Зараз в ефірі:

Цього дня 10 років тому активісти в Криму змусили росію показати, що вона агресор – історик Сергій Громенко

26.02.2024
Цього дня 10 років тому активісти в Криму змусили росію показати, що вона агресор – історик Сергій Громенко

Чи насправді охрестили Володимира в Корсуні, чи передавав Крим Україні п’яний Хрущов, а також навіщо кремлю була депортація кримських татар з півострова, в ефірі Армія FМ розповів кримчанин, кандидат історичних наук Сергій Громенко. Також він поділився спогадами про події початку окупації Криму, свідком яких був сам.

Росіяни створили величезну кількість міфів про Крим, і найпопулярніший з них, що це споконвічно російські землі, та факти не підтасуєш, каже Сергій Громенко.

 – Щодо територіальної приналежності, Крим у складі Росії з 1783 до 1954 року, а це лише 5,5% від тритисячолітньої писемної історії півострова. Говорячи про етнічну складову, більшість на півострові росіяни почали становити тільки після 1944 року. Тож жодної підстави немає говорити про споконвічний російський Крим.

Щодо місця хрещення Володимира Великого і досі тривають дебати, ніхто достеменно не знає, де і коли хрестився Володимир, наголошує Сергій Громенко.

– Коли укладали «Повість временних літ», літописець записав,  мовляв, одні кажуть, що Володимир хрестився в Києві, інші – у Васильєві, теперішньому Василькові, а я кажу, що він хрестився в Корсуні. Тож в «Повісті временних літ» викладена лише одна з версій. 200 років тому історики поділилися на дві непримиренні групи: одна за хрещення в Києві, інша –  в Корсуні. Я вважаю, що він хрестився в Києві, про це свідчать більшість джерел.  Але після того, як путін почав використовувати хрещення Володимира в Корсуні як політичний міф, вільна наукова дискусія щодо цього неможлива.

 Прокоментував Сергій Громенко і російський наратив про те, що нібито Крим Україні передав п'яний Хрущов.

– Передача Криму в 1954 році  колегіальне рішення всієї радянської верхівки. І цей процес тривав з січня по травень. Юридично Крим став українським саме 12 травня 1954 року. Що Хрущов був п’яний під час колегіального підписання документа не більше, ніж російський міф, бо росіяни завжди всі великі справи роблять напідпитку.

По всьому радянському союзу з 1935-го до п’ятдесятих років XX ст. Сталін послідовно очищував кордони радянського союзу від народів, які вважав нелояльними до своєї влади, зазначає історик.

  – У 1944-му  в нього дійшли руки до кримських татар, болгар, вірменів і греків.  Кримські татари точно були нелояльні до радянської влади. А найважливіша причина, чому саме Крим був у фокусі депортацій, бо Сталін готувався до війни з Туреччиною. Після  смерті Сталіна на Кавказ дозволили повертатися депортованим народам, а в Крим ні, бо занадто ласим став цей шматочок для росіян.

За словами Сергія Громенка, на початку дев’яностих Україна балансувала на лезі російського сепаратизму у Криму.

– Від вибуху сепаратизму в 1992 році до остаточного врегулювання цього питання в 1997 минуло п'ять років. Україна була змушена балансувати на лезі російського сепаратизму, але дві обставини завадили загарбанню Криму. Перше згуртований кримськотатарський національний рух, який зробив ставку на незалежну Україну. Друге Росія програла другу Чеченську війну у 96-му році. Сил у Москви вже не  було, і тому вона пішла із Києвом на врегулювання. Отже, мудрість Києва, кримські татари і слабкість Росії дозволили нам уникнути найгіршого сценарію.

Рівно 10 років тому у Сімферополі долучився до мітингу на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму, пригадує Сергій Громенко.

– 26 лютого близько 15 тисяч людей брали участь у блокуванні підступів до Верховної Ради Криму. Там же відбувався аналогічний проросійський мітинг. Але попри те, що росіян в Криму абсолютна більшість, вони були менш згуртовані. Тоді проукраїнські сили завадили Раді проголосувати. Саме через це 27 лютого росіяни змушені були захопити кримські урядові будівлі й почати вже озброєну анексію. Так нам тоді вдалося не допустити примари громадянської війни, ми змусили Росію показати, що вона агресор.

З початком анексії велика частина проукраїнського населення змушена була виїхати з Криму через репресії, а близько 700 тисяч росіян заселили півострів, та все зміниться після перемоги України, переконаний Сергій Громенко.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток