Зараз в ефірі:

Розвиток та потенційні можливості Командування військ зв’язку та кібербезпеки

08.03.2021
Розвиток та потенційні можливості Командування військ зв’язку та кібербезпеки

Армія FM продовжує знайомити слухачів із новоствореними командуваннями. Нині гостем програми «Мілітарі навігатор» став представник Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України Віталій Жуков.

 

 

 

 

 

Чому виникла потреба створити Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України

Трансформація системи об’єднаного керівництва силами оборони та військового управління у ЗС України, яка розпочалася у 2019 року, ґрунтувалася на 12 основних принципах побудови систем управління військами НАТО. Серед них принципи відокремлення функцій стратегічного планування застосування та розвитку Збройних Сил, генерування сил та їх застосування.

З метою реалізації цих принципів Головне управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ у 2020 р. переформоване у дві структури Центральне управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗС України та Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗС України. Центральне управління здійснює стратегічне планування застосування військ зв’язку та кібербезпеки ЗС України та визначає вимоги до їхніх спроможностей, які мають забезпечити реалізацію стратегічних планів. На Командування покладено генерацію військ та набуття ними необхідних спроможностей. А Центр зв’язку та інформаційних систем у складі Командування Об’єднаних сил відповідає за застосування сил і засобів зв’язку безпосередньо під час проведення операцій.

Крім того, Командування відповідає за забезпечення функціонування постійно діючої системи зв’язку ЗС України.

Також, до набуття відповідних спроможностей Командуванням Сил логістики ЗС України, на Командування командування військ зв’язку та кібербезпеки (далі КВЗтаКБ) покладено функцію технічного забезпечення зв’язку і автоматизації ЗС України. Ця функція має поступово перейти до Командування Сил логістики ЗС України.

Зміни в структурі Військ зв’язку та кібербезпеки ЗС України

З метою організації принципів НАТО був виведений з підпорядкування ООШ та переданий до КВЗтаКБ ЗСУ окремий польовий вузол зв’язку (ОПВЗ). Таким чином з ООШ (та, відповідно, з його наступника Командування Об’єднаних Сил) було знято функцію генерації військ.

Протягом 2020 року було проведено оптимізацію ОШС КВЗтаКБ та військових частин безпосереднього підпорядкування відповідно до визначених необхідних спроможностей. Зокрема, суттєво змінилася структура регіональних центрів захисту інформації та кіберзахисту для забезпечення потреб майбутніх угруповань військ із кіберпідтримки їхніх операцій та бойових дій, відповідно до натівського принципу об’єднаних операцій.

Зараз триває передача баз ремонту та зберігання засобів зв’язку від КВЗ та КБ до КСЛ. При цьому у підпорядкуванні КВЗ та КБ залишається Центр супроводження функціонування системи зв’язку.

Відповідність Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України подібним структурам армій країн-членів НАТО

Кожна країна НАТО має свою структуру військ, так звану Command Structure, що будується відповідно до національних потреб, особливостей та традицій. Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗС України не є винятком, адже враховує національні особливості та економічні можливості нашої держави. Втім, воно побудоване на ґрунті принципів НАТО, про які вже було сказано, а саме відокремленні функції генерації сил від функції їхнього застосування. Також у командуванні є складова, яка не притаманна подібним структурам країн-членів Альянсу. Мова йде про забезпечення функціонування постійно діючої системи зв’язку.

Вивчення досвіду інших армій при формуванні Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України

Вивчено досвід США, Німеччини, Франції, Великобританії, Польщі, Прибалтійських країн. Взято до уваги їхні національні особливості й традиції, розміри, географічне розташування та воєнні доктрини й погляди на застосування збройних сил. Було оцінено можливу вартість заходів щодо впровадження тої чи іншої моделі. Крім того, оцінювання здійснювалися з розумінням, що наша держава перебуває у стані війни, тому ми не можемо дозволити собі заходи, що можуть негативно вплинути на бойову готовність військ або призвести до втрати управління, навіть тимчасової.

Врешті за основу при створенні Командування військ зв’язку та кібербезпеки та ЦУЗІС ГШ ЗСУ було взято модель Групи зв'язку та інформаційних систем НАТО (NATO CIS Group) та J6 Головного штабу ОЗС НАТО в Європі.

Враховуючи реалії нашої економіки, функцію забезпечення функціонування постійно діючої системи зв’язку, яка в НАТО покладена на спеціальні структури (в НАТО на Агенцію НАТО зі зв’язку та інформації (NCIA), в ЗС США на Агенцію оборонних інформаційних систем (DISA), у Франції на Joint Direction of Intrastructure Networks and Information Systems (Direction Interarmées des Réseaux d'Infrastructure et des Systèmes d'Information, or DIRISI), в Німеччині на ТОВ BWI Informationstechnik GmbH, тощо), також залишено за КВЗтаКБ ЗСУ.

Функції генерації та забезпечення функціонування постійно діючої системи зв’язку

Генерація: створення (реорганізація) відповідно до визначених спроможностей військових організаційних структур або технічних систем, укомплектування їх вмотивованим особовим складом, належна підготовка та забезпечення їх ОВТ та запасами МТЗ згідно зі штатною потребою, та утримання в постійній готовності до застосування.

Забезпечення функціонування постійно діючої системи зв’язку:

оперативно-технічне управління телекомунікаційними мережами стаціонарної компоненти системи зв’язку ЗС України;

забезпечення захисту інформації та кібербезпеки в ІТС;

аналіз подій та інцидентів у телекомунікаційних мережах стаціонарної компоненти системи зв’язку ЗС України та оперативне реагування на них;

організація оренди цифрових потоків та послуг в операторів телекомунікацій;

організація нарощування системи зв’язку, змін її топології відповідно до потреб забезпечення управління військами, відновлення у разі знищення чи пошкодження її елементів противником;

модернізація телекомунікаційного обладнання та вдосконалення архітектури побудови телекомунікаційних мереж;

організація взаємодії з іншими органами військового управління ЗС України, складовими сектору безпеки та оборони, державними органами місцевого самоврядування з питань застосування стаціонарної та мобільної компонент систем зв’язку ЗС України;

організація фельд’єгерсько-поштового зв’язку (ФПЗ).

Роль зв’язківців під час спільного командно-штабного навчання. Досвід участі Командування ВЗ та КБ в “Об’єднаних зусиллях – 2020”

Це був певний виклик для Командування ВЗ та КБ, яке було задіяне в навчаннях такого формату вперше. До навчання залучались органи військового управління, військові частини всіх видів, родів військ і сил Збройних Сил України. І звісно, що головним завданням Командування була організація та забезпечення обміну всіма видами інформації в будь-який час доби та за будь-яких умов між пунктами управління угруповань військ та частинами на різних етапах. Були розгорнуті та забезпечені зв’язком польові та стаціонарні пункти управління на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях. Додатково на окремих важливих напрямах було розгорнуто польові опорні мережі за допомогою сучасних цифрових засобів зв’язку. Вперше під час таких навчань силами та засобами підрозділів кібербезпеки були відпрацьовані як оборонні, так й наступальні кібердії. Для цього були створені так звані Red та Blue teams, тобто для фахівців кіберзахисту ці навчання були ще й двосторонніми

Тренування висвітлило здобутки за рік та недоліки в організації та забезпеченні зв’язком.

Загалом діяльність військ зв’язку гідно оцінив Головнокомандувач Збройних Сил України під час підбиття підсумків СКШН, тому можна стверджувати, що зв’язківці з честю виконали поставлені завдання.

 

Яка техніка, обладнання пріоритетні для Командування ВЗ та КБ ЗСУ

Пріоритетним є повне оснащення бойових підрозділів тактичної ланки управління ЗС України сучасними цифровими радіозасобами.

У планах закупівля нових командно-штабних машин для підрозділів морської піхоти ВМС та десантно-штурмових військ.

На часі також придбання засобів транкінгового зв’язку з GPS модулем для встановлення їх на транспортні засоби логістичного та медичного забезпечення, а в подальшому транспортні засоби підрозділів ЗС України, ВСП та ФПЗ.

Участь військовослужбовців Командування ВЗ та КБ у міжнародних хакатонах, змаганнях, виставках

Продовжуючи славетні традиції військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ, новостворені підрозділи продовжують високо тримати планку майстерності.

Так, четвертий рік поспіль команда Командування ВЗ та КБ стає призером Хакатону (змагань з програмування) серед країн партнерів НАТО та переможцем у Національному Хакатоні в галузі безпеки і оборони України.

Курсанти ВІТІ імені Героїв Крут брали участь у змагання фахівців з програмування “NATO TIDE Hackathon 2020”. Команда інституту посіла 2 загальнокомандне місце.

Військовослужбовці Військ зв’язку та кібербезпеки були учасниками Багатонаціонального навчання НАТО “CWIX-2020” в он-лайн форматі, а також Багатонаціонального навчання “Амбер Міст-2020”.

Зараз представники Командування беруть участь в планувальних конференціях Багатонаціонального навчання “Кленова арка”. Де вперше будуть вперше відпрацьовані й питання дій військ в умовах кібервпливу супротивника.

А ще це участь у більш ніж у 20 міжнародних семінарах, наймасштабнішим з яких був “Tide Sprint”, конференціях, виставках, курсах.

Оцінка першого року роботи КВЗтаКБ ЗСУ

Насамперед Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ сформувалось як орган військового управління й набуло функціональних спроможностей. Вдалося забезпечити безперебійне функціонування системи зв’язку в операції Об’єднаних сил. Триває впровадження сучасних інформаційних систем та автоматизованих систем управління.

Функціонує система кіберзахисту на базі регіональних вузлів з використанням відповідних комплексів. Триває переоснащення бронетехніки сучасними радіостанціями з використанням алгоритмів завадостійкості, шифрування і режиму псевдовипадкового перелаштування робочої частоти. Розробляється та впроваджується власне спеціальне програмне забезпечення. Триває інтеграція проєктів автоматизації, наданих у межах військово-технічної допомоги від уряду США.

Вже забезпечено новими легкоброньованими автомобілями частини фельд’єгерсько-поштового зв’язку ЗСУ. А лінійні підрозділи бригад та полків зв’язку завершують переоснащення на сучасні цифрові магістральні радіорелейні станції.

У вітчизняному оборонно-промисловому комплексі триває розробка та серійний випуск сучасних комплексних апаратних зв’язку й командно-штабних машин, надходження яких у війська розпочалося з 2019-го.

Відбувається і розвиток навчально-матеріальної бази військових навчальних закладів та навчального центру. Так, в Об’єднаному навчально-тренувальному центрі військ зв’язку створено комплекс з підготовки фахівців кіберзахисту. У ВІТІ розгорнуто навчальний центр оперативного реагування на кіберзагрози й функціонує навчально-тренувальний безпілотний авіаційний комплекс-ретранслятор радіосигналів.

Завдання Командування на 2021 рік

Забезпечення бойової готовності та здатності до виконання завдань військових частин та підрозділів зв’язку та кібербезпеки, набуття ними спроможностей, визначених Генеральним штабом ЗС України;

Забезпечення стійкої та надійної роботи постійно діючої системи зв’язку ЗСУ, її нарощування у разі потреби та відновлення у разі її порушення противником, а також забезпечення надійного захисту інформації та кібербезпеки в ІТС.

До того ж впровадження стандартів та процедур НАТО в процеси організації та забезпечення зв’язку, захисту інформації та кібербезпеки в ІТС, підготовка військ зв’язку та кібербезпеки;

Поступове перетікання функцій забезпечення військ технікою зв’язку і автоматизації від КВЗтаКБ ЗСУ до Командування сил логістики, щоб це не вплинуло на бойову готовність військ, насамперед тих, які виконують завдання в ООС.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток