Зараз в ефірі:

Традиції Хелловіна

30.10.2021
Традиції Хелловіна

З кожним роком чудернацьке свято Хелловін стає все популярнішим в Україні. І причина такої прихильності наших земляків до Дня усіх святих криється, мабуть, у головному атрибуті свята, такому шанованому українцями овочі — Гарбузі. Хоча свято має й інші, не менш цікаві традиції.

 

 

 

 

Хелловін — це видозмінене свято древніх кельтів під назвою Самайн, у яке було заведено вшановувати предків. За легендами, у цей день на землю поверталися душі померлих, а разом з ними — різна нечисть, тож маскування було спробою обдурити злих духів. Звичайно, історія цього торжества і його традиції дещо нам чужі, але оригінальні костюми, декорування будинків та веселощі вписалися і в українську культуру. Тож якщо ви підтримуєте яскраве святкування Хелловін, дізнайтеся про свято більше.

Незалежно від того на який саме день тижня припадає Хелловін, його завжди святкують в один і той самий день, у ніч з 31-го жовтня на 1-ше листопада. На відміну від помилкових стереотипів, відзначати Хелловін розпочали вперше не американці, а древній народ кельтів, що колись проживав на території сучасної Великої Британії, Франції та Північної Ірландії.

Кельти календарний рік поділяли всього лише на 2 сезони: літо та зиму. В ніч на 1-ше листопада вони святкували зміну пори року, по-іншому свій Новий рік. Володар темряви, на ім'я Самайн забирав в полон бога Сонця та тривав його у себе аж до літа. Древній народ вірив, що в новорічну ніч уся нежить виходить із підземелля на Землю та може нашкодити людям. Щоб захистити себе кельти перевдягались у страшний одяг, натягували на себе шкіри диких тварин, розмальовували обличчя. Таким чином злі привиди, на переконання кельтського народу, повинні були також злякатись та втекти.

Кількома століттями пізніше язичницький Новий рік почав святкуватись одночасно із католицьким Днем усіх святих. Зрозуміло, що таке незвичне поєднання не могло не обурювати представників церкви, і ті розпочали активну боротьбу із традицією задобрювати нечисту силу. Між тим, Хелловін (термін походить від повної назви Дня святих – All Hallows Even) відзначається і до сьогодні. Найбільш масово Хелловін відзначають у Сполучених Штатах Америки, у Великій Британії, Канаді та Ірландії. За популярністю в цих країнах свято посягає другу сходинку після Різдва. В Україні святкування Хелловіна поширилося у кінці 20-го століття.

Головним символом Хелловіна є ліхтар, виготовлений з гарбуза. Він має назву Ліхтар Джека. В овочі робляться вирізи для того, щоб надати йому зловісно усміхнених рис. Далі всередину вставляється свічка і запалюється. Існувало повір’я, що такі ліхтарі, залишені біля будинку в день Хелловіна будуть відганяти весь негатив від оселі.

Ще однією традицією Хелловіна є вечірки, які проходять у карнавальних костюмах. Ця традиція була започаткована в кінці 19-го сторіччя. Костюми для вечірок у США, Ірландії та Великобританії починають продавати вже наприкінці літа.Тематичні вечірки стали популярними і у нас. Заклади у різних містах України влаштовують не тільки костюмовані вечірки, а цілі маскаради та інші яскраві дійства.

Наступною цікавою традицією свята є випрошування цукерок — «Trick-or-treat». Термін «Trick-or-treat» з'явився у 1934 році у США, а вже з 1939 року його використання активно поширилось в інших країнах. Жартівливий зміст цього виразу говорить про те, що якщо господар не почастує дітей, то йому буде завдано певної шкоди. Інший варіант перекладу цього виразу — «гаманець або життя». До речі, традиції святкування Хелловіна в Україні також містять цей звичай. І треба відзначити, що ця традиція дуже нагадує українську Коляду та колядників, які ходять по домівках колядують та заробляють собі гроші і смаколики.

Як і будь-яке свято, Хелловін має свої традиційні страви. Найбільш відомими є кенді корни (цукерки з кукурудзи) та кенді памкіни (цукерки з гарбуза). Традиційною стравою в Ірландії є Бармбек. Готується він у вигляді плодового пирога, в який закладено горох, дерев’яна трісочка, шматочок тканини, монета та кільце. Далі по тому, що людині дісталось із шматком пирога робили передбачення на майбутнє. Горох означав, що дата весілля може бути відкладена надовго, або воно може бути взагалі скасоване. Трісочка — символ тріщини у сімейному житті. Тканина означає бідність, монета – швидке збагачення, а кільце — весілля в найближчому майбутньому.

Зазначимо, що вже на початку 20 століття Хелловін втратив своє містичне і моторошне значення, ставши веселим і радісним святом, що дозволяє і дорослим і малим разом розважатись та проводити час. У Хелловін заведено цукрувати яблука, розводити вогнища, розігрувати один одного, розповідати моторошні історії та переглядати фільми на відповідну тематику.

Навіть пандемія коронавірусу не змусила скасувати Хелловін у світі, але ввела нові правила святкування: дистанція, обов'язкова маска (яка може стати ідеальною частиною костюмів) та гігієна рук.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток