Зараз в ефірі:

Світ зустрічає Різдво 25 грудня

24.12.2021
Світ зустрічає Різдво 25 грудня

Світ зустрічає Різдво. Свято знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства.

 

 

 

 

 

 

Різдво  одне з головних свят у році, що відзначається усіма християнськими церквами — католицькими, православними і протестантськими. Різняться тільки дати святкування для православних християн і католиків. За григоріанським та новоюліанським календарем Різдво відзначають 25 грудня, а за юліанським 7 січня.

Традиції святкування Різдва у християн мало у чому відрізняються. Проте, є і деякі відмінності.

Різдво  одне з найбільших і найурочистіших християнських свят. І якщо для православних у святковій ієрархії вище стоїть хіба що Воскресіння Христове, або ж Великдень, то для католиків та протестантів святом свят є саме Різдво. Свято об'єднує навколо усю родину, яка з трепетом прикрашає домівку до Різдва — це символізує віру і шанування Ісуса.

24 грудня, напередодні Різдва, люди дотримуються Адвенту — часу в очікуванні свята, коли особлива увага приділяється духовному життю. Дехто, за бажанням, дотримується посту. Особлива увага приділяється прикрашанню будинку до свята. Цим займаються за декілька днів до Різдва. Головним символом свята є шопка (вертеп) з фігурками Ісуса і Діви Марії. Його встановлюють у кожному домі. Батьки показують фігурки дітям та оповідають біблейні історії. Ще одним незвичайним атрибутом є сіно на столі, яке кладуть під скатертину. Цим віряни показують те, що в їхньому домі народжується Ісус. Також прикрашають будинок вічнозеленим вінком із вогниками, що ніби-то освітлюють шлях Господа. Ставлять свічки і по всьому будинку, адже вони символізують добро і боротьбу із темними силами. Ще один помічник у боротьбі зі злом — дзвіночок. Він також розносить усім звістку про появу на світ Христа.Також серед символів свята особливе місце займає ялинка, різдвяний вінок, і омела, під якою усі обмінюються поцілунками.

Ввечері 24 грудня, коли на небі з'являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого. Перед початком трапези глава сім'ї читає уривок з Євангелія, родина співає першу коляду, потім усі переломлюють різдвяний хліб — оплаток. Після вечері родина збирається до храму — на Месу Надвечір'я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса розпочинається, переважно, опівночі. Під час неї священник кладе у різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх вірян.

25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше. Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах. Також на ранок Різдва заведено дарувати одне одному подарунки.

Ніяке інше свято не здатне настільки об'єднати людей, як Різдво Христове. Споконвіку цей казковий день заведено зустрічати в колі сім'ї і близьких друзів. Різдвяні традиції передаються з покоління в покоління, несучи в собі весь сенс всеосяжної любові Христової.

Цікаві факти про Різдво.

У перші століття нашої ери не існувало точної дати святкування Різдва Христового. Одні віряни виступали за 20 травня (Климент Олександрійський), інші за 25 березня, 17 листопада тощо. Східні християни відзначали Різдво переважно на Богоявлення 6 січня. У 336 році, за часів імператора Костянтина Великого, відбулося перше задокументоване святкування Різдва саме 25 грудня. Офіційно ця дата була затверджена на Третьому Вселенському соборі, що проходив в місті Ефес у 431 році. Згодом святкування Різдва зі східної частини Римської імперії почало поширюватись на північ і захід Європи, доповнюючись різними традиціями. Так, у Середні віки (приблизно з 1223 року) виник звичай встановлювати для поклоніння вірян різдвяні вертепи  ясла з фігурками Дитяти Ісуса, Марії, Йосипа, пастухів, Трьох царів (волхвів) у церквах та власних будинках.

Варто зазначити, існування двох дат святкування Різдва пов’язане не з належністю до тієї або іншої християнської конфесії, а виключно з різницею календарів, якими послуговуються церкви. У XVI столітті на зміну Юліанському календарю прийшов більш точний Григоріанський календар. Згодом більша частина церков перейшла на новий календар, а деякі церкви продовжили використовувати старий, де 25 грудня відповідає 7-му січня.

Починаючи з 2017 року, Україна офіційно святкує Різдво Христове двічі 25 грудня та 7 січня, причому обидва дні, згідно з законом, вихідні.

Зі святом! Щасливого Різдва кожній людині та кожній родині!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток