Зараз в ефірі:

Відзначаємо разом День української писемності та мови

08.11.2021
Відзначаємо разом День української писемності та мови

День української писемності та мови традиційно відзначають 9 листопада вже понад два десятиліття поспіль. За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.

 

 

 

 

Народна мудрість стверджує: скільки знаєш мов, стільки разів ти людина. Але ми впевнені, що без рідної мови жодна людина не здатна повноцінно почувати себе частиною власного народу, його історії та культури.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців — понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні. Наша мова поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США та інших країнах, де мешкають українці. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

Згідно з останніми соціологічних опитувань, в Україні  вважають рідною українську мову — 64,1% опитаних. Цікавим є віковий розподіл відповідей: українська мова виявилася найбільш популярною серед молоді. 16 липня 2021 року В Україні набули чинності нові норми мовного закону у сфері культури, туризму, книговидання, кіновиробництва і показу фільмів. Зокрема, відтепер усі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися виключно українською мовою. Кожен українець повинен усвідомлювати велику цінність рідного слова й особисту відповідальність за нього перед минулим, сьогоденням і майбутнім.

Традиційно 9 листопада проходить написання радіодиктанту національної єдності. До написання диктанту може долучитися кожен охочий. Наразі ця подія об’єднує навколо нашої мови мільйони українців у всьому світу. Також щороку саме в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Попри намагання впродовж століть знищити нашу мову, вона випросталась і зараз активно розвивається. Проте, за нею тягнеться шлейф стереотипів та міфів, які виникли внаслідок політики лінгвоциду української мови. Щоб позбутися їх, варто пам’ятати, що українська мова пройшла нелегкий шлях розвитку, і тільки від нас самих залежить її подальший розвиток. Тож плекаймо і шануймо українську мову! Адже це ознака національної ідентичності. Бо, як влучно відзначила поетеса Ліна Костенко: "Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову".

Тож українці, шануйте рідне слово, любіть рідну мову і вивчайте її протягом усього життя!

Цікаві факти, які пов’язані з українською мовою і писемністю:

— вперше офіційно український правопис було затверджено 17 травня 1919 року на Загальних зборах Української академії наук;
— українська мова налічує близько 256 тис. слів; найбільша кількість слів в українській мові починається на букву “П”, а найменш вживана — “Ф”;
— в українській мові безліч синонімів, найбільше синонімів має слово “бити” — 45;
— одне з головних нововведень в українському правописі —
офіційне закріплення фемінітивів;
— у 1933 році з правопису була вилучена буква “Ґ”, а в 1990 — повернена знову.
— найчастіше перекладається літературний твір — “Заповіт” Тараса Шевченка (переведений на 147 мов світу);
— найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток