Зараз в ефірі:

Що потрібно знати при звільненні з контрактної служби?

15.11.2021
Що потрібно знати при звільненні з контрактної служби?

Про механізми звільнення у зв’язку із закінченням терміну контракту та за яких умов армієць має право на дострокове розірвання угоди зі ЗСУ, в ефірі передачі «Юридичний вісник» розповіла юристка та координаторка гарячої лінії ГО «Юридична сотня» Наталя Шумінська.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Що потрібно знати армійцю, який планує звільнятися зі служби за контрактом?

Наталя Шумінська: При звільненні у зв’язку із закінченням терміну контракту і достроково діють різні механізми.

Розпочнемо із підстав для звільнення. Найперше — це закінчення строку контракту. За два місяці до його завершення ви маєте написати рапорт, що не бажаєте продовжувати подальше проходження військової служби. Також вказати в рапорті, що хочете пройти військово-лікарську комісію щодо визначення придатності. Особливо якщо у вас були якісь травми під час проходження служби, участі в бойових діях. Можливо, що навіть відсоток втрати працездатності вам встановить медико-соціальна експертна комісія. І також раджу зазначити в рапорті, що просите виплатити всі кошти, які вам заборгувала військова частина. Також ви можете розраховувати на компенсацію за неотримане речове майно і так далі. А якщо у вас є вислуга 10 років і звільняєтесь у зв’язку із закінченням строку контракту, можете отримати грошову виплату.

Серед підстав, які дають змогу достроково звільнитися з військової служби, — найперше це стан здоров’я. Для цього потрібно буде отримати висновок військово-лікарської комісії (ВЛК). Тож слід написати рапорт із проханням направити вас на ВЛК. За її результатами можуть видати кілька постанов. Для звільнення потрібна постанова: «непридатний до військової служби в мирний час/обмежено придатний у воєнний» або «непридатний із виключенням з військового обліку».

Може бути також ще постанова, в якій звучить «обмежено придатний». Під час дії особливого періоду, згідно з постановою Верховного Суду, обмежено придатні особи не можуть звільнитися загалом з військової служби, але вони можуть бути звільнені з бойових частин.

Оцінюється стан здоров’я і придатність до військової служби індивідуально в кожному конкретному випадку.

Але можна приблизно зорієнтуватися, чи ваше захворювання підпадає під звільнення з військової служби чи ні, відкривши 402 наказ Міністра оборони України від 2008 року про військово-лікарську комісію. Там є табличка. В першій колонці – діагнози. В другій – дані для контрактників, відповідно ви можете подивитися: ваше захворювання передбачає звільнення зі служби чи це буде обмежена придатність. З тим самим гепатитом вас можуть визнати як непридатним до військової служби, так і повністю придатним. Тобто це залежить від порушень функцій вашого організму, викликаних цим захворюванням.

Також підставою для звільнення є скорочення штатів або проведення організаційних заходів. В разі якщо вам не знайдуть відповідну посаду (можуть запропонувати навіть посаду нижче, а вже на дві посади нижче – лише за вашої згоди), щоб перевести на інше місце служби, вас звільняють.

Також вагомою підставою є звільнення за сімейними обставинами. Найчастіше — якщо є необхідність постійного стороннього догляду за членом сім’ї. Важливий момент – юридично це повинно бути підтверджено медико-соціальною експертною комісією. Наявність трьох і більше дітей також є приводом для звільнення. А повний перелік ви можете дізнатись, зателефонувавши нам на «гарячу лінію».

А ще підставами для звільнення є службова невідповідність та систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем. Це дисциплінарне стягнення, яке передбачене дисциплінарним статутом, і воно накладається після попередження про неповну відповідність.

Наталія Шмарко: Якщо під час виконання військових обов’язків в ООС військовослужбовець дістав серйозне поранення, він може звільнитись одразу чи після завершення терміну контракту?

Наталя Шумінська: Якщо військовослужбовець дістав поранення, на момент коли він лікується, контракт призупиняється. Мається на увазі, що після завершення лікування особа знову має пройти ВЛК, під час якої і буде визначено його придатність до служби. Якщо військовослужбовець не погоджується з висновками ВЛК, то цей висновок може бути оскаржений у вищій за субординацією ВЛК, Центральній ВЛК Києва чи в суді.

Наталія Шмарко: Які преференції мають військовослужбовці, звільнені в запас?

Наталя Шумінська: Якщо військовослужбовець не виключений з військового обліку, він звільняється в запас. Під час мобілізації його можуть призвати, також зараховують до оперативного резерву. Це означає, що для підтримання бойового стану армії військовиків у запасі можуть викликати на військові збори. За цей період за ним зберігається місце роботи і ще виплачуються кошти. Також за армійцем зберігається спорядження, в якому він буде готовий з’явитися у військкомат. Тобто деякі речі потрібно здати при звільненні, а частина з них залишається. А якщо ви щось докуповували самі, то можете за це отримати компенсацію.

Наталія Шмарко: Чи потрібно військовослужбовцю-контрактнику після звільнення з військової служби звертатися до військкомату?

Наталя Шумінська: Протягом п’яти днів після звільнення особа повинна стати у військкоматі на облік, щоб в разі мобілізації одразу прийти на місце збору. Тож армієць у запасі змінює місце проживання, то обов’язково повинен повідомляти і військкомат.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток