Зараз в ефірі:

Шах і мат: як побудована шахівниця

21.03.2020
Шах і мат: як побудована шахівниця

Якщо ви не вмієте грати - навчимось, не вдається перемагати суперників – здолаєм. Не панікуйте. Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Цього разу в програмі «Шах і мат» розбираємось як побудована шахівниця.

 

 

 

 

 

Шахова гра проходить на шахівниці, яка має форму квадрата. На кожній із його сторін є 8 клітин, або полів. Всього на шахівниці 64 поля. Вони зафарбовані в світлий і в темний колір почергово.

 На лівому і правому боках шахівниці є цифри, що означають номери рядків. Лінії полів, що йдуть зліва направо, мають назву горизонталей. А лінії клітин, що йдуть знизу доверху, називаються вертикалями. Вертикалі позначені латинськими літерами — a, b, с, d, е, f, g, h (що вимовляються так: а, бе, це, де, е, еф, же, аш).

Поля, що йдуть навскіс, їх називають діагоналями. Назву кожної діагоналі утворюють перше і останнє поля, написані через риску. Наприклад, діагональ а1 — h8.

Всі три лінії полів потрібно чітко знати та уявляти їх по пам’яті, бо по них під час гри рухаються більшість фігур: король, королева, слони.

За горизонталями і вертикалями знаходять поля на шахівниці. Наприклад, щоб знайти на шахівниці поле е5, потрібно знайти вертикаль «е» і йти по ній поглядом вгору до перетину з горизонталлю «5» — це й буде поле е5. Таким способом визначають кожне поле на шахівниці.

Дуже важливо тренуватись у швидкому визначенні полів і ліній шахівниці. Це допоможе шахісту-початківцю краще орієнтуватись під час гри.

Щоб легше було запам’ятати лінії і поля шахівниці, зверніть увагу на розташування чорних і білих полів на горизонталях і вертикалях. Придивіться уважно до непарних вертикалей — а, с, е, g (1, 3, 5, 7) і ви переконаєтесь, що на цих вертикалях чорні поля теж непарні, а білі — завжди парні (2, 4, 6, 8). Знаючи це, ви, не дивлячись на шахівницю, зможете назвати колір будь- якого поля на непарних вертикалях. Тепер візьмемо парні вертикалі — b, d, f, h. Чорні поля на цих вертикалях теж парні, а білі поля непарні.

Отже, щоб вивчити розташування полів і їх колір, перш за все треба запам’ятати, які вертикалі парні і які непарні. Тоді ви легко зможете назвати яке завгодно поле, його колір і уявити, де саме це поле знаходиться на шахівниці.

Пам’ятайте, шахівниця повинна стояти так, щоб кутове поле справа було білого кольору (h1, а8).

Завдання: хід білих, мат в один хід

Відповідь на попередню задачу: білий ферзь d1-f3, шах і мат.

Наступного тижня ви дізнаєтесь про шахові фігури та як вони рухаються  на шахівниці. Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія ФМ.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток