Зараз в ефірі:

Що можна робити у Яблучний Спас

19.08.2020
Що можна робити у Яблучний Спас

19 серпня, в Україні православні християни святкують Яблучний Спас, який символізує завершення літа та настання осені. Армія FM підготувала для вас поради, як правильно провести літо, аби весь наступний рік був для вас вдалим.

 

 

 

 

 

У релігійному значення це свято символізує Преображення Ісуса Христа. За Біблією, Христос завів трьох апостолів – Петра, Якова й Івана на гору Фавор і преобразився перед ними. Тоді вони побачили його Божество у людській природі.

Свято Преображення Господнього існувало вже в IV ст. Воно прижилося далеко не одразу і не скрізь. Першими його запровадили в себе східні церкви, з'єднавши з місцевими язичницькими святами, присвяченими збиранню врожаю. На Заході це свято стало загальним аж у XV столітті. В Україні Преображення Христа святкують як Яблучний Спас і воно досі має дещо язичницькі традиції, які об'єдналися з церковними.

Народну назву - Яблучний Спас - свято отримало через те, що у цей день освячується виноград нового врожаю та інші плоди, а там, де його немає – яблука, після чого дозволяється їх вживати. Це пов’язано з тим, що в Греції (раніше - Візантії) виноград достигав якраз у цю пору року. А перші плоди віруюча людина завжди приносила у храм як свою жертву Богу і для освячення всього врожаю.

Українці на Преображення святять яблука, груші, сливи та іншу садовину, а також городину і мед. Нині з появою холодостійких сортів освячують і виноград. Освяченими яблуками прийнято пригощати дітей, а також нужденних і хворих. У народі кажуть, що чим більше яблук роздасте, тим більш добрим буде до вас Бог цього року. Вважається, що в цей день всі яблука мають цілющі властивості. А загадані бажання при відкушуванні плода обов'язково збуваються. Традиційні страви 19 серпня – печені яблука, а також пироги з яблучною начинкою. Також починають робити закрутки на зиму.

Яблучний спас – третій літній день, коли прийнято поминати померлих (перші два – Страсний Четвер і Зелені свята). Обрядові страви – пироги та вареники з яблуками, печені яблука, інша випічка і страви з яблук, узвар і компот.

До Яблучного Спасу готуються протягом двох тижнів. Зокрема, не їдять яблука. Особливо це стосується жінок, які таким чином намагаються застерегтись від гріховного вчинку Єви, яким скінчилося райське життя перших людей.

Що ще не можна робити у цей день?

Не можна важко працювати, прибирати, займатися ремонтом та рукоділлям, також краще відкласти роботу в саду і на городі.

Не варто митися в лазні, особливо мити голову, також не варто фарбувати волосся.

Заборонено купатися у водоймах.

Яблука в цей день можна їсти тільки після освячення в церкві.

У цей період триває Успенський піст, тому обмежте вживання їжі тваринного походження.

Не слід вплутуватися в конфлікти, лихословити і бажати іншим зла.

Заборонено вбивати або проганяти комах. У народі кажуть, якщо муха двічі сіла на руку – наступні 12 місяців вам в усьому щаститиме. При цьому важливо комаху не проганяти, а дочекатися, поки вона сама полетить.

У народі є така приказка: "Яблучний Спас – пішло літо від нас". Саме після Другого Спасу можна вже відчути перший подих осені, свіже прохолодне повітря, а подекуди й пожовкле листя. Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня стежать за погодою: якщо день сонячний та безхмарний - осінь буде сухою, якщо дощовий — мокрою.

Головні прикмети свята.

Яка погода буде 19 серпня, такою буде і Покрова 14 жовтня.

Другий Спас – тримай рукавиці про запас.

Який другий Спас, такий і січень. Якщо 19 серпня дуже тепло, то в січні буде мало снігу, якщо піде дощ – багато.

Для того щоб бажання здійснилося, потрібно скуштувати яблуко, освячене в церкві і заїсти його медом.

Напередодні 19 серпня треба наготувати багато частувань та роздати їх нужденним, така прикмета обіцяє процвітання всій родині.                                                                                                                            

Фото: Офіційна сторінка 92-ОМБр ім. кошового отамана Івана Сірка і 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток