Зараз в ефірі:

Які нині відносини України та Грузії та перспективи вступу обох країн до ЄС?

26.12.2023
Які нині відносини України та Грузії та перспективи вступу обох країн до ЄС?

Про європейські перспективи Грузії, допомогу Україні та шанс Міхеїла Саакашвілі вийти на свободу на Армія FМ розповів редактор видання «Європейська правда» Юрій Панченко.

Українців та грузинів єднає ставлення до агресії росії проти наших країн і прагнення до демократії, проте на державному рівні Грузія демонструє іншу політику, каже редактор «Європейської правди».

 – Остаточний конфлікт стався з початком широкомасштабної агресії росії. Україна сподівалася на підтримку з боку Грузії.  Був запит на повернення «Буків», які передав Ющенко. Грузія відмовила. Після цього Україна відкликала посла, рівень відносин було суттєво знижений. Ще більше напруження виникло, коли Грузія відновила авіасполучення з росією Це, на мою думку, не дозволяє вважати уряд Грузії дружнім до України. Грузія дружить з Україною на рівні суспільства, але влада діє геть інакше.

Проте влада Грузії активно підтримує українських біженців та внаслідок тиску суспільства почала надавати гуманітарну допомогу, зауважує Юрій Панченко.

– У Грузії багато українських біженців і вони непогано прийняті. Перш ніж Грузія почала надавати гуманітарну допомогу, були великі акції з боку суспільства. Коли там почали збирати генератори для України самостійно, тільки тоді влада вирішила взяти в цьому участь.

Розповів Юрій Панченко і про перспективи зміни проросійської влади у Грузії на політиків проєвропейського спрямування.

– Попередні вибори були фальсифіковані, що призвело до політичної кризи в країні, яка триває її досі. Ключовою вимогою ЄС для відкриття переговорів із Грузією є справедливі вибори. Для грузинської влади це ризики, бо вперше вибори будуть без «мажоритарки».  Багато залежатиме від опозиції. Наразі опозиція в Грузії дуже слабка. Для багатьох грузинів голосувати за партію Саакашвілі є неприйнятним, тому багато хто очікує на якусь потужну третю силу, щоб це була не «Грузинська мрія» і не ЄНП.

Грузію хочуть бачити в ЄС, наголошує політик, проте за умови проведення реформ та дотримання владою країни демократичного курсу, каже експерт.

– Наступний рік буде дуже гарячий в Грузії, тому що будуть спочатку парламентські вибори, потім президентські. І від їх результатів залежатиме, як буде Грузія далі просуватися. Не виключено, що у випадку фальсифікації виборів, а відповідно і закриття європейського вектору, будуть сильні протести населення.

Назвав експерт і причини, через які грузинська влада ігнорує заклик президента Володимира Зеленського звільнити громадянина України Міхеїла Саакашвілі.

– Саакашвілі досить контраверсійна фігура в грузинській історії. З одного боку, реформатор країни, водночас багато грузинів його вважають диктатором. Нині Саакшвілі на лікуванні в приватній клініці. Грузинська влада каже, що його стан покращився і слід перевести назад в тюрму. Скоріш за все, так і станеться. Проте у суспільства і політиків є сподівання, що президентка Грузії Саломе Зурабішвілі його все ж виправдає.

На переконання експерта, в України є всі шанси вступити в ЄС швидше, ніж це вдасться Грузії.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток