Зараз в ефірі:

Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів, організованих радянською владою в XX столітті

26.11.2021
Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів, організованих радянською владою в XX столітті

День пам’яті жертв голодоморів — щорічний національний день, який припадає на четверту суботу листопада. У цей день український народ віддає шану пам`яті безневинним жертвам жахливого геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом проти українського народу.

 

 

 

 

Цьогоріч, відповідно до постанови Верховної Ради України, відзначаються 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921-1923 років в Україні і 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946-1947 років в Україні.

У XX столітті українці пережили голодомор тричі: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 роках. Наймасштабніший із них був у 1932-1933 роках, визнаний геноцидом українського народу, який здійснив тоталітарний комуністичний режим СРСР.

Голодомор акт геноциду українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців на території Української СРР та Кубані. Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення. Протягом 1932-1933 років в Україні вимирали цілі села, родини, живі і ненароджені. У пікові місяці Голодомору щохвилини помирало 24 людини. Половина загиблих внаслідок Голодомору діти та підлітки. Геноцид 1932-1933 років забрав життя орієнтовно 1,5 мільйона дітей віком до 10 років. За офіційно визнаними даними, голодом було закатовано щонайменше 3,9 мільйона українців. Деякі історики називають суттєво більші цифри, зокрема Інститут національної пам'яті припускає, що загиблих в Україні близько семи мільйонів.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, "розкуркулення" селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22 місяців, — це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася, починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на придушення українського національно-визвольного руху та упокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств.

У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 року Й.Сталіна, В.Молотова, Л.Кагановича, П.Постишева, С.Косіора, В.Чубаря, М.Хатаєвича визнано винними в організації Голодомору.

Щорічно у цей скорботний день по всій Україні проходять пам'ятні заходи. Українці відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів.

О 16:00 годині, пам'ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, вшановують хвилиною мовчання та запаленням свічок на центральних площах міст, біля пам’ятників жертвам Голодомору, в храмах та в Залі пам’яті Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» у Києві.

Голодомор глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує пам’ять і його очевидців, і сучасне покоління українців. У 2008 році, до 75-х роковин Голодомору, під керівництвом Українського інституту національної пам’яті була створена Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., що складається з 18 регіональних томів та одного зведеного. І робота зі встановлення масштабів Голодомору триває. У столичному Музеї голодомору можна ознайомитися з унікальними речами, що розповідають про родинні історії під час геноциду. Наше завдання зберегти і передати наступним поколінням ці найтрагічніші сторінки нашої історії — про кожну жертву, кожного невинно убієнного та закатованого українця.

У День пам’яті жертв голодоморів кожен охочий може долучитися до вшанування загиблих співвітчизників та встановити свічку на своєму підвіконні. Традицію запалювати свічки у вікні своїх будинків, акцію «Свічка у вікні», запропонував американський історик, професор Києво-Могилянської академії, дослідник голодомору в Україні Джеймс Мейс.

Запали свічку пам'яті … Вшануй пам'ять замучених голодом українців.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток