Зараз в ефірі:

Українці в Чорноморському флоті Російської імперії 1917 року

30.11.2020
Українці в Чорноморському флоті Російської імперії 1917 року

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються до ефемерної історичної справедливості, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

Серед українського населення та воюючої маси дуже швидко набирали авторитет ідеї національно-територіальної автономії. Саме на засадах автономії в 1917 році й планувалося будувати майбутню українську державу, її збройні сили та флот.

Для створення останнього вже існували надзвичайно зручні та вигідні стартові передумови. Як повідомляє польський воєнно-морський історик Рене Грегер, особовий склад Чорноморського флоту станом на 1 січня 1917 року складався з 65% українців і 28% росіян; на Балтійському було 73% росіян та 15% українців. Таким чином, українці становили близько двох третин особового складу Чорноморського флоту, що було однією з найголовніших причин активізації потужного національного руху на флоті.

Так, з вибухом лютневої революції в Росії, українці, як зазначає Святослав Шрамченко «зараз таки почали організовуватись». Загалом весь флот, як і вся армія, був переведений на демократичний лад, — у квітні тут утворений Центрофлот, колегіальний орган управління флотом, що був чимось на кшталт матроського парламенту. Оскільки українці тривалий час займали чільні й досить вагомі позиції в Центрофлоті.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі, і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток