Зараз в ефірі:

Українці в Першій світовій війні

07.12.2018
Українці в Першій світовій війні

Українці тривалий час ставляться до Першої світової війни, як до чогось далекого та чужого. В Історичній годині ми доведемо, що українці відігравали значущу роль в протистоянні імперій. Під час Великої війни почалася зароджуватися українська державність.

Почнемо з простого. Перша світова війна почалася понад 100 років тому — 1914. І тривала до листопада 1918 року. Війна відбувалась між Антантою та між Центральними країнами. Пізніше, коли до Антанти долучилися США, доля війни фактично вирішилася. Австро-Угорська, Османська та Німецькі імперії зазнали поразки та розпалися. Зі сторони Антанти розпад спіткав Російську імперію.

Військові дії у Першій світовій війні точилися на території Західної України. Мобілізували українців як в Російську армію, так і в Австро-Угорську. І слід стверджувати, що для нас це була братовбивча війна. Адже дві частини України входили до складу двох імперій. Окрім страждань та розрухи українцям ця війна нічого не дала.

Днями провідні держави світу в Парижі відзначили завершення Першої світової війни. Україну там представляв Президент Петро Порошенко. І тут варто сказати, що для багатьох українців ця війна начебто була дуже давно, і наче й не з нами. Хоча з дитинства ми пам'ятаємо скільки було пам'ятників Другій світовій війні, скільки вулиць має назву герїв, скільки вічних вогнів, братські могили, паради, розкидані календарем “червоні дати”. З Другою світовою ми знайомі, а Перша світова війна пройшла повз. Але Україна була полем битви, значна її територія постраждала від війни.

Забуття цієї сторінки історії пов'язано з тим, що після окупації України російськими більшовиками 1920 року про неї воліли не згадувати. Більшовики, як правонаступники РІ, 1918 року уклали сепаратний договір з Центральними країнами. І вже у 20-х роках називали цю війну Імперіалістичною. Таким чином, намагаючись від неї відмежуватися. І це головна причина, чому ми забули про Першу світову. Ми досить довго перебували під окупацією більшовицької Росії.

У радянській історіографії, період 10-Х, 20-Х років завжди асоціювався з “Жовтневою революцією” та “Громадянською війною”, боротьбою Леніна за права “трудящих” і “мир у всьому світі” й тому подібне. На цьому фоні й губилася Перша світова війна. Це була малозначима подія, порівняно з переворотом у Петрограді. І ще варто додати, що РІ — це перша імперія, що розпалася в ході Першої світової війни.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток