Зараз в ефірі:

Ветеран АТО Юрій Пустовій: «Допризовна підготовка СРСР була неефективною»

18.07.2020
Ветеран АТО Юрій Пустовій: «Допризовна підготовка СРСР була неефективною»

Чому неефективні методи військово-патріотичного вишколу радянського зразка, як залучити до виховання свідомих українців ветеранів АТО та особливості національної самоідентифікації в ефірі Армія FM розповів ветеран російсько-української війни та голова координаційної ради Всеукраїнського об’єднання військово-патріотичних організацій Юрій Пустовій.

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Який зараз рівень військово-патріотичного виховання в Україні?

Юрій Пустовій: З початку незалежності військово-патріотичне виховання не розглядалось на рівні держави як питання національної безпеки, тобто як необхідність підготовки не тільки дітей, а й всіх громадян до захисту країни. Після Революції Гідності відбулись певні зрушення. Активісти завдяки співпраці з Українським державним центром національно-патріотичного виховання  та Міносвіти відкрили друге дихання для військово-патріотичної гри «Джура». Нині вона вже має 3 категорії. Для молодших діток – в ігровій формі формування громадянської свідомості. Для дітей середнього віку, від 5-х класів – ознайомлення з історією, козаччиною. А для старших – ознайомлення з військовими спеціалізаціями. Щодо викладання предмета «Захист України», на жаль, з часів незалежності нічого не змінилось. Викладачі зазвичай суміжних спеціалізацій, які ніколи не служили, і  немає матеріально-технічної бази. Ми знайшли шляхи, як покращити викладання цього предмета. Концепцію розглянуто робочою  групою Міністерства оборони. Тому очікуємо коли її затвердять, бо це єдиний нормативно-правовий документ, який хоч якось врегульовує напрям військово-патріотичного виховання. Сподіваємось, що предмет викладатимуть у спеціальних центрах учасники бойових дій, ветерани війни. Працюємо з Міністерством ветеранів щодо цього. 

Костянтин Богатирьов: Тобто цим документом буде врегульовано викладання предмета «Захист України» у школах?

Юрій Пустовій: Він охоплює багато напрямів: формування оборонної свідомості,  популяризація військової служби, цивільного захисту населення, також інформаційна безпека, домедична допомога. І звичайно, популяризація військової служби, початкова військова підготовка та підготовка до контрактної служби і тероборони, навчання у військових навчальних закладах. 

Костянтин Богатирьов: Окрім викладання предмета «Захист України» та гри «Джура», які ще форми військово-патріотичного виховання є в нашій країні?

Юрій Пустовій: На рівні держави поки що лише ці напрями. Зараз здебільшого військово-патріотичне виховання тримається на громадських діячах, активістах, волонтерах. У них проєктів багато. У Міністерстві молоді та спорту є конкурс проєктів для громадських організацій з військово-патріотичного виховання, також проводять подібні конкурси обладміністрації. Наша спілка влаштовує потужну Всеукраїнську гру «Вояцький дух» у центрі «Десна». З дітками треба протягом року працювати, а не лише в літніх таборах, щоб виховати патріотів. Тому ми хочемо готувати інструкторів-виховників, залучаючи саме ветеранів. 

Костянтин Богатирьов: Готуватимуть таких інструкторів на базі ваших центрів?

Юрій Пустовій: Вони там працюватимуть вже як інструктори. А програму щодо їхньої підготовки ми розробляємо з Міністерством освіти. Коли я в 72-гу бригаду перевівся, багато бачив хлопців, які закінчивши строкову, одразу пішли на контракт. У 19 років вони ще не знайшли себе. І коли ми молодь залучали до наших заходів як інструкторів, вони були дуже зацікавлені. 

Костянтин Богатирьов: Розкажіть детальніше про громадські організації, які займаються військово-патріотичним вихованням?

Юрій Пустовій:  Цих організацій дуже багато, і не тільки в нашій спілці. Для людей, які хочуть займатись цим напрямом, ми підготували методичні матеріали і ними ділимось. Наша спілка охоплює 15 областей. Із 2016 року ми разом із Міністерством молоді та спорту влаштовуємо захід «Кузня захисників України». Для мене прикладами є  молоді організації «ОТГ 23» або організація «УСО. Яворів». Обидві очолюють жінки. Є організації, яким більше 20 років – «Каскад», «Пульсар», «Гарт». На Київщині потужно працює «Боривітер». Тобто ми набудовуємо єдину концепцію, по якій всі працюють. Прагнемо, щоб була єдина державна програма для таких організацій. 

Костянтин Богатирьов: Як ветерану війни пройти  підготовку, наприклад в «Кузні героїв»?

Юрій Пустовій: Найперше  має бути бажання і, звичайно, підтримка. Коли у тебе потужна команда, можна все зробити. Треба потрапити в цей інформаційний простір і дивитися, де і що відбувається. Мінветеранів зараз створюватиме таке інформполе. Наприклад, можна піти в школу і спробувати провести «Джуру». 

Костянтин Богатирьов: Чи відрізняється військово-патріотичне виховання від допризовної підготовки?

Юрій Пустовій: Допризовна підготовка радянського зразка була неефективною. Тоді, умовно кажучи, юнака абияк готували до армії, тільки щоб він не злякався, коли йому скажуть ліворуч чи праворуч. Має бути початкова військова підготовка як елемент набуття певних компетенцій з військової справи. Це прикладний аспект здобування військової спеціалізації, наприклад, навичок піхотинця. Можливо, навіть отримання сертифікату як підтвердження того, що ти опанував потрібні навички. І зараз старий погляд на допризовну підготовку заважає розвиватися початковій військовій підготовці. Ми вважаємо, що ветерани війни наповнять початкову військову підготовку потрібними елементами.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток