Зараз в ефірі:

Чи варто боятися телеграму українцям?

14.04.2024
Чи варто боятися телеграму українцям?

Труха”, “Київ инфо”, “Лачен”, “Николаевский Ванек”, “Джокер” – кожен українець хоч раз чув назви цих телеграм-каналів. Під час широкомасштабного вторгнення популярність телеграму зросла в рази. Понад 85% українців користуються цим месенджером, щоб слідкувати за новинами. За даними сервісу аналітики «Телеметріо», Україна на шостому місці за кількістю телеграм-каналів з понад мільйоном підписників. Та за такими цифрами криється і небезпека. Чи справді телеграм є небезпечним, досліджували журналісти Армія FМ.

Розробники месенджера – росіяни брати Дурови. Сам додаток неодноразово звинувачували у сприянні російській фсб та роскомнадзору. У Раді вже зареєстрували законопроєкт, який регулює роботу соціальних мереж, зокрема і Telegram. В документі пропонують визначити представника тієї чи іншої компанії, з яким може спілкуватися держава. Це потрібно, щоб соцмережі не перетворювались на майданчик для роспропаганди або ж терористичних дій чи домагань. Про це говорить один з авторів законопроєкту Ярослав Юрчишин.

– Хотілося б знати, хто по той бік екрана. Павло Дуров вважається власником телеграму, але офіційних підтверджувальних документів немає. Також не зрозуміло, де активи телеграму чи ТікТок. Мережа має показати свою систему власності.

Росіяни використовують телеграм і для кібершпигунства. Особливо небезпечно, коли цим месенджером користуються держслужбовці та військові на службових комп’ютерах. Це ставить під загрозу кібербезпеку всього органу. Розповідає керівниця служби з питань інформаційної та кібербезпеки РНБО Наталія Ткачук.

– Військові системи є першочерговим об'єктом спрямування з боку підконтрольних рф хакерських угруповань підконтрольних. І це персональні комп'ютери, персональні гаджети, телефони саме наших військовослужбовців. Проникають у такі гаджети також і з використанням телеграму. І це суттєва загроза.

Коли росіянам вдається зламати чийсь телефон чи комп’ютер, вони можуть побачити розташування військовослужбовців, отримати доступ до листування та будь-яку іншу конфіденційну інформацію, що є на пристрої. Ще один тренд, який помітили в РНБО, – росіяни намагаються відволікати ресурси сектору безпеки та оборони України, говорить Наталія Ткачук.

– І для цього вони використовують українську молодь. Неповнолітніх українських громадян через канали в телеграмі отримують завдання або за фінансову винагороду, або, знаєте, роблять “на слабо”, щодо фейкових мінувань. І такі мінування здійснюються через телеграм. В нас є інформація, що це організовують спецслужби російської федерації.

Телеграм наполягає на своїй конфіденційності, але ніяк не може її підтвердити. Крім того, цей месенджер має проблеми з шифруванням повідомлень. Іншими словами, ваші повідомлення можуть читати без вашого відома. Як новинний додаток та месенджер телеграм популярний саме на  пострадянському просторі, розповідає менеджер проєктів з медіаграмотності та протидії дезінформації “Центру демократії та верховенства права” Олександр Монастирський.

– В цивілізованих країнах, де він не може співіснувати нормально із законодавством, тобто Америка, Європейський Союз, розвинені країни Заходу, він є радше додатком для маргіналів, для груп, які поширюють теорії змови, наркотики, дитячу порнографію, піратський контент і так далі.

Ще одна небезпека – будь-хто може поширити у месенджері фото та відео з місць прильотів. Коли окупанти б’ють по Україні, то з телеграму дуже швидко можна дізнатися про влучання, зазначає очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов.

– Так полегшується завдання ворогу і зменшується ціна, яку він платить за розвідінформацію. Бо відправляти когось – кошти і ризик. Замовляти космознімок – треба час. А телеграм – найшвидший спосіб з погляду коригування по об’єктах.

Не дарма українська влада та Сили оборони щоразу закликають українців не знімати місця прильотів чи роботу ППО. Про небезпеку телеграму говорять і в Європі. У Норвегії держслужбовцям заборонено використовувати цей додаток. У Швейцарії – військовим. А нещодавно  російський месенджер заборонили в Іспанії. Телеграм – це троянський кінь, який загрожує як особистій, так і національній безпеці. Користуватися ним чи ні  – ваш вибір. Та варто пам’ятати, що за зручністю криється безпека ваших даних. Утім жоден з месенджерів не гарантує 100% захист вашої інформації. Якщо й обирати між російським додатком та західними аналогами, то краще вже - Signal, What’sApp або Viber. Їх рекомендують і фахівці з кібербезпеки. А ще – у них немає серверів у росії. В телеграму, з високою ймовірністю, вони там є.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток