Зараз в ефірі:

Треба вміти вчасно зупинитися, щоб перепочити – президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій

05.01.2024
Треба вміти вчасно зупинитися, щоб перепочити – президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій

Під час війни, в умовах постійного  стресу, наш організм працює на межі можливостей. Через вплив гормонів на зміну піднесеному настрою приходить пригнічення або навіть депресія. Як уникнути емоційних гойдалок, на Армія FМ розповіла президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій.

Кожна людина має свої механізми захисту від негативу і відновлення, тому важливо дослухатися до сигналів свого організму, каже президентка психологічної асоціації Валерія Палій.

– Стрес в таких умовах – це нормально, а жити в таких умовах не нормально. Це все це реакція організму, метою якого є адаптація до таких складних умов. Якщо адаптація не відбувається, люди потрапляють у депресивні, тривожні стани, і тоді треба звертатися до фахівців.

Люди потребують перепочинку, щоб відновитися. Раніше поповнити ресурс українці мали змогу під час новорічно-різдвяних свят, проте під час війни у цей період немає вихідних, тож слід вчитися правильно структурувати свій час, зауважує Валерія Палій.

– Ми потребуємо більше часу з близькими, і тут важливо правильно структурувати свій час. Можливостей значно менше, але все одно потрібно шукати, як відновлювати баланс у короткі строки.

Щоб не вичерпати до нуля свій ресурс, важливо знаходити простір для перепочинку, зазначає психологиня.

– Ми всі маємо різні робочі графіки, обов'язки,  умови, але все одно треба слідкувати за тим, щоб вчасно зупинитися і перепочити. Сказати собі, що я ці завдання виконаю завтра, а сьогодні почитаю книжку, подивлюся фільм, врешті просто пройдуся. А при гострих стресах допомагають дихальні практики.

 Дуже добре людина відновлюється в соціумі, переконана президентка Національної психологічної асоціації.

– З друзями, колегами, родичами треба проводити час, влаштовувати затишні спокійні вечері, обмінюватися  інформацією. Спілкування дуже підтримує, як і хобі. Хтось  займається тренуваннями, хтось любить кулінарію, хтось грає на музичних інструментах. Це важливо робити й далі, бо дає можливість переключитися від новин і роботи. Наш мозок дуже любить справи, які дають відносно швидкий результат, а отже і задоволення від завершеної справи.  

Що ж до військових їм вкрай важливо підтримувати зв'язок із цивільним життям, каже Валерія Палій.

– Немає універсальної поради, бо всі військові перебувають в різних місцях та умовах. За можливості важливо не вибудовувати бар'єр між службою та цивільним життям. Цікавитися, як живуть друзі, близькі, спілкуватися.

Військовослужбовцям, які почуваються емоційно пригніченими, треба шукати можливості звернутися до фахового психолога. Отримати підтримку можна також за допомогою сервісів безплатної психологічної допомоги, зокрема зателефонувавши на лінію Національної психологічної асоціації 0 800 100 102, наголошує Валерія Палій.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток