано поводилася. На словах пояснює, що вона транспорентна, відкрита, що її військова діяльність відкрита. Дозволяла проводити моніторинг лише там, де дозволяла. З Росією у нас закрита 25-кілометрова зона. У них одна риторика – всі порушують договори, а Росія – приклад для усієї Європи.

Сергій Жуковський: Як відбувається контроль над озброєнням?

Гуць Андрій: У нас щорічно відбувається обмін інформацією з країнами Європи, відповідно до поданих договорів, подаються координати, де знаходиться озброєння. Тобто, коли інспекція приїжджає, то вона приїжджає перевірити ту інформацію, яку надає держава.

Сергій Жуковський: Чи є у вас план перевірок?

Гуць Андрій: Так, але я не розголошуватиму його, щоб не втратити ефект раптовості. Який повинен бути.

Сергій Жуковський: Чи може Росія здійснити таку перевірку для України?

Гуць Андрій: Юридично – так. Але ми намагаємося цього не допустити. Є певні важелі.

Сергій Жуковський: Які мають бути знання в людей, які перевіряють?

Гуць Андрій: Є специфіка підготовки. У нас багатогранна робота. Людина повинна бути іноземною мовою, знати іноземні мови, треба знати техніку, слідкувати за інформацією і її оприлюдненням.

 

Щоб дізнатися детальніше про міжнародну військову інспекцію – прослухайте ефір

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток