Зараз в ефірі:

Сучасні тенденції РХБ захисту Командування Сил підтримки

05.01.2022
Сучасні тенденції РХБ захисту Командування Сил підтримки

Про основні завдання та заходи РХБ захисту та сучасні тенденції розвитку цього виду бойового забезпечення розповів заступник начальника військ РХБ захисту Командування Сил підтримки Збройних сил України полковник Сергій Пахомов.

 

 

 

 

 

Валерія Подкіч: Призначення та роль військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ).

Сергій Пахомов: Це рід спеціальних військ забезпечення бойової діяльності, підрозділи якого є в кожному з видів Збройних Сил України, а також окремо в Командуванні Сил підтримки Сили підтримки призначені для оперативного забезпечення військ. Зокрема інженерної підтримки, радіоелектронної боротьби (РЕБ), радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ), топографічного та гідрометеорологічного забезпечення.

Підрозділи військ РХБЗ призначені для оперативного забезпечення радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також аерозольного маскування бойових дій Збройних Сил. Катастрофа в Чорнобилі дала нам урок, тому тепер ми завжди готові до швидкого реагування і не в праві розслаблятися. Війна на сході показала нам, що велика кількість і щільність підприємств хімічної промисловості на початку 2014 року давали нам тривожний сигнал про те, що може бути дуже велика катастрофа, ми справились, вдосконалили систему, випереджували питання, які могли б бути, адже, на жаль, окупаційні війська намагалися провокувати нас.

Валерія Подкіч: Яких змін зазнала система РХБЗ за останні роки (рік)? (розроблялися нові документи за цим напрямком, які враховують стандарти НАТО. Велась робота щодо розширення спектру спеціальних завдань військ. Розроблялась Доктрина хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту.

Сергій Пахомов: Ми дуже щільно співпрацюємо з партнерами НАТО, неодноразово зустрічалися на засіданнях комітету з питань ХБРЯ (Хімічний, біологічний, радіологічний, ядерний) захисту, видали Доктрину, за основу якої взята союзницька директива ХБРЯ захисту НАТО, яка розширила той функціонал, який покладався на РХБЗ до того моменту. Ми розділили радіологічний та ядерний, бо це зовсім різні джерела загрози. В нашій, досі чинній, назві РХБ це дуже широко розгалужені напрямки і в новому підході важливо було відокремити саме ті загрози. Ми підійшли до трьох компонентного безпекового підходу, який полягає у запобіганні виникненню цих загроз, а також у захисті, якщо загрози виникли та третій компонент ліквідація наслідків.

Валерія Подкіч: Як пандемія коронавірусу вплинула на діяльність та які корективи внесла у розвиток системи РХБЗ?

Сергій Пахомов: Пандемія нам відкрила певні кроки, яких не було до цього. Ми щільно співпрацюємо з медиками. Це комплекс заходів, в якому ми виявляємо загрозу (говоримо про кількісний показник), а медики говорять про сутність загрози та про подальші дії. Ми працюємо, розвиваємось, у 2022 році в планах створення спільних документів, які регламентуватимуть нашу спільну роботу.

Валерія Подкіч: У межах цьогорічного українсько-американського військового навчання «Репід Трайдент 2021» відбувалось оцінювання наших підрозділів фахівцями НАТО, зокрема й фахівців роти РХБ захисту. Вони складали фінальний тест за програмою NEL-2. Як відбувалися ці навчання, що це за програма та які результати?

Сергій Пахомов: Історії участі наших підрозділів вже понад десять років, у свій час це був 144 батальйон РХБЗ, потім відбувалась система військової трансформації, зараз це рота РХБЗ батальйону РХБЗ 12 окремого полку оперативного забезпечення. Ми прагнули до певного розширення, в контексті розвитку військ. Нам було замало і ми попросили у партнерів з НАТО про те, щоб приєднати ще одну роту. Це було зроблено з метою розширення тих підрозділів, які відповідають стандартам НАТО і можуть бути застосовані в комплекті військ. За результатами того ж навчання рота РХБЗ 12 окремого полку оперативного забезпечення отримала оцінку НАТО «сумісна» і зараз вона зайшла на чергування в силах реагування НАТО в ротацію на пів року. Підтримуючи певний рівень, який вони отримали під час україно-американських навчань «Репід Трайдент» того року, ми взяли участь в цьому році вже з другою ротою. Тому на сьогоднішній момент ми маємо дві роти, одна з яких вже має оцінку «сумісно» і на ротації, а друга рота пройшла оцінку національного рівня і зараз готується до участі в навчанні «Репід Трайдент 2022» та до оцінки НАТО першого рівня. Після закінчення чотирьох річного циклу ми матимемо два підрозділи, які будуть один одного змінювати.

Дуже цікавим моментом є сам процес підготовки. Результат то однаковий (РХБ контроль, обробка, взяття проб), проте самі процедури суттєво відрізняються від тих, які ми звикли бачити сьогодні. Деякі завдання, здавалося б, можна зробити за три кроки, а в НАТО це роблять за 5, адже це дає можливість виконати завдання ефективно і головне зберегти здоров’я. Під час оцінювання було близько 900 критерій, і звичайно, що нам є ще куди рости та розвиватися, проте підготовка наших підрозділів була на досить високому рівні.

Ми звикли говорити, що ми за стандартами НАТО, але я б сказав так ми навчаємось за стандартами національними, які розроблені на основі стандартів НАТО. У нас відбулася дуже серйозна та цікава взаємодія, а головне – продуктивна.

Валерія Подкіч: Розкажіть про цьогорічні екзотичні навчання військовослужбовців Сил спеціальних операцій (фахівці підрозділів ХБРЯ захисту) які були максимально наближені до реальних умов, а конкретно про відпрацювання декількох сценаріїв у Прип’яті.

Сергій Пахомов: Історія нам залишила ту катастрофу, в якій було багато жертв та великі наслідки, які тягнуться й досі. Навчання в Зоні відчуження це унікальні ландшафти, унікальне місце, де більше нічого не треба придумувати. Ми всі знаємо, що там забруднення є, але вже не суцільне, тому це не наближенні до реальних умов навчання, а це і є справжні умови для ефективного тренування. Відповідно і відношення до підрозділів було теж не імітацією. Така підготовка це справжній успіх.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток