Зараз в ефірі:

Не надіну шапку і відморожу собі вуха – ефект від російських санкцій в Європі, – політолог

24.11.2023
Не надіну шапку і відморожу собі вуха – ефект від російських санкцій в Європі, – політолог

Торік 23 листопада Європарламент визнав росію країною-спонсором тероризму. Про те, наскільки дієві санкції проти рф, які шпарини кремль шукає, щоб обійти обмеження та чи дошкульні для країн Заходу санкції росії  розповів на Армія FМ політолог Ігор Рейтерович.

Санкції цивілізованого світу проти росії з 2014 були критично недостатніми, з огляду на широкомасштабне вторгнення рф в Україну, переконаний експерт.

– Якби тоді була трішки інша історія і більш жорсткі санкції, можливо, це зупинило б російську федерацію. А так там сформувався стереотип, що Захід слабкий і це не призведе до негативних наслідків для Росії.

За словами Ігоря Рейтеровича, нині санкції набагато дієвіші, тому що в багатьох галузях росія припинила співпрацю з країнами Заходу.

– Європа практично повністю відмовилася від газу, яким раніше Росія забезпечувала країни ЄС, і це дуже сильно вдарило по економіці. Нині ці санкції на кілька порядків дієвіші за ті, що були після чотирнадцятого року. Звичайно, залишаються певні шпаринки, які Росія навчилася обходити й буде намагатися це робити в майбутньому.

Дефолту в росії не сталося, як пророкували деякі експерти, адже кремль мав потужний стабілізаційний фонд, який наповнював багато років завдяки нафтогазовим доларів, зауважує Ігор Рейтерович.

– Він зменшується, але певний запас міцності зберігається. І другий момент, що санкції були запроваджені проти Росії не всіма країнами. Росіяни співпрацюють із Китаєм, Індією, Туреччиною та іншими, що дає можливість їм диверсифікувати ризики.

Та пересічні росіяни, каже експерт,  суттєво відчули на собі тиск санкцій.

– Можливість купувати якісні товари в росії суттєво зменшилася. А оце імпортозаміщення, про яке любить розказувати Путін, насправді не працює. Те, що приходить замість зниклих товарів, дуже низької якості.  Зараз вони перебувають якщо не в Радянському Союзі, але в деяких моментах точно на тому рівні. І ця проблема тільки поглибиться, тому що з точки зору високотехнологічного виробництва їм санкції не вдалося обійти.

Проте уникати обмежень кремлю допомагають країни, які до санкцій не приєдналися, зауважує експерт.

– Ті ж Китай, Туреччина, Індія. Низка інших країн торгують з ними не всіма товарами. Наприклад, країни Центральної Азії, Киргизстан, Вірменія, Грузія, на превеликий жаль, сильно збільшили об'єми торгівлі з рф. Другий момент, що росіяни створюють величезну кількість фірм-прокладок, які номінально не є російськими, хоча з російськими грошима. І через ці треті руки намагаються завозити певні товари до рф. На превеликий жаль, їм це вдається досі робити у сфері військового промислового комплексу.

Захід намагається виявляти такі фірми й вживає проти них досить жорстких заходів, каже політолог.

– Говорити що захід цим не бореться, не можна. Щонайменше три останніх пакети стосувалися цих шпаринок щодо обходження санкцій. Якщо такі компанії виявляють, проти них застосовують досить жорсткі заходи. В Британії, наприклад, дозволили покаятися тим компаніям, які торгували через треті-четверті руки або принаймні знали, що їхні товари потрапляли до Росії, і сплатити штрафи. Більше 100 компаній скористалися цією можливістю.

Санкції проти окремих громадян рф виявилися менш ефективними, ніж обмеження для певних секторів економіки, звертає увагу Ігор Рейтерович.

– Секторальні санкції, от нафтогазова сфера, наприклад, – колосальний удар. Якщо будуть прийняті санкції, про це говорять багато, проти атомної сфери – це буде другий важливий удар по російській економіці, від якого вона точно не окликає.

Санкції росіян, які вони впровадили проти країн Заходу у відповідь нагадують стару приказку, каже історик: щоб позлити маму, не надіну шапку і відморожу собі вуха – ефект від російських санкцій в Європі..

Формально росіяни кажуть про санкції, а неформально готові в будь-який момент відновити співробітництво. Що ж до розмов про можливе скасування обмежень проти рф нібито через падіння добробуту мешканців країн Заходу, таке можливе лише в окремих країнах із підгодованою російськими грошима владою, наголошує Ігор Рейтерович.

– Політичні еліти цих країн мали безпосередньо вигоду від контрактів із рф. Вони відстоюють на інтереси власного народу або Європейського Союзу, як про це любить говорити той же Орбан, а свій шкурний інтерес. Тому глобально ніякого скасування російських санкцій, доки останній російський військовий не вийде з території України. Чим швидше росіяни це зрозуміють, тим краще буде для них.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток