Зараз в ефірі:

Воїни з ампутаціями: як сучасна медицина допомагає подолати фантомний біль

07.10.2023
Воїни з ампутаціями: як сучасна медицина допомагає подолати фантомний біль

Анатолій — розвідник однієї з окремих механізованих бригад. Поранення дістав на початку серпня на Запорізькому напрямку: наступив на міну. Перед цим виконував бойові завдання під Бахмутом. У Збройні Сили прийшов за мобілізацією, в Україну повернувся із заробітків в Польщі перед широкомасштабним вторгненням. Сьогодні проходить лікування та чекає на момент, коли зможе стати на протез.

Інший поранений — Євген. Він — сапер у військовому житті, у цивільному був кухарем в одному із ресторанів. В армію прийшов добровільно на початку великої війни, спочатку охороняв об’єкти критичної інфраструктури на рідній Одещині. З весни цього року виконував завдання в районі Кліщіївки під Бахмутом. Поранення дістав наприкінці серпня — наступив на ПМку.

— Там було все заміновано. Мені не пощастило, я йшов першим, зробив неправильний крок, — розповідає захисник. — Було дуже боляче. Ногу розірвало нижче коліна, я впав. Побратими підхопили і винесли на собі. Переніс 4 операції, ампутацію. Зараз маю дуже страшні фантоми. Ось до того, як почав із вами говорити, мені страшенно викручувало мізинець на нозі, а його ж немає… А ще я майже не сплю.

Нині єдина надія цих воїнів на життя без болю — лікарі, які роблять все можливе, аби полегшити їхні страждання. Сьогодні, відповідно до рекомендацій Командування Медичних сил ЗСУ, із пораненими з ампутаціями працює мультидисциплінарна команда — анестезіологи, терапевти, психіатри та психотерапевти, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини.

Сучасні методики лікування фантомного болю — регіонарна анестезія, дзеркальна терапія та VR-тренажери

— У певний момент ми зрозуміли, що проблема надсильного гострого та хронічного болю у поранених із ампутаціями стрімко набирає обертів. Почали шукати шляхи її розв’язання, звернулись до власного досвіду, до наукової літератури, — до розмови долучається підполковник м/с Вадим Бабій, начальник відділення інтенсивної терапії для аеромедичної евакуації. — До сьогодні чіткого пояснення джерел виникнення фантомного болю немає, хоча всі сходяться на тому, що це складний патофізіологічний механізм, і основний його компонент — не є органічним. Тобто, не можна сказати, що біль виникає лише через певні проблеми з нервом. Якщо простими словами, то в людей з ампутаціями в корі головного мозку створюється домінантне збудження, яке забезпечує страждання, навіть якщо фізичного болю немає. До цього додаються негативні емоції. Тому насправді ця проблема — комплексна. Таких пацієнтів має підтримувати висококваліфікований персонал за допомогою сучасних технологічних методів.

Тож військові анестезіологи, аби зняти біль, зокрема і фантомний, вирішили додати до основного комплексного лікування регіонарну анестезію. Механізм її дії полягає в блокуванні нерва місцевим анестетиком. Суть цієї маніпуляції уявити може кожен: приблизно так само відчуває себе пацієнт в кабінеті стоматолога, коли йому колють знеболювальне у внутрішню сторону щоки, і та затерпає. Приблизно таким самим чином можна діяти і на кінцівки, живіт, інші частини тіла.

Реабілітація поранених після ампутації за допомогою VR-симуляторів є ще не достатньо вивченим методом. Водночас застосування VR-тренажерів допомагає пацієнтам візуально зануритися у певний створений 3D-світ, в якому вони фізично намагаються балансувати та розробляти пошкоджені кінцівки. Також ця методика завдяки ігровому процесу суттєво знижуватиме фантомні болі, які виникають через втрачену кінцівку.

— Зараз під керівництвом Командування Медичних сил ЗСУ ми активно впроваджуємо ці методики в програму реабілітації поранених із ампутаціями кінцівок. Уже сьогодні, навіть на початковому етапі додавання регіонарної анестезії до загального лікування, маємо гарні результати. Хлопці мають можливість виспатись, повернутись до нормального життя, відчути себе функціональними. І саме слова вдячності наших воїнів є найкращим стимулом для подальшої роботи всіх лікарів, — підсумовує Андрій Корсун.

Зустрічаємось із розвідником Анатолієм за дві доби після проведення першої процедури з регіонарної анестезії. Він вже набагато спокійніший, налаштований позитивно. Розповідає, що зміг поспати після знеболення майже 12 годин. Воїн вже подав заявку на виготовлення протеза до одного із українських підприємств. Впевнений, що скоро встане на ноги і з впевненістю дивитиметься в майбутнє.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток