Зараз в ефірі:

Росіяни лякають ядерною зброєю, але не готові її застосувати – експерт Олексій Їжак

12.02.2024
Росіяни лякають ядерною зброєю, але не готові її застосувати – експерт Олексій Їжак

Програма НАТО «Партнерство заради миру» для багатьох країн стала першим кроком до членства у Північноатлантичному альянсі, й Україна теж на цьому шляху.  Як виникла програма двосторонньої співпраці, чи здатен нині Альянс захистити своїх членів від росії та наскільки вагомі погрози кремля застосувати ядерну збою, на Армія FМ розповів експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

 На початку 1990-х у НАТО почали випрацьовувати бачення, як далі співпрацювати з посткомуністичними державами. Оскільки у той час на Заході була ейфорія від перемоги у «холодній війні», бракувало конкретики, чи варто йти на розширення Альянсу за рахунок країн Східної Європи, зазначає Олексій Їжак.

– Коли закінчилась «холодна війна», спершу було не зрозуміло, що робити. Потім було ухвалене рішення про розширення. І тим, кого не хотіли приймати в НАТО взагалі або в найближчій перспективі, запропонували партнерство. Здається, навіть росія спочатку підписала рамковий документ.

З 1998 року Україна подолала складний шлях і вже за крок до вступу до НАТО, якщо говорити про здатність ЗСУ долучитися до підтримання спільної безпеки, проте в Альянс вступають не збройні сили, а країни, наголошує експерт Національного інституту стратегічних досліджень.

– Якщо говорити про наші Збройні сили, Україна вже давно могла вступити в НАТО саме за цим критерієм. Щодо внутрішнього устрою країни, сприйняття нас як своїх, я думаю, 70% шляху ми пройшли.

Розповів Олексій Їжак і про те, наскільки НАТО здатне протистояти зовнішнім загрозам та чи готовий Альянс за потреби дати відсіч Росії.

росія постійно шукає, на кого можна напасти, щоб це було безпечно для неї самої. Тож ефективний механізм реагування НАТО  – базування збройних сил союзників на території країни, яка може стати об'єктом загрози, з 2014 року було посилено. росія розглядала можливість нападу на країни Балтії, тож із 2014 року там було збільшено військову присутність на ротаційній основі. А зараз на постійній основі там базується німецький підрозділ, посилюються інші види присутності. Чи готове НАТО воювати за Ригу, Вільнюс і Таллінн? Безперечно!

Щодо ядерної риторики російського керівництва та прокремлівських пропагандистів, Олексій Їжак зазначає:

– Думаю, це просто нагадування про ядерний фактор. У Росії є старий полігон на Новій Землі. Навіть говорили, що його будуть розширяти й там проведуть випробування. А якщо зараз  кажуть, що треба ще щось будувати, це означає, що вони лякають ядерною зброєю, але не готові щось реально робити. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток