Зараз в ефірі:

В Україні спростили процедуру зміни виборчої адреси

05.06.2020
В Україні спростили процедуру зміни виборчої адреси

Про особливість місцевих виборів 2020 року, спрощення процедури зміни виборчої адреси, конкурс «Твоя влада. Знай своє місце» розповіли в етері Армія ФМ представники ГО «Центр спліьних дій» Олег Савичук та Катерина Чамлай.

 

 

 

 

 

Олена Кравченко: У чому особливість місцевих виборів цього року і чому на них варто йти?

Олег Савичук: На виборах 2020 року обиратимемо міських голів, депутатів місцевих рад, депутатів районних і обласних рад. Проведення місцевих виборів впливатиме на адміністративну реформу, тому що будуть проводитись перші вибори в об’єднаних територіальних громадах. Тобто це етап реформи, яка відбувається останні 5 років: децентралізація, формування тергромад, скасування районів у тому вигляді, в якому вони були. Зараз буде багато залежати від їхніх результатів, тому участь кожного українця є надважливою. 

Олена Кравченко: У чому особливість об’єднаних територіальних громад?

Олег Савичук: Зараз в Україні адміністративні одиниці – селище, село, місто. І зазвичай ці об’єднання не життєздатні і не можуть себе прогодувати. Чим більше районів, тим більше витрат на чиновників і не тільки, і цей ресурс не завжди ефективно використовується. Щоб селища були економічно спроможними, вони об’єднуються в територіальну громаду, можуть заробляти гроші, отримувати додаткові доходи і сплачувати податки. Це сприятливо для міст та обласних центрів. Скажімо, Львівська об’єднана територіальна громада дозволяє Львову в перспективі розростися. 

Катерина Чамлай: Ми в «Центрі спільних дій» понад рік проводили публічні консультації в більш ніж в 120 громадах. Здебільшого успішними є об’єднання, які мають навколо себе 8-9 сіл, вони можуть залучати іноземні інвестиції, будувати робочі місця. Наприклад, відкривають підприємство на території громади і гроші з цього підприємства можуть використовувати на розвиток.  

Олена Кравченко: Розкажіть, яким буде механізм проведення виборів?

Олег Савичук: Одночасно обиратимуть усі органи самоврядування: міських голів, представників місцевих рад (міських, сільських, селищних), якщо ОТГ немає, то районних і обласних рад. Важливо заповнювати всі бюлетені, оскільки обласна та районна ради впливають на розподіл коштів області. Місцева рада теж має багато повноважень. Вона контролює мера, ухвалює бюджет, рішення про землю. Щодо виборів саме мерів, то кандидатами можуть бути самовисуванці і особи, яких висунули партії. Вони можуть бути незалежно від прописки кандидатами. 

Олена Кравченко: У травні ЦВК України відкоригувала правила голосування, спростивши процедуру зміни виборчої адреси. Стане можливим змінювати виборчу адресу безвідносно до реєстрації місця проживання. Відтак зможуть голосувати і переселенці, і люди, які мешкають не за місцем прописки. 

Олег Савичук: Треба знати алгоритм дій, бо інколи досить складно дізнатися, яким чином це здійснюється. Можете подати заяву в письмовій або електронній формі. В письмовій вона подається або до райдержадміністрації, або до міськради. Найголовніше, треба надати докази, що ви мешкаєте в тій чи іншій місцевості. Це може бути договір оренди, документи з підприємницької діяльності або договір, що підтверджує право власності на якусь нерухомість. Ще може документ, що підтверджує догляд за особою, або документ про шлюб з особою, що має  місце реєстрації в місті, де ви голосуватимете. 

Олена Кравченко: Які переваги зміни правил голосування?

Олег Савичук: Серед плюсів, люди, які не могли голосувати, нарешті отримають це право. Це внутрішньопереміщені особи, яких зараз 1 млн 447 тис.; це студенти; особи, які багато років мешкають в місті, але не мають прописки чи власності там. 

Мінуси в тому, що така система може ефективно працювати тільки на чергових виборах. На позачергових, повторних, проміжних, додаткових – є можливість для зловживань, тому що багато виборців має можливість приїхати, укласти договір оренди і використати його як підставу для зміни виборчої адреси і проголосувати на виборах. Були намагання використати схожий механізм, коли на попередніх виборах один із кандидатів намагався зареєструвати студентів свого університету в певному населеному пункті, щоб вони за нього там проголосували. 

Олена Кравченко: Чому обрали саме таку назву для конкурсу -  «Твоя влада. Знай своє місце»?

Катерина Чамлай: Ми розуміли одразу, що це буде провокативна трохи назва, але в цій провокативності є й зачіпка, тому що назву можна трактувати двозначно. По-перше, це звернення до громадян, які живуть у великих містах, але не усвідомлюють, яким чином вони долучаються, і це заклик до них подумати, де їхнє місце в системі місцевого самоврядування. По-друге, це посил до влади, тому що на місцях вона не звертає уваги на ідеї і пропозиції мешканців громад, міст і зловживає повноваженнями. 

Олена Кравченко: Як виникла ідея конкурсу?

Катерина Чамлай: Зважаючи на те, що вже 25 жовтня місцеві вибори і люди обиратимуть очільників громад та міст, але важливо не тільки обирати владу і делегувати їй повноваження, а з цією владою співпрацювати, допомагати їй втілювати реформи. Повертаючись до податків, часто жителі не знають, куди йдуть ці гроші, бо не контролюють, куди влада їх витрачає. І важлива мета конкурсу – прищепити корисну звичку брати участь у місцевому самоврядуванні і впливати на рішення влади. У нас в Україні багато інструментів, завдяки яким можна впливати: електронні петиції, публічні консультації, громадські слухання, інформаційні запити, звернення до депутатів, громадський бюджет. 

Олена Кравченко: То які ж умови конкурсу?

Катерина Чамлай: Треба з’ясувати свою роль в системі самоврядування, чи потрібно довіряти сліпо місцевій владі, наскільки влада місцева близько чи далеко від вас і на якому етапі ваша співпраця. Усе це оформити у вигляді плаката або гасла. Буде три номінації: художнє виконання, найкраще гасло і приз глядацьких симпатій. Роботи прийматимемо до 30 липня. До 20 серпня журі визначить найкращі з них і буде нагородження конкурсантів. Переможці отримають призи та грошову винагороду від наших партнерів. 

Олена Кравченко: Наскільки дієві звернення до влади?

Катерина Чамлай: Усе працює в комплексі. Якщо сьогодні ти написав звернення, завтра пішов на засідання міськради, післязавтра долучився до публічної консультації, то в такому випадку рішення такі можливі. Ми працювали 2,5 роки з інструментом публічних консультацій і вдалося досягти хороших результатів і в обласних центрах, і в містах. 

Олег Савичук: Якщо вас хвилюють проблеми з освітленням у під’їзді, якщо є поруч незаконне будівництво, якщо проблеми з ремонтом доріг у вашому місті - за це відповідальна місцева влада. Тому якщо хочете від неї щось вимагати, приходьте на вибори, слідкуйте за діяльністю, щоб в подальшому ви не розчарувались. 

Олена Кравченко: А яким чином можна слідкувати за діяльністю громад?

Олег Савичук: Щонайменше слідкувати шляхом надсилання звернень, також стежити за діяльністю місцевої ради, зокрема щодо розподілу землі, і також звертатися до міського голови, слідкувати за його діяльністю. 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток