Зараз в ефірі:

УКРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

09.11.2019
УКРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

Сьогодні, 9 листопада, святкують День української писемності та мови, а також вшановують пам'ять Преподобного Нестора-Літописця.

 

 

 

 

 

 

Хто ж такий Нестор Літописець. Це монах Києво-Печерського монастиря, перший давньоруський письменник і літописець, послідовник творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

З 1073 Нестор - чернець Києво-Печерського монастиря. Автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Теодосія Печерського». Вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті минулих літ». Помер і похований у Києво-Печерській лаврі.

У церковному календарі день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця припадає на 9 листопада. Раніше існувала традиція в цей день, коли батьки відводили дітей в школу, а потім йшли до церкви: поставити свічку перед образом Нестора-Літописця і помолитися, щоб він допоміг дитині в навчанні.

В Україні з 1997 саме 9 листопада відзначають День української писемності та мови. Свято було встановлено указом президента України Леоніда Кучми на честь українського літописця преподобного Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Також з 2000 року в цей день у прямому ефірі «Українського радіо» транслюють «Диктант національної єдності», який може написати кожен бажаючий.

У цьому році Всеукраїнський радіодиктант національної єдності писали 8 листопада, а не 9 як завжди. Справа у тому, що у 2019 році 9 листопада припав на вихідний, у зв’язку з цим вирішили перенести дату – на 8 листопада, п’ятницю, щоб студенти та школярі могли долучитися до акції.

Нагадаю, всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

Традиційно зачитує текст доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, автор підручників і посібників з української мови Олександр Авраменко. Він складає оригінальний текст диктанту, який ніхто, до моменту його зачитування в ефірі «Українського радіо», не бачить. Пишуть диктант лише від руки. До речі, комісія приймає і тексти, написані шрифтом Брайля.

З кожним роком кількість учасників мовного флеш-мобу зростає. До написання диктанту долучаються відомі люди, політики, митці, студенти та школярі. Десятки тисяч листів надходять з усіх областей України, а також із-за кордону: Німеччини, Бельгії Великої Британії, Канади, Аргентини, Литви, Норвегії, Польщі, Швеції, Франції, Росії, Білорусі, Молдови, Таїланду.

У 2018 році до акції додучилося майже 33 000 учасників. 311 з них переможці диктанту національної єдності. Лише однієї помилки припустилися 1004 людини. Це була найбільша кількість переможців за час існування акції.

 

У День української писемності та мови за традицією:

покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю

відзначають найкращих популяризаторів українського слова

заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою

стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Щорічна кількість учасників понад 5 млн із 20 країн світу

 

Цікаві факти про українську мову:

сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів

в українській мові багато синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид;

найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» Баладний вірш-пісню «Дунаю, Дунаю, чему смутен течеш?» було віднайдено в рукописній граматиці 1571 року, яку готував до друку видатний чеський учений і культурно-освітній діяч XVI століття Ян Благослав, котрий помер у 1571 році, не встигши здійснити задумане видання

найбільшу кількість разів перекладений, а саме на 147 мов світу, «Заповіт» Т.Г.Шевченка.
 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток