Зараз в ефірі:

Сергій Кривонос: Завдання тероборони - це не війна на фронті, а допомога фронту і підтримання порядку в тилу

31.01.2020
Сергій Кривонос: Завдання тероборони - це не війна на фронті, а допомога фронту і підтримання порядку в тилу

В ефірі програми «Мілітарі навігатор» бойовий генерал, перший заступник командувача ССО ЗСУ, заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Сергій Кривонос розповів, якою бачить українську терирторіальну оборону.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: В умовах української дійсності нам потрібна потужна армія, яка відновить територіальну цілісність держави, а також підготовлене місцеве населення, яке зможе швидко відреагувати на загарбницькі зазіхання сусідів. В цьому контексті, якою повинна бути територіальна оборони держави?

Сергій Кривонос: Питання тероборони вже давно є першочерговим для нашої держави. Зазначу, що з початку війни на сході тероборона розвивалася не так, як повинна була б розвиватися. Людей відправляли на фронт без належного спорядження і без знань, в тому обсязі, який необхідний для ведення бойових дій. Тому з часом дійшли до висновку, що її потрібно змінювати. І відповідно до указу Президента №200 у 2019 році вже розпочали активну роботу. Створили робочу ініціативну групу, до якої увійшли представники силових структур, люди, що захищали та й досі боронять нашу державу. Спочатку ми розробили концепцію, програму «5 кроків». Ця програма розширює спроможність держави до оборони, дає можливість підготувати народ до опору. «5 кроків» - це рух опору, територіальна оборона, військово-патріотичне виховання, інформаційний супротив, довійськова підготовка населення. Ми представили цю концепцію на розгляд Верховної ради. З цього приводу провели чимало засідань, а тиждень тому вже представили драфт закону. До того ж зараз завдяки роботі Інституту майбутнього працює ініціативна група, до якої увійшли представники всіх силових структур і активні громадяни України. Ця група вивчає досвід Латвії, Литви, Естонії у створенні підрозділів територіальної оборони. Але ми не копіюємо модель якоїсь із країн, ми враховуємо наш досвід і беремо за приклад лише ті моменти, які можуть спрацювати у нас. У нас буде територіальна оборона, яка зможе у максимально короткі терміни взяти під контроль територію України і не доустити безкарної діяльності розвідгруп противника та сепаратистських угруповань. Наведу приклад 2014-го року у місті Сватове, на Луганщині. Тоді об’єднання патріотів вигнало так званих «зелених чоловічків», які намагалися дестабілізувати ситуацію.

Ірина Зінчук: На вашу думку, в чому був секрет успіху, адже добровольців у Сватовому зібралося небагато, до восьми десятків?

Сергій Кривонос: На мою думку, важливо, хто стояв попереду, хто організував. Головне все правильно організувати. Адже завдання тероборони  - це не війна на фронті, а допомога фронту і підтримання порядку в тилу.

Ірина Зінчук: На які органи влади буде покладено створення та координацію діяльності територіальної оборони?

Сергій Кривонос: Територіальна оборона - це не суто військове формування, тому ми в своєму законопроєкті опрацьовуємо питання, що займатимуться не лише правоохоронні органи, а й ті, хто керують процесом мирного життя на місцях. Тому ми пропонуємо, що штаби територіальної оборони, які будуть керувати цим процесом, будуть створені за рахунок місцевих чиновників, представників місцевих громад. Вони будуть здійснювати організацію процесу. Цікавим прикладом є діяльність тероборони Естонії. Останні 20 років там проходять змагання, на які запрошують групи спеціального призначення передових країн світу. І завданням цих сперпризначенців є пройти визначинй маршрут і знищити навчальний об’єкт. І більше ніж 70% цих груп не доходять до фінішу, адже правильно навчені місцеві мешканці знають, як протидіяти таким групам. Вони знають кожен метр лісу, вулиць у своєму районі, і це дає неабиякий результат.

Ірина Зінчук: Як Ви вважаєте, скільки часу знадобиться, щоб наші громадяни стали такими ж навченими і підготовленими в питаннях територіальної оборони?

Сергій Кривонос: У нас вже зараз є величезна кількість людей, які беруть участь в територіальній обороні. Проте ще немає та би мовити загальних правил гри. Для цього необхідно ухвалити Закон про територіальну оборону. Цей закон допоможе нам всім говорити однією мовою, юридично все окреслить і дозволить рухатися єдиним шляхом. В законі будуть прописані алгоритими роботи різних силових структур, органів місцевих громад і Президента.

Ірина Зінчук: Якою буде структура територіальної оборони?

Сергій Кривонос: Закон ще пишеться, ще вноситимуться додаткові пропозиції, але попередньо ми плануємо, що не лише військові та правохоронні органи братимуть участь, а основою буде населення. Це повинні бути громадяни України які проживають на цій території, мають хист та бажання долучитися до територіальної оборони. Це будуть і цивільні і колишні військові громадяни. А органи місцевої влади керуватимуть організацією процесу. Звичайно, під час війни всім керуватиме Генеральний штаб. А в областях, де зосереджена невелика кількість військових, Нацгвардії та Нацполіції, голови обласних адміністрацій братимуть участь у керівництві територіальної оборони в державному масштабі та критично важливих об’єктів безпосередньо у їхніх районах. Мова, до прикладу, про пологові будинки, дитячі садки, школи. Їх треба охороняти, щоб ворог не міг їх зненацька захопити, а потім використовувати людей як живий щит.

Ірина Зінчук: Наприкінці 2019 року Міністр оборони повідомив, що в одній з південних областей України стартує проєкт територіальної оборони. Мова йшла про Херсонщину. Чи вже зроблено кроки в цьому напрямі?

Сергій Кривонос: Це все йде паралельно. Ми працюємо над законодавчою базою, а там практично вже опрацьовуються певні питання, обговорюються. Губернатор проводив разом із військовиками і представниками інших силових структур робочі зустрічі. Поки важко казати, наскільки досягнено результату, який би ми хотіли мати.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток