Зараз в ефірі:

Різдво християн східного обряду

07.01.2020
Різдво християн східного обряду

Частина православних і греко-католики відзначають День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але після Великодня. Цікаво, що Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім — духовне свято.

 

 

 

Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту — Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Під час посту люди намагаються духовно очиститись та покаятись у гріхах.

Напередодні Різдва 6 січня відбувається Святий Вечір — люди готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками й кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.

А сідає родина вечеряти лише після того, як на вечірнє небо зійде перша зірка — господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву і благословляє їжу.

7 січня люди йдуть на богослужіння, Зазвичай літургія починається вночі, а далі — ходять в гості до родичів, колядують та водять вертепи – пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі. У цей день закінчується різдвяний піст.

Згідно із церковною традицією, 7 січня можна снідати лише після того, як сім’я повертається із церкви. Першу ложку має з’їсти голова родини та благословити трапезу. Лише після цього інші члени сім’ї можуть приступати до частування.

Різдво вважають святом милосердя, тож не можна відмовляти нужденним у милостині. Своєрідною милостинею є і подяка колядникам, тому не реагувати на цей спів також не можна. Звісно у цей день заборонено лихословити й сваритися.

Як і в більшість православних свят у Різдво забороняється шити, прати, прибирати, працювати в хаті та робити іншу фізичну роботу. Народження Христа слід зустрічати охайними, не можна святкувати у старому, брудному одязі.

Унікальною українською традицією є колядники. Усі три дні святкування супроводжуються співами колядок. Колядують під час застіль, та коли йдуть один до одного в гості. Також діти ходять колядувати до сусідів і родичів, а за свою пісню отримують гроші або солодощі. До речі, у деяких регіонах готуються до колядування заздалегідь та виготовляють колядницькі обладунки: восьмикутну зірку, маску Кози тощо. З цими речами й ходять колядувати в кожну хату — так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який спасе світ. Це ще одна унікальна українська різдвяна традиція. Класичний сюжет вертепу — це історія про народження Ісуса Христа. Однак, часто до сценарію додають і історію українського народу. Неодмінний атрибут вертепу — різдвяна зірка. Її вважають символом радості, саме вона несе новину про народження Ісуса.

Та все ж найкраща традиція та цінність Різдва — проводити час з родиною. Тож не забувайте про своїх рідних, започатковуйте власні традиції та зберігайте досвід пращурів.

Зі святом! Христос народився! Славімо його!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток