Зараз в ефірі:

У перший день зими світ відзначає День боротьби зі СНІДом

30.11.2020
У перший день зими світ відзначає День боротьби зі СНІДом

Вперше цей день відзначили 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Відтоді Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Його головна мета — звернути увагу суспільства на цю глобальну проблему.

 

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. Найбільш ураженим регіоном є Африка – тут проживає більше 26 млн осіб з ВІЛ-інфекцією. На цей континент припадає майже дві третини загального числа нових випадків інфікування ВІЛ.

За оцінкою ВООЗ/ЮНЕЙДС Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральній Європи та Східної Азії. За оцінками експертів, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе більше 244 тисяч осіб. І тільки кожен другий знає про свій діагноз. За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, станом на 1 квітня 2019 року, на обліку перебувають 142 076 ВІЛ-інфікованих громадян України, зокрема 46 987 хворих із діагнозом «СНІД». Всього з 1987 року в Україні зареєстрували більше 341 тис. випадків ВІЛ-інфекції. Від СНІДу в Україні померли майже 50 тис. людей. Найвищі рівні поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Київській, Херсонській та Чернігівській областях, а також у Києві. Інформація наведена без урахування АР Крим та Севастополя, які не надають даних щодо статистики епідемії з квітня 2014 року. Також немає інформації щодо деяких місяців з Донецької та Луганської областей, з літа 2014 року дані з цих регіонів не надходять у повному обсязі.

Найчастіше – у понад 70% випадків – ВІЛ в Україні передається статевим шляхом. Враховуючи цей факт, фахівці рекомендують використовувати презервативи, утримуватись від сексуальних контактів з незнайомими партнерами, а маючи постійного партнера, зберігати вірність.

Вірусом імунодефіциту можна заразитись через кров, тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались. ВІЛ також передається від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. В цьому випадку лікарі проводять антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, призначають кесарів розтин та рекомендують штучне вигодовування.

Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту можуть жити звичайним життям - народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо вчасно вживати ліки. За останні п’ять років Україна досягла значного прогресу в лікуванні ВІЛ-позитивних осіб. Завдяки державним закупівлям через міжнародні організації Україна забезпечує лікування хворих на ВІЛ антиретровірусною терапією. Охоплення антиретровірусною терапією зросло майже вдвічі (з 56 000 до 102 000 осіб), утримання на терапії через 12 і більше місяців від її початку зросло до 88%. Якщо ВІЛ-інфекція діагностується вчасно, відразу розпочинається антиретровірусна терапія і надається необхідне лікування пацієнту, а відтак людині гарантується якісне та повноцінне життя.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це важлива нагода для розширення поінформованості суспільства про проблеми ВІЛ/СНІДу, проблеми людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, звільнення від наркотичної та алкогольної залежності. З весни 1991-го року символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, як символ розуміння та солідарності в цій нерівній боротьбі.

Бережіть здоров'я своє і своїх близьких!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток