Зараз в ефірі:

Світ вшановує пам'ять жертв геноциду

08.12.2020
Світ вшановує пам'ять жертв геноциду

З 2015 року, з проголошенням Генеральною Асамблею ООН відповідної Резолюції, 9 грудня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та запобігання цьому злочину.

 

 

 

 

 

Дата була обрана з огляду на історичні обставини: у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Одним з авторів Конвенції був американський та польський науковець-правник Рафаель Лемкін, який запровадив термін «геноцид» як правове поняття та здійснив його розробку. Україна ратифікувала Конвенцію у 1954 році.

У Конвенції про попередження злочину геноциду і покарання за нього (стаття 2) геноцид визначається як «наступні дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу ...»:

У Конвенції підтверджується, що геноцид, незалежно від того, відбувається він у мирний або воєнний час, є злочином, який порушує норми міжнародного права і проти якого учасники Конвенції зобов’язуються «вживати заходів попередження і карати за його вчинення» (стаття 1). Головна відповідальність за попередження і припинення геноциду покладається на державу, в якому цей злочин вчиняється.

На Всесвітньому саміті 2005 року глави держав і урядів одноголосно підтвердили, що «кожна держава зобов’язана захищати своє населення від геноциду, військових злочинів, етнічних чисток і злочинів проти людяності». Приймаючи цю резолюцію без голосування, всі 193 держави-члени тим самим підтверджують, що кожна окрема держава є відповідальною за захист свого населення від геноциду, та що така відповідальність передбачає запобігання цьому злочину, зокрема й підбурювання до нього.

Упродовж останніх 100 років до найчисельніших жертв геноцид призвів на територіях тоталітарних політичних режимів (зокрема, в умовах нацистської Німеччини, комуністичних СРСР, Китаю, Кампучії, під час правління Саддама Хусейна в Іраку, в Османській імперії під час Першої світової війни).

У 1980-1990 роках геноцид учинявся під час т. зв. «етнічних воєн» і «етнічних чисток» в Африці, Азії та Європі.

Стосовно українців політика геноциду й етноциду активно здійснювалася у XX ст. Наймасовішим було вбивство голодом етнічних українців СРСР у 1932-1933 роках. До речі, автор терміну «геноцид» та один з ініціаторів визначення геноциду в правових термінах — Рафаель Лемкін — вважав Голодомор геноцидом українського народу.

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», яким Голодомор визнаний геноцидом українського народу. 7 грудня 2016 року депутати Верховної Ради ухвалили постанову про звернення до демократичних держав світу щодо визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні злочином геноциду проти українського народу. На цей час Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу 17 країн. Серед них Австралія, Ватикан, Канада, Польща, Грузія, Литва, Латвія, Естонія, США та інші.

Кожна держава є відповідальною за захист свого населення від геноциду. Мета Міжнародного дня пам’яті жертв злочину геноциду — підвищувати обізнаність світової громадськості про саму Конвенцію, а також вшановувати пам’ять людей, які стали жертвою цього злочину. А наша пам’ять є найважливішим запобіжником повторення подібних трагедій у майбутньому.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток