Зараз в ефірі:

ТОП-новин Донбасу 2019 року

28.12.2019
ТОП-новин Донбасу 2019 року

2019 рік добігає кінця. Яким він був для мешканців Донецької та Луганської областей, пропонуємо дізнатися з нашого Топ–8 головних подій Донбасу 2019 року.

 

 

 

 

 

 

1. Розведення військ

Що ж змінилося у питанні збройного конфлікту на Донбасі та відносин між Україною та Росією у році 2019. На жаль, але зараз немає підстав говорити про нормалізацію ситуації. Поки триває війна, є окуповані території Донбасу і Криму, казати про поліпшення стосунків між Україною і Росією не можна. Але у 2019 році відбулися важливі події на Донбасі.

Ще 21 вересня 2016 року було підписано рамкову угоду про початок розведення сил і засобів на Донбасі, але до червня 2019 року спроби розвести війська були безрезультатними. І тільки 26 червня 2019 року в Станиці Луганській вдалося реалізувати перший етап відведення військ. Після оголошення про початок процесу розведення 26 червня українські військовики й бойовики протягом декількох днів відходили з раніше займаних позицій. 30 червня СММ ОБСЄ підтвердила розведення сил і засобів у районі Станиці Луганської. 2 жовтня у Станиці Луганській завершився перший етап розведення військ. 

Наступними ділянками розведення стали населені пункти Золоте та Петрівське. 1 листопада ЗСУ завершили процес розведення військ у Золотому Луганської області. А вже 11 листопада відведення особового складу, озброєння та військової техніки завершилося у районі населених пунктів Богданівки та Петрівського Донецької області. Процес розведення військ відбувався у два етапи: перший етап — відведення особового складу з обох сторін, другий — демонтаж інженерних споруд та подальше розмінування територій.

2. Розмінування територій

Один із наслідків війни на Донбасі, який Україна буде відчувати роками, — це величезна кількість замінованих територій. У січні 2019 набув чинності закон про протимінну діяльність в Україні. Він передбачає створення Центру протимінних операцій, який буде координувати процес розмінування на Донбасі та інших територіях країни. Для робіт планують залучати державні та приватні організації. Працювати, дійсно, є над чим: на Донбасі вибухонебезпечними предметами заміновано 1,6 млн гектарів, із них 700 тисяч гектарів – на підконтрольних Україні територіях. Найскладніша ситуація в Донецькій області, там заміновано 560 тисяч гектарів.

На цей час існує кілька програм міжнародної допомоги для розв'язання проблеми. Зокрема, з 2016 року за фінансової підтримки США, Британії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Чехії, Норвегії та інших країн групи розмінування очищали від вибухонебезпечних предметів ділянки в Слов'янському, Лиманському і Бахмутському районах. Крім того, є проєкт ООН щодо розмінування вартістю 6,2 млн доларів. Одна з цілей проєкту — підвищити можливості Міністерства оборони для проведення розмінування. Вдвічі менше вартість проєкту від Великої Британії, його завдання — очищення територій від наземних мін і вибухонебезпечних залишків. Є ще проєкти США і Європейського союзу з аналогічними завданнями. 

Заміновані території — серйозна небезпека для військових і мирного населення. За даними Міністерства окупованих територій, з початку конфлікту на Донбасі внаслідок вибуху мін загинули 234 військовослужбовці (понад тисячі зазнали поранень) і 977 цивільних (поранено 1,5 тисячі).Торік Україна посіла п'яте місце у світі за кількістю жертв від мін і вибухонебезпечних предметів — 325 загиблих. За підрахунками експертів НАТО, для розмінування територій може знадобитися понад мільярд доларів.

3. Міст у Станиці Луганській

20 листопада президент України Володимир Зеленський з міжнародною делегацією урочисто відкрив відбудований пішохідний міст у Станиці Луганській  через річку Сіверський Донець. Він з'єднує окупований Луганськ зі Станицею Луганською. Його відновлення тривало 2,5 місяця. Проєктна вартість моста — 38 мільйонів гривень. Ширина шляхопроводу — 2,5 метри. Між КПВВ і мостом запустили транспортне сполучення. Нагадаю, міст було зруйновано у 2015 році під час бойових дій.

4. Закон "про особливий статус Донбасу"

18 грудня Президент України Володимир Зеленський підписав закон про продовження дії закону щодо "особливого статусу" Донбасу на рік. Відповідний закон про внесення зміни до статті 1 ЗУ "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" передбачає створення додаткових часових можливостей для реалізації законодавчих умов, спрямованих на мирне врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей на основі принципів та норм міжнародного права і Статуту ООН. Дія закону про "особливий статус" Донбасу продовжиться до 31 грудня 2020 року. Нагадаємо, Парламент схвалив закон 12 грудня. Рішення підтримали 320 народних депутатів.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що після нормандського саміту важливим кроком з боку парламенту стане ухвалення закону про вибори, який діятиме на всій без винятку території України, та повернення окупованих територій під контроль України. "Принциповим питанням є те, що вибори можуть відбутися винятково за українським законодавством", — зауважив Разумков.

5. Внутрішньо переміщені особи

За даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, станом на 23 грудня 2019 року на обліку перебувають 1 432 290 людей. У Мінсоцполітики повідомили, що це українці, які залишили тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей та АР Крим. У порівнянні з серпнем, кількість ВПО збільшилась на 29 421 особу. 

Між тим, у червні 2019 в Україні запрацював новий механізм розподілу тимчасового житла для ВПО. Кабінет міністрів України затвердив порядок формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та порядок надання у тимчасове користування житлових приміщень із фондів. В основу покладено бальну систему розподілу житла за критеріями вразливості. Ухвалене урядове рішення дозволить застосовувати однаковий підхід щодо ефективного використання коштів субвенції, за якої у співфінансуванні МінТОТ і місцевої влади здійснюється купівля житла для ВПО.

6. Відкриття ЦНАПів

У Маріуполі на Донеччині у жовтні офіційно відкрили найбільший в Україні центр надання адміністративних послуг. У Мультицентрі, площею близько 4 500 м², працює ЦНАП, управління пенсійного фонду, департамент соціального захисту населення, комунальні підприємства міста, МРЕО. А ще — РАЦС з сучасним залом для урочистих подій. Близько 1 200 щоденних відвідувачів, 20% з яких — громадяни України з тимчасово непідконтрольних територій.

На цей час на Донеччині працівники ЦНАПів 11 міст, районів та ОТГ завдяки мобільним кейсам можуть надати адміністративні послуги маломобільним людям у них вдома. Робота з мобільними кейсами налагоджена у Дружківці, Маріуполі, Слов’янську, Мар’їнському районі та Лиманській ОТГ. Таке обладнання вже придбане для Костянтинівки, Краматорська, Покровська, Мангуського району, Бахмутської та Миколаївської ОТГ. На сьогодні у Донецькій області працює 29 ЦНАПів.

19 грудня Кремінський та Біловодський райони Луганської області, отримали в рамках одного з компонентів проєкту "Підтримка ЄС для Сходу України — відновлення, зміцнення миру та урядування" нові мобільні Центри надання адміністративних послуг. Два автомобілі на базі Ford, обладнані усім необхідним устаткуванням для надання адміністративних послуг. У наступному році планується оснастити мобільними ЦНАПами КПВВ. Вищеназваний проєкт профінансований ЄС на 25 млн євро та направлений на сприяння миру, економічне відновлення у Східній Україні через соціальне та економічне відродження, де особлива увага приділятиметься підконтрольним уряду територіям Луганської та Донецької областей.

7. Ініціатива Допомога Схід

У 2019 році один з найефективніших гуманітарних проєктів для Донбасу, який у травні 2018 року було започатковано генерал-лейтенантом Сергієм Наєвим на посаді Командувача об’єднаних сил, як багатопрофільну та різнопланову програму цілеспрямованих дій щодо допомоги мирним мешканцям Донецької та Луганської областей, продовжив свою роботу. 2019 року проєкт Допомога Схід підтримав начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України генерал-лейтенант Руслан Хомчак. У рамках стратегічної гуманітарної ініціативи українських військових Допомога Схід, на Донбас вже доставлено майже 20 тонн цільової гуманітарної допомоги медичного призначення на суму 5,5 мільйонів гривень. Допомога надійшла до сімнадцяти медичних закладів, які розташовані в Станиці Луганській, Світлодарську, Святогірську, Краматорську, Попасній та інших населених пунктах Донецької та Луганської областей. У листопаді до Мар’їнської центральної районної лікарні передали гуманітарну допомогу на суму майже 200 тисяч гривень. 

8. Програма фінансової підтримки підприємців Донбасу

У грудні 2019 Міністерство фінансів України спільно з Євросоюзом запустило програму фінансової підтримки підприємців на підконтрольній уряду частині Донбасу. У межах цього проєкту будуть надавати кредити малому та середньому бізнесу, частину яких будуть компенсувати коштом Євросоюзу. Загалом на програму виділити 9,5 мільйона євро. В межах програми підтримки підприємці з Донбасу зможуть отримати до 50% компенсації вартості інвестиційних проєктів. Реалізовувати програму в Україні буде Німецько-український фонд, через який уряд планує видавати дешеві кредити для бізнесу з лютого 2020 року.

Таким був рік 2019 для мешканців Донбасу. Інші підсумки року шукайте на нашому сайті Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток