Зараз в ефірі:

Це були лише передвиборчі вибрики — експерт про суперечки між Польщею та Україною

16.10.2023
Це були лише передвиборчі вибрики — експерт про суперечки між Польщею та Україною

Польща — ключовий партнер України у війні із росією. Про долю зернового ембарго, виплати українським біженцям та підтримку України зброєю після виборів у Польщі на Армія FМ розповів журналіст і ведучий 24 каналу Андрій Дрозда.

Журналіст переконаний, що попереду Польщу та Україну чекає продуктивна співпраця, бо закінчилась передвиборча “істерія”: 

—  Польща для нас важлива, це наш стратегічний партнер у боротьбі проти росії. Тема України під час цих виборів у Польщі була дуже гучною. Використовували її в своїх маніпуляціях якраз провладні політики від партії «Право і справедливість»(польською “PiS” - ред.). Це і заборона на експорт українського зерна, і тема українських переселенців, здебільшого в негативному ключі. Хоча ми розуміємо, що це було явище політичних технологій, але воно змінювало ставлення багатьох поляків до українців, до співпраці з Україною на негативне. Позитивом є те, і нас можна з цим привітати, що вибори в Польщі завершилися і цієї істерії більше не буде. Хоча, як кажуть, осад може залишитися і є певна частина суспільства, яка голосує за крайньоправих націоналістів. Вона впливом цих всіх меседжів далі збереже якийсь негатив до українського зерна, аграріїв, українських біженців. Але сподіваємося, що це буде мінімальним. 

Експерт пояснив, що попри те, що партія «Право і справедливість» зберегла перше місце у виборчих перегонах і набирає майже 200 мандатів, це все одно поразка для партії Качинського, Дуди і Моравецького, тому що вони прагнули взяти більшість, або хоча б більшість у коаліції з націоналістами з “Конфедерації”.

Дрозда переконаний, що стосовно зернового ембарго на українське зерно варто сподіватись на пом’якшення. Щодо вересневих заяв прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького про припинення постачанні зброї України, то тут варто розуміти, що це була передвиборча риторика і Польщі насправді вигідно відновити постачання зброї:  

— Польща все одно є великим транзитним хабом зброї до України, ніхто не відмовляється від допомоги і слова Моравецького протрактували в найгірший з можливих способів. Немає сумніву, що те, що Польща може дати, передавати буде. Це боєприпаси, якась кількість бронетехніки. Але Польща насправді дуже серйозно підсилила свої збройні сили за цей час. Польща отримала можливість взяти доволі вигідні кредити і купувати зброю американського, південнокорейського виробництва. Це літаки, бронетехніка, потужні види артилерії. Тому Дуда у цьому випадку ще й виступає такий лідер, який реформує і оновлює збройні сили. І це для Польщі великий плюс, його б не було без нападу росії на Україну, ніхто б Польщі аж настільки б не допомагав. І політики не мали б такого карт-бланшу витрачати великі кошти на переозброєння. Тому в Польщі все в порядку і з оборонним комплексом, і зі зброєю. Вони мають можливість виробляти і установки «Краб», і бронетехніку. Не маю сумніву, що наша співпраця з Польщею продовжиться в оборонній сфері. Це були лише передвиборчі вибрики.

Після виборів варто очікувати на зменшення виплат українцям, які перебувають у Польщі, вважає Андрій Дрозда:

— Уже ці виплати зменшують. Вже є анонси, що наступний бюджетний рік цих виплат буде менше. В моменті від допомоги відмовлятися не будуть, тому що зараз буде голосування за наступний бюджетний рік. Проєкт бюджету вже готовий і його будуть приймати ті самі консервативні політики. Нова більшість з’явиться під кінець року на наступний рік. Відповідно, є перспективи, що соціальна підтримка українських переселенців до Польщі буде згортатися, однак пам’ятаймо і те, що дуже багато українців там легально працюють. Вони платять податки, інтегруються у польське суспільство, тому там нарікати немає на що. Українці приносять користь польській економіці своєю працею, здібностями, тому значною мірою ця історія про згортання соціальних виплат – це теж така політична риторика. Очевидно, що якісь виплати будуть скорочені, але не думаю, що це буде катастрофа. 

Напередодні виборів у Польщі відбулось декілька політичних скандалів, владна партія “Право і справедливість” використовувала всі можливі засоби для пропаганди. Журналіст 24 каналу розповів про декілька найгучніших випадків “брудної” агітації:

— У Польщі ці вибори були дуже позначені державною пропагандою на телебаченні, величезні були вливання в державні телекомпанії. І в останні дні перед виборами редактори та ведучі ключових телеканалів виходити з риторикою про те, що в країні стало краще жити, мало не зі сталінськими заявами. Крім того, було дуже багато інсинуацій довкола української теми, зокрема конфедерація цим відзначалася, коли політики виходили виставляли рахунок Україні або ж звинувачували опонентів в тому, що вони працюють на якусь третю силу. Зашкваром можна вважати й оприлюднення планів оборонних Польщі за попереднього уряду, коли винесли на загальний огляд те, що мало б бути таємним. Як Туск і його оборонні відомства збиралися відводити армію за Віслу і віддавати на роздертя окупантам східні терени Польщі. Дуже в цьому випадку маніпулювали темою Бучі. Ми розуміємо, що це така гра на емоціях людей. Щодо роздачі продуктових наборів, я про такі випадки не чув. Але ПіС дуже активно впроваджувала різноманітні виплати і бонуси. У них була програма «Сім’я 500+», коли польські сім’ї отримували щомісячно по 500 злотих на кожну дитину до 18 років. Подібні речі багатьом відгукнулися виборцям, які за ці так звані бонуси і голосували за чинну владну партію.

Повну розмову із Андрієм Дроздою слухайте за посиланням.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток