Зараз в ефірі:

Що робити, якщо ти потрапив в ДТП?

24.12.2020
Що робити, якщо ти потрапив в ДТП?

Чи потрібно військовослужбовцю, який потрапив у ДТП, викликати Військову службу правопорядку та які категорії громадян звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України, читайте далі.

 

 

 

 

 

Згідно зі ст. 2 Кодексу цивільного захисту України дорожньо-транспортна пригода — подія, що сталася під час руху дорожнього транспортного засобу, внаслідок якої загинули або зазнали травм люди чи заподіяна шкода майну.

Якщо військовослужбовець став учасником ДТП, то він повинен діяти відповідно до Правил дорожнього руху.

Пункт 2.10 Правил дорожнього руху зобов'язує учасників ДТП:

а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;

б) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки;

в) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;

г) вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги 103;

д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції — 102, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;

е) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди.

Ні в якому разі не слід:

- залишати місце пригоди. Такі дії можуть розглядатися як визнання вашої вини. Крім того, якщо внаслідок ДТП є постраждалі люди, то залишення їх в небезпеці і не надання медичної допомоги може бути кваліфіковано як злочин за ст. 135 КК України.

- до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів.

Якщо внаслідок ДТП немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста Національної поліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею.

За вищевказаних умов, якщо немає потерпілих, ознак сп'яніння, відповідальність обох водіїв застрахована і є взаємна згода щодо обставин ДТП, то водії можуть скласти спільне повідомленняпро дорожньо-транспортну пригоду відповідно до встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро зразка.У такому випадку водії після складення ними зазначеного в цьому пункті повідомлення звільняються від обов'язків, передбачених підпунктами "д" — "е" пункту 2.10 цих Правил.

Щодо відповідальності за вчинення ДТП, то згідно зі ст. 15 Кодексу про адміністративні правопорушення, військовослужбовці несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські та виправні роботи і адміністративний арешт.

Якщо внаслідок ДТП є потерпілі, то винуватці несуть кримінальну відповідальність. Це статті 286, 286-1 КК України.

При порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

Особливості страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів окремих категорій громадян.

Законодавством визначено, що учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності, звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

Отже, УБД автоматично застраховані державою (їх цивільно-правова відповідальність як особи, яка на правовій підставі керує ТЗ). Шкоду, завдану третім особам учасником бойових дій, за нього відшкодує Моторно транспортне страхове бюро — Русанівський бульвар, 8, Київ, 02154.

Страховий поліс їм купувати не потрібно (УБД може добровільно купити такий поліс у конкретної страхової компанії). При цьому протягом 3-х днів з дати ДТП УБД повинен звернутися до МТСБУ — письмово повідомити про дорожньо-транспортну подію.

МТСБУ звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України:

учасники бойових дій та інваліди війни, що визначені законом;

інваліди I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами;

особи, що керують транспортним засобом, належним інваліду I групи, у його присутності.

ДТП на території України

Дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування, визначені у статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Зокрема, учасники ДТП зобов’язані:

терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції України;

проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;

вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;

невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності або у випадках, передбачених статтею 41 Закону про автоцивільну відповідальність, - МТСБУ, повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.

Дії учасників ДТП після прибуття Поліції

Представники поліції зобов’язані оглянути місце події, скласти схему ДТП та протокол на того водія, якого вони попередньо вважають винним. Остаточно вину водія буде вирішувати суд.

Після складення матеріалів по ДТП, поліція передає вказані матеріали до суду або за місцем проживання винуватця ДТП або за місцем вчинення ДТП.

Тому учаснику ДТП, який не вважає себе виним у скоєні правопорушення, необхідно обов’язково зазначити про це у протоколі та надати додаткові пояснення щодо своєї невинуватості на окремому аркуші, як додаток до протоколу.

Учасник ДТП, який доводить невинуватість у вчиненні ДТП, повинен зайняти активну позицію щодо свого захисту. Відслідковувати, коли справа надійде до суду, на коли призначено виклик та розгляд справи. У суді особа, на яку складено протокол та яка доводить свою невинуватість, повинна пам’ятати, що протокол про адміністративне правопорушення є лише одним із доказів. Тому слід долучати до матеріалів справи інші докази, а саме — свідчення очевидців, відео з відеокамер та ін. Якщо особа не може витребувати та надати докази самостійно, необхідно заявляти клопотання до суду про витребування доказів.

Чи потрібно військовослужбовцю, який потрапив у ДТП, викликати Військову службу правопорядку (ВСП)?

Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» одне із завдань ВСП — це забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів.

7) ВСП має право складати протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців у випадку та в порядку, передбачених законами України, а також у разі вчинення адміністративних правопорушень іншими особами, зазначеними в пункті 2 цієї статті (ч. 7 ст. 7 Закону ).

20) ВСП має право зупиняти військові транспортні засоби Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, у разі порушення їхніми водіями правил дорожнього руху, за наявності ознак, що свідчать про технічну несправність транспорту або забруднення ним довкілля, а також відомостей про те, що він використовується з протиправною метою чи не за призначенням, з метою їх огляду і перевірки у водіїв документів на право користування та керування транспортними засобами, дорожніх листів, відповідності вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам. А також здійснювати технічний огляд транспортних засобів Збройних Сил України; (ч. 20 ст. 7 Закону).

22) направляти за потреби на медичний огляд водіїв військових транспортних засобів. Затримувати та відстороняти від керування військовими транспортними засобами осіб, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, а також тих, які не мають документів на право керування або користування транспортними засобами, вживати щодо водіїв інші заходи, передбачені законодавством.

25) брати участь у розслідуванні дорожньо-транспортних пригод, вчинених за участю водіїв транспортних засобів Збройних Сил України, осіб, які керували транспортними засобами ЗСУ під час вчинення дорожньо-транспортної пригоди;

Отже, стаття 7 відсилає до спеціального закону, яким є Кодекс про адміністративні правопорушення.

Тож уповноважені особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України мають право складати протоколи про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов’язків, — стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7);

Серед зазначених статей немає статті за порушення правил дорожнього руху, що спричинило ДТП — такі як ст. 124 КУпАП! (Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна).

Патрулям Служби правопорядку надається право складати в межах повноважень протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців, військовозобов’язаних та працівників у випадках та в порядку, передбачених КУпАП;

КУпАП Стаття 235-1. Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України

Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України розглядає справи про вчинені водіями військових транспортних засобів - військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов’язків правопорушення, передбачені частинами першою, четвертою і п’ятою статті 121, статтею 121-1, частинами першою, другою і третьою статті 122, частиною першою статті 123, статтями 124-1 - 126, статтею 132-1 цього Кодексу.

Отже якщо військовослужбовець керує приватним автомобілем не під час несення служби, а в свій вільний час, то при здійсненні ДТП він, згідно з Правилами дорожнього руху, зобов’язаний викликати Національну поліцію, викликати ВСП — за бажанням. Прямого обов’язку чинне законодавство не встановлює.

Також пунктом 2.4. ПОЛОЖЕННЯ про органи безпеки дорожнього руху Міністерства оборони України визначено, що посадові особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі — ВІБДР) під час виконання покладених на них завдань мають право: брати участь у розслідуванні ДТП, учинених за участю водіїв транспортних засобів ЗС України, осіб, які керували ними під час учинення ДТП, та в оформленні матеріалів на місці їх скоєння.

Тож ВІБДР має право розслідувати ДТП за участю військовослужбовців. Це право, а не обов’язок. І вказана норма не означає, що військовослужбовець зобов’язаний викликати саме ВІБДР при скоєнні ДТП за кермом власного (цивільного авто).

Якщо військовослужбовець керує військовими транспортними засобами Збройних Сил України, під час виконання ним службових обов’язків, то при вчиненні ДТП він зобов’язаний повідомити ВСП. При цьому органи ВСП діють в межах повноважень, наданих Кодексом про адміністративні правопорушення. Якщо ДТП сталася за участі військового транспорту та автомобіля, що належить іншим власникам, то розслідування ДТП обов’язково відбувається за участю органу Національної поліції (спільно з ВСП та поліцією).

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток