Зараз в ефірі:

Проєкти трастових фондів НАТО спрямовані на усунення загроз миру

03.06.2021
Проєкти трастових фондів НАТО спрямовані на усунення загроз миру

Про діяльність, надбання та плани Агенції НАТО з підтримки та постачання в Україні розповіла керівниця Офісу Христина Марцинковська в програмі «Вектор до НАТО».

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Як давно Агенція НАТО з підтримки та постачання здійснює свою діяльність в Україні?

Христина Марцинковська: Практична діяльність Агенції НАТО з підтримки та постачання (NATO Support and Procurement Agency – NSPA) розпочалась у 2006 році. За рік до того Уряд України звернувся до Штаб-квартири НАТО із проханням допомогти у вирішенні проблеми утилізації застарілих, непридатних для використання боєприпасів. На той час на території України їх зберігалось чимало ще з радянських часів. Так було створено перший Трастовий фонд НАТО в Україні. Його реалізацію доручили NSPA. Такі ж фонди з утилізації непридатних для використання боєприпасів уже діяли на той час і в інших країнах-партнерах НАТО, а деякі продовжують роботу і досі. З часом цей Трастовий фонд розширився: додалась утилізація непридатної стрілецької зброї, а також протипіхотних мін типу ПФМ, заборонених Оттавською конвенцією. У 2014 році, на Уельському Саміті НАТО були ухвалені рішення щодо додаткової підтримки України з боку НАТО і створено 5 Трастових фондів. 2 з них були доручені Агенції – це Трастовий фонд НАТО з логістики і стандартизації і ТФ з медичної реабілітації. У 2016 і в 2018 було розпочато реалізацію ще 2 Трастових фондів НАТО в Україні.

Ірина Зінчук: Чим нині опікується Агенція НАТО з підтримки та постачання в Україні?

Христина Марцинковська: NSPA в Україні займається практичним впровадженням проєктів у рамках 5 Трастових Фондів НАТО:

  • Проєкт з утилізації боєприпасів, стрілецької зброї та протипіхотних мін типу ПФМ, в рамках якого також було відкрито ще 2 окремі ініціативи:
  • посилення системи управління безпекою боєприпасів у ЗСУ;
  • створення АСУ управління запасами боєприпасів та ЛОСЗ.
  • Проєкт з медичної реабілітації військовослужбовців, які дістали поранення в результаті бойових дій на Сході України.
  • Проєкт зі знешкодження вибухонебезпечних предметів та протидії саморобним вибуховим пристроям.
  • Проєкт з перезахоронення радіоактивних відходів (які утворились в результаті військових програм колишнього Радянського Союзу).
  • Проєкт з логістики та стандартизації, який вже завершено.

Ірина Зінчук: Як NSPA співпрацює з Міністерством оборони України?

Христина Марцинковська: Міністерство оборони України є одним із партнерів NSPA в Україні. Один із напрямів співробітництва між цими організаціями полягає у реалізації Трастових фондів. Імплементаційні угоди підписуються між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки та постачання. Українська сторона надає повноваження управляти проєктом провідному міністерству за напрямком проєкту. З одного боку, Міноборони є бенефіціаром усіх Трастових фондів НАТО, впровадженням яких займається Агенція. Та в більшості ТФ є більше ніж один бенефіціар. Ми співпрацюємо також із іншими міністерствами і відомствами – ДСНС, НГУ, ДПСУ, НПУ і так далі. Завдяки ТФ НАТО з утилізації боєприпасів та протипіхотних мін з 2012 року утилізували понад 31 тисячу тонн непридатних боєприпасів, 2,4 мільйони протипіхотних мін типу ПФМ-1(С), які заборонені Оттавською конвенцією, 130 тис. одиниць стрілецької зброї. Цей напрямок був зупинений у травні 2013 року.

Завданням Трастового фонду з перезахоронення радіоактивних відходів, які утворилися в результаті військових програм колишнього СРСР, є перенесення таких відходів та рекультивація території, щоб захистити населення та навколишнє середовище від радіоактивного опромінення. У рамках цього ТФ протягом 2016-2020 рр. успішно реалізували 2 проєкти: у Житомирській та Кіровоградській областях. Зараз Україна та НАТО ведуть перемовини щодо можливості реалізації наступного проєкту у рамках цього ТФ.

Існує також ТФ НАТО зі знешкодження вибухонебезпечних предметів та протидії саморобним вибуховим пристроям. Проєкт переважно освітній, направлений на проведення навчальних семінарів та тренінгів, перш за все для підвищення обізнаності про вибухонебезпечні предмети (ВНП) та саморобні вибухові пристрої (СВП) та розуміння того, як безпечно їм протидіяти. У рамках проєкту, в співпраці з МОУ, в першу чергу розробили англо-український глосарій термінів та визначень зі знешкодження вибухонебезпечних предметів та протидії саморобним вибуховим пристроям, який прийнято як військовий стандарт МО.

Основною діяльністю NSPA як організації є надання послуг збройним силам країн-членів та країн-партнерів НАТО у сфері логістичного забезпечення повсякденної діяльності та під час проведення операцій (навчань). Агенція має низку програм, партнерств та послуг. Під час впровадження ТФ НАТО з логістики і стандартизації одним із завдань МОУ було створення власної спроможності імпорту оборонної продукції без залучення компаній-спецекспортерів. У рамках цього завдання в 2016 році Міністерство оборони України підписало із NSPA 2 угоди щодо можливості закупівель через Агенцію. Тобто це тепер окремий, від реалізації Трастових фондів вид співробітництва між МОУ і АНПП. Ці дві угоди стосуються використання несистемних брокерських послуг, які надає Агенція, а також участі в Партнерстві з підтримки спільного управління предметами постачання з доступом до Логістичної електронної бази даних НАТО. Це окрема велика тема. Хочу лише зазначити, що з того часу за кілька років МОУ розробило необхідні зміни до законодавства України для створення механізму здійснення таких закупівель та  було здійснено перші закупівлі.

Ірина Зінчук: Які пріоритетні цілі Агенції НАТО з підтримки та постачання на 2021 рік?

Христина Марцинковська: Цьогоріч плануємо утилізувати близько 1,5 тис. тонн непридатних боєприпасів та відновити утилізацію протипіхотних мін ПФМ-1. Також хочемо завершити серію навчань для національних організацій сил оборони із протидії саморобним вибуховим пристроям. На червень 2021 року заплановане проведення навчань із пошуку вибухівки всередині будівель та на території населених пунктів. Для проведення цих навчань наші підрядні організації здійснюють модифікацію навчальної інфраструктури, постачання обладнання, також проведуть двотижневий курс інструктори НАТО. Найбільше карантинні обмеження вплинули на заплановані заходи у ТФ НАТО з медичної реабілітації. Тож ми готуємось до проведення медичної реабілітації українських військовослужбовців та ветеранів за кордоном (у Болгарії та Нідерландах), як тільки це буде можливо. Пріоритетними також є організація виготовлення високотехнологічних електронних протезів та проведення міжнародної конференції в галузі високих технологій протезування, навчальних семінарів для українських лікарів реабілітологів, ерготерапевтів за участю тренерів із США.

Ірина Зінчук: Які, на Вашу думку, найбільші досягнення Агенції НАТО з підтримки та постачання в Україні?

Христина Марцинковська: Оскільки NSPA є виконавчою агенцією Трастових фондів в Україні, то надання підтримки у реформуванні сектору безпеки і оборони має практичний характер і такі ж практичні наслідки. Проєкти трастових фондів НАТО спрямовані на підвищення стабільності, усунення загроз миру, а також побудову міцних відносин між НАТО та Україною. Маю підкреслити, що всі досягнення NSPA в Україні – це спільні результати. Вони стали можливими лише через співпрацю з партнерськими організаціями. Це і міністерства, відомства, національні організації, Представництво НАТО в Україні, а також посольства провідних країн трастових фондів НАТО та країн-донорів. За що я хочу висловити їм нашу подяку.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток