Зараз в ефірі:

Світ віддає данину пам’яті жертвам нацизму, які загинули в фашистських концтаборах

11.04.2021
Світ віддає данину пам’яті жертвам нацизму, які загинули в фашистських концтаборах

Дату встановили за рішенням Генеральної Асамблеї ООН у 1991 році у пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів найбільшого концентраційного табору — Бухенвальд.

 

 

 

 

 

11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда, дізнавшись про підхід союзних військ, успішно здійснили збройне повстання, обеззброїли і захопили в полон понад 800 есесівців і солдатів охорони, взяли у свої руки керівництво табором. У цей момент у таборі перебувало кілька десятків тисяч ув'язнених з 18 країн Європи. Тільки через дві доби американські війська, які знаходилися поблизу, дісталися табору. Здійснивши повстання, в’язні Бухенвальда врятувалися від знищення, яке готувала гітлерівська влада.

До лютого 1945 року Бухенвальд став найбільшим табором смерті: у 88 філіях концтабору Бухенвальд за колючим дротом знаходилися 112 000 в'язнів. Загалом За 8 років в'язнями Бухенвальда стали близько 239 тис. осіб. Всього ж у Бухенвальді фашисти закатували 56 тисяч ув'язнених різних національностей.

Після цього хвиля звільнень досягла інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека тощо. Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч концтаборів, гетто та в'язниць, з них на території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених.

Нацистські табори на українській землі (за матеріалами з Довідника про табори, тюрми та ґетто на окупованій території України (1941-1944):

- 2 класичні концтабори. До концентраційних таборів на території України належать концтабір у Львові (Янівський) та Києві (Сирецький);

- 78 виправно-трудових таборів і таборів примусової праці для євреїв. За суворістю режиму утримання ці табори наближалися до концтаборів. Частина з них знаходилася безпосередньо в ґетто.

- 7 виправно-трудових таборів; 15 таборів примусової праці; 304 ґетто; 23 пересильні табори; 66 гестапівських тюрем; 242 табори для військовополонених.

Табори на окупованих східних територіях мали найбільш жорстокий характер, що визнають і німецькі дослідники. У всіх таборах на території окупованої України спостерігалася висока смертність, голод, відсутність медичної допомоги, тортури, знущання з в'язнів, масові знищення. Досить планомірно на великому географічному просторі були знищені мільйони людей.

За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли понад 20 мільйонів осіб з 30 країн світу, з них 5 мільйонів — громадяни Радянського Союзу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до звільнення, серед них — близько 2 мільйонів дітей.

Система концтаборів у Німеччині була ліквідована разом з розгромом гітлеризму, засуджена вироком Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі. У 1946 році міжнародний трибунал визнав, що ув'язнення в неволі мирних громадян іноземних держав, так само як і використання в примусовому порядку їх праці в інтересах Німеччини — це не тільки військовий злочин, це злочин проти людства.

У Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів ми згадуємо усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень. Пам’ятаймо безвинно загиблих у пеклі війні, а також людей, які пройшли через фашистські табори, зазнали зневагу, голод, убивчо-виснажливу працю, а повернувшись на рідну землю — недовіру і гоніння з боку радянської влади.

Сподіваємося, що жахливі сторінки історії Другої світової війни ніколи не повторяться.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток