Зараз в ефірі:

ШАХ І МАТ: Атака на нерокірованого короля

27.03.2021
ШАХ І МАТ: Атака на нерокірованого короля

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про атаку на нерокірованого короля.

 

 

 

 

 

 

З шахової практики відомо, що на короля, який не встиг рокіруватися, майже завжди нападає супротивник. Для підтвердження сказаного розглянемо фрагмент (відрізок) з партії майстрів XIX століття Андерсена і Кізерицького. Після двадцятого ходу в партії виник найгостріший момент: білі напали всіма фігурами на чорного короля, а чорні фігури стоять на восьмій горизонталі й не можуть його захистити.

Що означає для позиції рокірування короля? По-перше, король прикрився від нападу, по-друге, важкі фігури мають вихід для участі в боротьбі. В іншому разі не всі важкі фігури беруть участь у протистоянні, а король залишається відкритим для атаки. Так сталося з Кізерицьким. Андерсен напав конем на короля — 21. К : g7 + Кре8 - d8. Тепер з поля е7 слоном можна було б дати мат, якби кінь чорних не охороняв це поле. Тоді в Андерсена виникла ідея: щоб дістати чорного коня з поля g8, потрібно жертвувати ферзя ходом

22. Фf3 - f6 +. Чорні змушені 22. ...Kg8 : f6.

І Андерсен робить завершальний хід — 23. Cd6 - е7 X. Завдяки такій головоломній і красивій комбінації, проведеній Андерсеном, цю партію називають безсмертною. Кізерицький був уже недалеко від мети — над білим королем нависла загроза. Але він припустився помилки у своїй позиції, і це призвело до поразки. Шахістам-початківцям завжди потрібно пам’ятати про необхідність своєчасного рокірування короля.

В австрійському місті Грац у 1888 році в турнірній партії Бергер — Фробіш вже після восьмого ходу склалася така позиція. Фігури чорних не розвинені, король не рокірувався. Бергер вирішив здійснити ризиковану атаку на чорного короля з жертвою ферзя:

9. Kf3 : е5 С : d1. Останні два ходи знайдіть самі.

Досить уразливою є остання горизонталь, якщо король загороджений своїми пішаками, а горизонталь достатньо не захищена від важких фігур супротивника. Навіть досвідчені майстри залишають свої перші горизонталі послабленими. Позиція з партії Мініч — Хонфі (Югославія, 1966 рік), в якій є можливість заматувати чорного короля по восьмій горизонталі.

Білі зробили хід 1. Фе3 - а7, і чорні здалися. Чому? Якщо чорні візьмуть ферзя турою або ферзем, то мата не уникнути. Зробіть останні ходи самі.

Сильну матову комбінацію на восьмій горизонталі провела Таня Лемачко в партії проти Попової, що була зіграна в 1970 році. Перший хід був 1. Фf4 : f7 +, а далі самі доведіть комбінацію до кінця, бо Попова здалась і запису ходів немає.

Атака на передостанній горизонталі трапляється рідше.

Елементарна позиція дозволяє заматувати чорного короля за два ходи:

1. Те7 : h7 + Kph8 - g8

2. Td7 - g7 X.

Цікаву матову атаку по передостанній горизонталі здійснив Альохін в партії проти Алапіна, яка була зіграна в м. Карлсбаді. Позиція дуже гостра, створено загрозу для обох сторін. Хід чорних. Вони використовують слабке поле g2. Обставини вимагають від чорних негайно розпочати атаку білого короля. Альохін знайшов комбінацію по вертикалі

1. Фg7 : g2 + Те2 : g2.

А як далі розвивалась атака, покажіть самі. Як ви думаєте, якою турою Альохін побив білу туру на g2?

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток