Зараз в ефірі:

Чи можна зробити дрон удома і як до цього ставляться військові?

24.01.2024
Чи можна зробити дрон удома і як до цього ставляться військові?

“Створюйте FPV-дрон удома — долучайтеся до знищення ворогів власноруч”, — закликав українців міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Така заява викликала  бурхливу реакцію у соцмережах, але це не ідея міністерства. Насправді це ініціатива проєкту "Вікторі Дронс". Міністр лише підтримав їх постом. Тож чи можна збирати FPV-дрони вдома та чи прийматимуть їх військові, з’ясовувала команда Армія FМ.

Командир роти безпілотних авіаційних комплексів Михайло говорить, що FPV дійсно змінюють гру і перебіг бойових дій. З початку широкомасштабного вторгнення в Україні з’явилося багато шкіл, курсів, хабів, де можна не тільки навчитися керувати, а ще й складати дрони. Ініціатива Вікторі Дронс - одна з них. Організатори наголошують: інженери проєкту перевіряють кожен зібраний вдома зразок. І якщо все гаразд - дрони відправлять на передову.  Фахова перевірка - дуже важлива, адже безпілотники можуть робити і диверсанти.

Дуже просто прошиваються деякі речі в контролері - це відкритий код. Ви не перевірите всі. Це страшне. Дрон буде літати, але в один момент розвернеться,  якщо це камікадзе він полетить не до ворога, а до нас», – говорить засновник школи пілотів БПЛА “Синє Небо” Андрій на позивний “Синоптик”.

 Військові прискіпливо ставляться до дронів від невідомих постачальників. Вироби ретельно тестують на полігоні та перевіряють прошивки. Але іноді на це просто немає часу. Використання неперевірених БПлА - це питання  безпеки, а інколи   і життя військових, наголошує командир роти ударних дронів Михайло.

– Якщо це дрон з вбудованою платою ініціації виробників, яких я знаю,  готовий допустити пілота для використання. Якщо виробник невідомий, до нього краще взагалі не підходити - невідомо, як ця плата себе поведе і чи не вибухне в руках  пілота.     

Дрони-камікадзе постачає на фронт і проєкт Social Drone. За словами його куратора Олексія Асанова, за останні місяці відправили 500 FPV. Ще 100 зараз тестують. До цієї ініціативи може долучитися кожен. Для цього на сайті проєкту потрібно зареєструватися. Якщо людина проходить перевірку, то їй дають відеоінструкції, а також список необхідного: як обладнання, так і самі деталі. Хто за все платить? Все необхідне можуть надати в організації, яка збирає донати. Також є інструкція, як відкрити власний збір.  В кого немає часу і можливості складати дрони - можуть допомогти пожертвою. Відправляють ці безпілотники потім у знайомі підрозділи.

Безпілотники та дрони допомагають знищувати росіян, особливо коли є брак артилерійських боєприпасів, але дрони  достатньо спеціалізований  ресурс, і військовим доводиться доналаштовувати їх під свої потреби, зауважує командир роти ударних безпілотних комплексів Михайло:

– Багато виробників роблять стандартні дрони, які беруть в армію. Армії вже потрібні зміни, не підходить одна частота, потрібні можливості швидкої зміни різних частот, вбудована ППРЧ, система ШІ, нічні камери.         

Мільйон ФПВ-дронів за рік зробить Україна, сказав Володимир Зеленський. Це амбітна цифра, але один із керівників Social Drone, Олексій Асанов, переконаний, що українці здатні виробити й півтора, навіть два мільйони.

– Якщо ти навчився збирати FPV, то далі питання підключення іншої камери, рами з потужними моторами, або більша батарея - це конструктор. Якщо ти навчишся збирати конструктор, то ти можеш швидко адаптувати під потреби та запити, які ти отримуєш.

Зараз основне питання не тільки в кількості, а й у якості FPV-дронів. І думок, як завжди, багато. Військові говорять про системність виробництва і щоб цим займалися середні та великі виробники. А організатори “народних дронів” бачать перспективу у виробництві вдома. Головне, за словами і організаторів, і військових, – це перевірка на безпеку. Ви ж можете обрати для себе варіант – донатити виробникам або ж зробити FPV-дрон самостійно.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток