Зараз в ефірі:

Що треба знати про здоров’я зубів?

28.04.2021
Що треба знати про здоров’я зубів?

Як підтримувати здоров’я ротової порожнини, які засоби догляду обирати та як знайти свого лікаря, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіла лікар-стоматолог Олена Вишинська.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Пані Олено, почнемо із найголовнішого: у яких випадках варто одразу звертатись до стоматолога?

Олена Вишинська: До стоматолога треба звертатись обов’язково, якщо щось турбує в порожнині рота. Терпіти не варто, бо це тягне за собою ускладнення.

Наталія Шмарко: Дехто намагається лікувати хворий зуб, прикладаючи сало, часник і так далі. Чи допомагають у лікуванні зубів народні методи?

Олена Вишинська: Можливо, біль на деякий час такі засоби і вгамують, але проблему не вирішать, а лише погіршать. І якщо процес запустити, то можуть знадобитися навіть оперативні втручання, а це дуже непросто. Тому слід обов’язково звертатися до лікаря.

Наталія Шмарко: А якщо у людини є ознаки ГРВІ і почав боліти зуб, у цьому випадку як вчинити звертатись одразу до стоматолога або ж чекати, поки не зникнуть симптоми?

Олена Вишинська: Якщо в людини підвищена температура тіла і болить зуб, то це може бути від зубного болю. В будь-якому випадку треба зв’язатись із лікарем, щоб він диференціював проблему і порадив, як діяти далі.

Наталія Шмарко: Скільки разів на рік варто відвідувати стоматолога, якщо зубний біль людину не турбує?

Олена Вишинська: Стоматолога потрібно відвідувати раз на пів року для профілактичних оглядів. Під час цих оглядів зазвичай проводять профілактичні процедури, зокрема знімають зубний камінь. Зубний камінь утворюється в усіх, тому ця процедура обов’язкова. Під час профілактичного огляду стоматолог може побачити проблему на початковій стадії, яку легко усунути.

Наталія Шмарко: Стоматологічних клінік зараз дуже багато, а як обрати свого стоматолога?

Олена Вишинська: Тут дуже важливе питання довіри. Тобто це має бути людина, якій ви повністю довіряєте.

Наталія Шмарко: А за якими критеріями обирати зубну пасту та щітку?

Олена Вишинська: Раніше хорошими вважались пасти з підвищеним вмістом абразивних елементів. Сучасні ж пасти містять ферменти лемонін, папаїн, бетаїн, завдяки яким відбувається очищення. Вони менш травматичні, адже розчиняють наліт. А далі вже потрібно орієнтуватися на проблему, яка вас турбує. Якщо це ясна то паста має лікувати ясна, якщо карієс з профілактичними речовинами проти карієсу. А щодо щіток тут все суто індивідуально.

Наталія Шмарко: Чи правда, що електричні зубні щітки набагато кращі за звичайні?

Олена Вишинська: Згідно з клінічними дослідженнями, вони мають таку саму ефективність, як і звичайні щітки. Електричні – це щітки для лінивих.

Наталія Шмарко: Чимало блогерів рекламують відбілювання зубів в домашніх умовах, чи безпечно проводити самостійно таку процедуру?

Олена Вишинська: Я взагалі не дуже добре ставлюсь до відбілювання зубів, тим паче в домашніх умовах. Якщо ви вже наважились на таку процедуру, то безпечніше це робити під наглядом лікаря.

Наталія Шмарко: Чи потрібно чистити зуби після кожного прийому їжі?

Олена Вишинська: Ні, зуби треба чистити двічі на день: зранку після сніданку і ввечері перед сном.

Наталія Шмарко: Чи треба після чищення зубів застосовувати ополіскувач?

Олена Вишинська: Ні, це чистої води маркетинг. Ополіскувач призначає лікар відповідно до показань і на певний проміжок часу. Постійного його використовувати не можна, бо він руйнує мікрофлору порожнини рота.

Наталія Шмарко: А що робити для профілактики карієсу в польових умовах, коли немає можливості здійснювати комплексний догляд за зубами?

Олена Вишинська: Для профілактики карієсу найперше треба не їсти солодкого, і це стосується не тільки людей, які перебувають у польових умовах. Якщо умови обмежені, треба здійснювати хоча б механічне очищення зубів. Коли вже немає пасти, то лише щіткою можна почистити зуби.

Наталія Шмарко: А карієс виникає тільки від солодощів?

Олена Вишинська: Газовані напої дуже руйнують зубну емаль, кислі речовини, але здебільшого це все ж солодкі продукти, які погано впливають на весь організм, особливо на шлунково-кишковий тракт.

Наталія Шмарко: Які продукти та вітаміни слід вживати для зміцнення зубів?

Олена Вишинська: Загалом треба вести здоровий спосіб життя, а вітаміни краще брати з овочів та фруктів. При деяких проблемах дійсно треба буде пропити якийсь період синтетичні вітаміни, але їх має призначити лікар.

Наталія Шмарко: Багатьох наших слухачів турбує питання, з якого віку потрібно привчати дитину чистити зуби?

Олена Вишинська: Американці вважають, що зуби треба чистити, як тільки вони прорізались. А загалом хочу наголосити, що останнім часом спостерігається так званий феномен лінь жування. А все через те, що батьки не дають дітям твердої їжі, а годують пюре, котлетами. Внаслідок цього виникають проблеми з ростом щелеп, патології прикусу і так далі.

Наталія Шмарко: Мене ще цікавить питання щодо брекетів їх можна ставити усім не залежно від віку?

Олена Вишинська: Треба бачити конкретну людину. Головне тут не вік, а той результат, якого людина прагне досягнути. Тому що інколи люди собі малюють в уяві голлівудську усмішку, а на практиці цього втілити не можна. Інколи виправлення прикусу в дорослому віці можливе тільки хірургічному втручанню.

Наталія Шмарко: А чи доречне лікування зубів під медикаментозним сном?

Олена Вишинська: Якщо людина дуже стресована й інакше відмовляється йти до стоматолога, то можна робити під загальною анестезією.

Наталія Шмарко: Зуби мудрості варто лікувати чи як тільки почалися проблеми, їх треба видаляти?

Олена Вишинська: Загалом в жуванні ці зуби не беруть повноцінної участі, та й доступ до них обмежений. Тож якщо не вдається лікувати, їх видаляють. Також восьмі зуби, або зуби мудрості видаляють з ортодонтичних показань, наприклад коли ставляться ті ж самі брекети, навіть якщо вони непрорізані.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток