Зараз в ефірі:

Сьома річниця Дня Гідності та Свободи

21.11.2020
Сьома річниця Дня Гідності та Свободи

Щороку 21 листопада українці вшановують патріотизм і мужність громадян, які восени 2004 та в листопаді 2013 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору.

 

 

 

 

День Гідності і Свободи встановлено згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року. Саме цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004 та революція Гідності 2013 року. День Гідності та Свободи є наступником Дня Свободи, що відзначався 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005-2011 роках.

Під час президентських виборів 2004 року спалахнули акції протесту. За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада 2004 року Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата — Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій, відбувся повторний другий тур президентських виборів, за результатами якого переміг Ющенко. У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято — День Свободи. У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

А за дев’ять років 21 листопада 2013 року розпочались перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади, щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України. Події розгорталися стрімко і драматично — від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, "коктейлів Молотова" і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими. 18-20 лютого — пік Революції гідності. Відбулися криваві сутички в центрі Києва, палає Будинок профспілок, гинуть патріоти, які стали Героями Небесної сотні. На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоюючи гідність та свободу, під час акцій протесту загинули 106 українців і ще понад 2 тис. отримали поранення.

У ніч з 21 на 22 лютого Янукович втік з України. Після Революції Гідності і падіння тодішньої влади у березні 2014 року Росія окупувала  Крим, а у квітні розпочалася війна на Донбасі, яка триває й досі.

Після бурхливих подій 2013-2014 років, революції Гідності, окупації РФ українського Криму та трагедії початку війни Росії проти України на сході нашої країни, 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи».

Обраний українським народом шлях хоч і важкий, але незворотний і боротьба за вільну, демократичну та заможну Україну триває. Віримо в нашу перемогу!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток