Зараз в ефірі:

«Треба протидіяти спробам фальсифікації історії», — координатор виставки «Творча сила свободи. Ініціативи Майдану» Ольга Сало

22.12.2020
«Треба протидіяти спробам фальсифікації історії», — координатор виставки «Творча сила свободи. Ініціативи Майдану» Ольга Сало

Згадати, як усе було, прослухати аудіоспогади очевидців тих буремних подій, а також поділитися власною історією та артефактами участі в Євромайдані можна, відвідавши виставку «Творча сила свободи. Ініціативи Майдану». Про роботу виставки та інші ініціативи в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіли працівник Національного музею Революції Гідності Ольга Сало та представник ініціативи «Польова пошта Майдану» та «Мистецька сотня» Микола Марусик.

 

Анастасія Сіроговська: Чому саме таку назву обрали для виставки?

Ольга Сало: Для нас було важливо показати не тільки безпосередні мистецькі вияви майданівського життя, а й творчу силу свободи як потенціал протестувальників, який реалізовувався в найрізноманітніший спосіб. Насамперед йдеться про те, що Майдан був унікальний своїми громадськими ініціативами, адже кожна людина шукала, яким чином вона може бути максимально корисною. На виставці представлені 10 найвідоміших. Зокрема, «Мистецька сотня Майдану», «Польова пошта Майдану», «Євромайдан SOS». Люди єднались не просто протестувати, а й творити.

Анастасія Сіроговська: Яким чином ви обирали експонати?

Ольга Сало: Речей багато, але ми обирали найбільш промовисті, які б характеризували певну ініціативу. Наприклад, один з експонатів — дерев’яна катапульта. З одного боку, це розповідь про організовану структуру спротиву, а з іншого — свідчення творчого підходу до різних ситуацій. А ще катапульта нагадує про трагічні події на Грушевського. Тоді вона не дуже стала у пригоді, але це була спроба підсилити оборону.

Загалом дуже багато мистецьких робіт:унікальні світлини з Майдану, мальовані щити, велика колекція мальованих касок. Також є речі, які ілюструють діяльність ініціатив. Зокрема, речі з Медичної служби Майдану або цікаві листівки, створені Громадським сектором Євромайдану. Є макет ялинки, що стояла тоді на Майдані. Також до свят ми експонуємо шопку, яку встановили львівські митці перед першим штурмом. Майже всі експонати входять в фонди Національного музею Революції Гідності.

Анастасія Сіроговська: Виставка відкрилась 18 грудня, а до якого часу вона триватиме?

Ольга Сало: Відвідати виставку можна буде до 21 лютого. Ми прагнули, щоб вона працювала стільки ж, скільки тривав Майдан. Дуже важливо, щоб саме в цей період можна було відчути атмосферу Революції Гідності. Саме в цей час 7 років тому люди намагались дати відповідь тогочасним викликам. Влада насправді очікувала, що протестувальники втомляться і розїдуться на свята. І це був час складного випробування, коли треба було втримати Майдан і не здаватись. Тож робота громадських ініціатив була визначальною.

Микола Марусик: На Майдані було багато творчих людей, які не хотіли ні в які формати об’єднуватись, але прагнули допомогти. І ті самі «Мистецька сотня» та «Мистецька платформа» допомагали їм інтегруватись. Зокрема, в підвалі на Грушевського вже з 20 січня ми почали робити «Коктейлі Молотова».

Анастасія Сіроговська: Миколо, наскільки мені відомо, ви зараз створюєте відеофільм про події на Майдані.

Микола Марусик: Так, я весь Майдан пройшов з увімкненою камерою. 19 лютого дістав поранення якраз під час відеозйомки. Кілька років я не міг взятися за монтаж, бо спогади були надто сильні. Але зараз я вже готовий до такої роботи, і планую наступного року відеофільм опублікувати. Сподіваюсь, видати його разом із Музеєм Майдану.

Анастасія Сіроговська: Чи заплановані якісь ініціативи в межах виставки?

Ольга Сало: Так, ми плануємо низку онлайн-екскурсій. Запрошуватимемо творців ініціатив Майдану, щоб вони розповідали про експоновані предмети. Працюватимуть екскурсоводи в Музеї. Також плануємо серію лекцій. Зважаючи на карантинні обмеження, у нас буде насичена онлайн-програма.

Анастасія Сіроговська: Яким чином ви поповнювали колекцію і шукали експонати?

Ольга Сало: Базова частина колекції Музею — це спадок від ініціативи «Музей Майдану. Музей свободи». Тобто вже 1 грудня, коли на вулиці вийшов мільйон, музейники зрозуміли, що твориться історія і її треба фіксувати. Впродовж Євромайдану представники ініціативи збирали артефакти, інтерв’ю, провадили інформаційну роботу з мітингарями, щоб зберегти цю пам'ять. Після Майдану ініціатива продовжила працювати. І у 2016 році було створено Національний музей революції гідності. Чимало людей дарують музею експонати разом зі своїми історіями. Дуже важливо, щоб про Майдан розповідала не тільки вивірена в підручнику історія, а й мільйони особистих історій. Експонат може бути дуже промовистим. Також на виставці будуть представлені аудіофайли.

Анастасія Сіроговська: Як можна буде прослухати аудіофайли?

Ольга Сало: Просканувавши QR-коди з виставки, можна буде прослухати аудіоспогади. Вони з нашого музейного проєкту «Майдан. Пряма мова». Вже є два томи цього видання. Ідея в тому, щоб відвідувачі чули голоси не тільки екскурсоводів, а й учасників тих подій. Ми зараз в ситуації, коли нам треба боротись із дискредитацією, протидіяти спробам фальсифікації історії. І саме такі особисті історії не підробиш. Вони є дуже промовистими і гарантують те, що пам'ять про Майдан не буде спотворена.

Анастасія Сіроговська: Миколо, розкажіть свою історію перебування на Майдані?

Микола Марусик: Я на Майдані був із найпершого дня. Коли мітингарі захопили Український дім, там почали формуватись системні структури, та сама «Мистецька сотня», «Пошта Майдану». І якось в розмові з ініціатором «Пошти Майдану» Юрієм Реглісом у мене виникла ідея надрукувати марки. Так на основі графіки «Мистецької сотні» я змакетував першу марку, яка називалась «Одна добра справа» і віддав її Юрію Реглісу. А вже через пів року після Майдану я допоміг йому у створенні громадської організації. І «Пошта Майдану» за кілька років стала однією з кращих ініціатив, яка створила дуже багато художніх матеріалів. Кілька років підряд вони щомісяця видавали щось нове. Їхні марки почали колекціонувати філателісти.

Анастасія Сіроговська: За якою адресою і за яким графіком діє виставка?

Ольга Сало: Діятиме виставка до 21 лютого 2021 року усі дні тижня, крім понеділка. Час роботи з 10:00 до 17:00. Експонована в Музеї книги і друкарства України, що в Києво-Печерській Лаврі, корпус 9.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток