Зараз в ефірі:

Реформування сержантського корпусу

11.12.2019
Реформування сержантського корпусу

Про зміни в законодавстві щодо нових сержантських звань, професійний сержантський корпус на зразок провідних армій світу говорили із головним старшиною ЗСУ старшим прапорщиком Олександром Косинським та начальником відділу по роботі із сержантським складом Генштабу ЗС України старшим прапорщиком Романом Кузьменком.

 

 

 

Олександр Косинський: Стосовно реформування сержантського корпусу насправді вся робота почалася у 2005 році, з різною динамікою, результативністю. Більш вдалим цей напрямок реформування ЗС був починаючи з 2014-го. А щодо впровадження нового переліку військових знань, робота починалась у 2013 році. На даний час ми маємо сформовану повноцінну структуру професійного сержантського корпусу, яка передбачає інститут посад від командира відділення до головного старшини ЗС. Впроваджуємо ці посади як в інструкторських центрах, так і штабні посади, включаючи Генштаб. Крім того, в нас побудована вже система професійної, кар’єрної підготовки сержантів і старшин, яка відповідає вимогам натовських документів, затверджені функціональні обов’язки на рівні закону, принципово нова система грошового забезпечення. Працюємо над питанням корпоративного єднання сержантського корпусу. В цьому році був встановлений День сержанта ЗСУ, наступний — оголошено як рік професійного сержанта. Ми почали створювати клуби сержантів. Ми маємо багато зрушень, це дає нам можливості до кінця 2020 року дійсно набути повноцінних атрибутів професійного сержантського корпусу, як в провідних країнах Альянсу.

Олена Кравченко: Навіщо нам нові назви у чинах, особливо що стосується сержантського. Це щось змінює, розкажіть про це?

Олександр Косинський: Моє бачення, це було критично необхідно, щоб зрушити реформи у Збройних Силах. Всі країни пострадянського простору, скажемо, країни Варшавського договору при реформуванні збройних сил міняли систему військових звань, оскільки вона була радянська. Ми побудували абсолютно нову структуру посад. Раніше посада військовослужбовця  служби за контрактом була максимум старшина роти. Зараз маємо головних старшин батальйонів, полків, бригад, оперативних, повітряних командувань, видів, окремих родів військ. Ментально, подумайте, армія Російської Федерації, яка воює проти нас на сході, має такі самі військові звання, але існує стандартизована домовленість натовських країн, в яких свій перелік звань. То треба подумати, кому ми маємо відповідати більше.

Роман Кузьменко: В нас зараз є можливість дійсно вибудувати структуру посад, яка буде відповідати кар’єрному зростанню. На даний час в нас старший прапорщик може бути на будь-якій посаді.

Олександр Косинський: Роман зачепив важливе питання побудови дієвої системи кадрового менеджменту. Зараз ця система діє дуже неефективно. Треба вибудувати кар’єрну збалансовану піраміду цих посад і військових звань. Це дає можливість передивитись підходи до системи управління персоналом, де кожен військовослужбовець має дорожню карту кар’єри і розуміє, на якій посаді може бути через 10-15 років. Дає можливість побудови принципово нової системи грошового забезпечення, яка буде прозорою, соціально справедливою.

Олена Кравченко: Яка роль сержантів у ЗС України?

Роман Кузьменко: Якщо взяти країни НАТО, то головна робота сержантів — це управління особовим складом, його індивідуальна підготовка, підготовка в складі відділення-взвод, це військова дисципліна, повсякденна діяльність, забезпечення виконання малими підрозділами завдань за призначенням. Крім того, сержанти повинні бути імплементовані абсолютно в усі штабні елементи, структурні підрозділи штабів різних рівнів — від тактичного до стратегічного, де вони разом з офіцерами зможуть брати участь в ухваленні військових рішень. Крім того, сержанти — це інструктори в навчальних центрах, військових коледжах, де повинно ставати менше офіцерів-викладачів.

Олена Кравченко: Чим визначається місце головного старшини в бою?

Олександр Косинський: Дякую за питання по суті, оскільки в бойових статутах місце в бою головного старшини, сержанта не визначено. Адже не було змін в статути загальновійськові, зараз ми їх отримали. Але якщо беремо район проведення ООС, там діють конкретизовані обов’язки сержантського складу, які затверджені командувачем ООС з 2018 року. А в наступному році плануємо почати процес внесення бойових обов’язків сержантів безпосередньо в бойові статути.

Олена Кравченко: Я би все ж хотіла, щоб ви назвали, які армійські військові звання сержантські вже нові будуть, а що зміниться, які звання зміняться?

Роман Кузьменко: В армійських званнях повністю прибрали слово старшина — буде головний сержант Збройних Сил. У флотських званнях будуть тільки старшини. Там не буде слова сержант. Потім розподілення на молодший, старший і вищий сержантський склади. Такого не було раніше.

Олена Кравченко: В чому буде різниця, я так розумію, не тільки в назві?

Олександр Косинський: Ми брали досвід з країн НАТО, зокрема США, там така сама розбивка. Вищий рівень сержантського складу — це сержант-майори, омріяна каста сержантів. Це додаткова мотивація того, що ти ввійдеш в еліту. Відповідно, підтягнеться питання грошового забезпечення, кадрового менеджменту. І кількість військових звань сержантсько-старшинського складу стає більша на два пункти. Таким чином, ми будемо відповідати всім кодам НАТО.

Роман Кузьменко: Як вже було сказано, прапорщик, старший прапорщик виходять із вживання у Збройних Силах України. А на їх місці з’являються інші звання — штаб-сержант (рівень батальйону), майстер-сержант (рівень бригади), старший майстер-сержант (рівень оперативного, повітряного, командування морської піхоти) і головний майстер-сержант (вищий сержантський склад).

Олена Кравченко: Ви прийшли на ефір, а у вас звання, можна так сказати, старі?

Олександр Косинський: Закон України дає 10 місяців, щоб Кабмін, міністерство привели свою нормативну базу під нові вимоги й провели переатестацію. Повне впровадження нових військових звань відбудеться до кінця вересня 2020 року.

Олена Кравченко: Хто розробляє алгоритм, за яким будуть проходити переатестацію військовослужбовці сержантського складу для отримання військового звання і які принципи й порядок переатестації?

Олександр Косинський: Нещодавно відбулась нарада за головуванням заступника Міністра оборони України пана Поліщука і за участі заступника начальника Генштабу генерал-лейтенанта Наєва. Були зібрані департамент кадрової політики, головне управління персоналу, фахівці з питань підготовки, фінансового забезпечення, представники по роботі з сержантським складом, юридичні служби, Проєктний офіс реформ. Ми обговорювали, в які документи необхідно внести зміни, послідовність змін, щоб створити площадку для переатестації. Є багато питань, які ми поки не знаємо, як вирішити. Наприклад, майже 6 тис. військовослужбовців, які мають сержантське звання, проходять службу на посадах рядового складу. Не може бути, що військовослужбовець на рівні OR7 може з автоматом стояти, а інший буде відповідати за безліч особового складу. Це має бути унормовано. Також біля 5 тис. солдатів в рядових званнях на сержантських посадах.

Альона Кравченко: Ви часто говорили про OR7, можете розтлумачити?

Олександр Косинський: Це рівень — головний сержант роти, який практично має статус заступника командира і на ньому вся відповідальність за підготовку, дисципліну, повсякденну діяльність, всебічне забезпечення підрозділів, особливо в бою.

Олена Кравченко: Змінилося законодавство, змінюються військові звання саме сержантського корпусу, грошове забезпечення теж зміниться? Тобто сержантом тепер бути престижно?

Олександр Косинський: Бути сержантом престижно не тому, що платяться гроші, це тому, що ти сержант, ти компетентний, ти професійний. А щодо грошового забезпечення, з 2018 року ми докорінно змінили ситуацію, мотивуючи сержантів залишатися введенням в дію постанови Кабміну 704, ми збільшили перелік тарифних розрядів за посадами до 25. У нас головний старшина полку має 21 тарифний розряд. Це вище, ніж тарифний розряд командира роти-офіцера. Зараз якщо військовослужбовець рядового-сержантського складу не одружений і мешкає в казармах поліпшеного типу, то не оплачує нічого. Одружені військовослужбовці в гуртожитках оплачують тільки квартплату. І безкоштовні обіди. Економія на харчуванні 2,5-3 тис. в місяць.

Олена Кравченко: Як стати сержантом, куди звертатися, де потрібно вчитися?

Роман Кузьменко: Треба пройти курси базового рівня, які поділяються на лідерські курси за спеціалізацією. Нині 3 школи-центри підготовки сержантського складу. В Десні — Сухопутних військ. У Василькові для Повітряних сил і в Миколаєві — для Військово-Морських сил. За територіальним принципом вони готують відповідно до заявок від управлінь персоналу. Програми повністю стандартизовані з нашими партнерами і сертифікат не впливає на подальшу спеціалізацію, яку школу ви закінчили. Треба проявити свої лідерські якості, щоб командир побачив вас як майбутнього сержанта. На раді сержантів вас повинні розглянути як кандидата на навчання. З витягом приїздите до школи. Після закінчення центру підготовки сержантського складу закінчують школу за своїм ВОСом, за своїм типом озброєння або функціональними призначеннями.

Олена Кравченко: Це правда, що при навчанні сержанти будуть проходити знання мови, тобто англійська буде обов’язковою?

Олександр Косинський: Не зовсім так. Мовні курси проводяться у вишах військових, куди потрапляють на навчання на 4,5 місяці і офіцери, і сержанти. Єдине, в сержантів трішки менша квота, біля 100 в рік. Але знання англійської мови критично важливе, якщо ви йдете на посади головний старшина бригади й вище, бо військове співробітництво розширене.

Олена Кравченко: Яким чином буде проходити переатестація технічно-логістичних посад?

Олександр Косинський: По тому ж алгоритму, що й атестація для всіх інших напрямків. Єдине, там менше буде ставитись питання саме лідерства, більше до фаху цього логіста чи техніка. Чи має відповідну освіту, допуск до механізмів, з якими працює.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток