Зараз в ефірі:

Україна неймовірна. 9 цікавих фактів про країну

26.08.2017
Україна неймовірна. 9 цікавих фактів про країну

Кожен із нас по-своєму відкриває для себе Україну. Наша держава має дуже широку історію, культуру та потенціал, тому ми відібрали найцікавіші факти з різних галузей, аби спробувати показати її з різних сторін у програмі "Україна неймовірна".

  • 1) Найстародавніша відома ученим мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдено в Україні, у селі Межиріччя Рівненської області. Їм 14,5-15 тисяч років. Мапу вибито на кістці мамонта.

  • 2) Україна за власною ініціативою, відмовилася від третього у світі за величиною арсеналу ядерної зброї. У момент проголошення незалежності, на території України було розташовано більше тисячі ядерних боєголовок і ракет, третій за величиною ядерний потенціал після Росії та Америки. Боєголовки і ракети були передані Росії, бункери були знищені. У відповідь на це Україна отримала гроші за роззброєння, а також гарантії безпеки від ядерних держав.

  • 3) Оригінальний козацький човен, який використовували для військових походів є «прабатьком» сучасних підводних човнів. Він складався з двох днищ, між якими розміщували вантаж аби занурити судно у воду. Так козаки непомітно підпливали до ворогів. Перед початком наступу вантаж викидався, а судно раптово піднімалось на поверхню. Звичайно, це ставало несподіванкою для противника, адже ніхто не очікував, що запорозьке військо може з’явитись з морських глибин! Для такої ж справи використовувались перевернуті чайки – славнозвісні човни козаків, котрі не боялись ні штормів, ні ворожих військових кораблів. Їх часто перевертали догори дном, аби непомітно підкрастися до ворога.

  • 4) Ще з часів козацтва в Україні панували закони! На Січі вони були досить жорстокими. За крадіжку чи вбивство одного з побратимів, козак не те що платив життям, а робив це в доволі жорстокій формі: його могли поховати живцем разом з небіжчиком, або бити кийками, що часто закінчувалось фатально. Тому дисципліна панувала на козацьких землях відмінна!

  • 5) Існував у запорожців цікавий звичай. Їх курені були завжди відкриті. Мандрівник чи перехожий міг зайти, погостювати, попоїсти і рушити далі в дорогу. І це навіть якщо господаря немає вдома. Однак існувало суворе правило, з куреня нічого не виносити, а інакше – покарання. А як хтось знайде якусь річ на Січі, прив’язує її до високого стовпа. Як за три дні власник не знайдеться, то і річ переходить у володіння того, хто її знайшов.

  • 6) Завдяки «кіношникам» в суспільній свідомості склався стереотип, що досить було прибути на Січ, випити перед товариством чарку горілки, перехреститися по-православному – і ти козак. Насправді все було набагато складніше. Кандидат повинен був пройти повне навчання – вивчити військові порядки (навчитися «січового лицарства»). А це займало не менше 7 років! Тільки після такого навчання кандидата записували в «випробувані товариші».

  • 7) Спочатку козацтво формувалися з нижчих верств суспільства. Козаки – з втекли від гніту феодалів. Надалі, стати козаком стало престижно і для вищих верств. У козаки початку записуватися шляхта і, навіть, вищі сановники Російської імперії. Тут найбільш відомий хрестоматійний приклад Григорія Потьомкіна, який став запорожцем Грицьком Нечоса.

  • 8) У 2017 році виповнюється сто років з публікації першого твору Гарольда Лемба про козака Клітія. Він став першим пригоницьким твором про запорізьке лицарство в історії американської художньої прози.

  • 9) 18 книжок написав Гарольд Лемб про старого козака, колишнього кошового отамана Запорізької Січі, видатного фехтувальника і неймовірнонго стратега – Клітія на прізвисько Вовк. Усіма дослідниками підкреслюється прямий вплив пригод цього запорожця на творчість Роберта Говарда і, зокрема, створення ним персонажа Конана-варвара.

    Але й у самому циклі книжок про Конана-варвара є книжка про пригоди Конана серед козаків.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток