Зараз в ефірі:

Військова журналістика б'є рекорди

20.07.2019
Військова журналістика б'є рекорди

Рекордна кількість абітурієнтів подали свої документи на вступ до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка на спеціальність «військова журналістика». Звідки тенденція до вступу на армійські професії та чим приваблює згадана спеціальність говорили з начальником кафедри військової журналістики ВІКНУ Олексієм Позняковим та викладачем цієї кафедри Сергієм Череватим в ефірі Армія FM.

 

Олена Кравченко: В цьому році дійсно рекордна кількість вступників. Розкажіть, чому така тенденція, адже в країні війна?

Олексій Позняков: Така спеціальність як журналістика завжди була популярною. Що стосується військових аспектів підготовки наших фахівців, то вступники усвідомлюють, що у них є можливість бути і військовими, і журналістами. Ми готуємо фахівців уже тривалий час, нам допомагають колеги з Інституту журналістики, де викладаються дисципліни нормативного циклу. Ми, у свою чергу, викладаємо низку специфічних дисциплін, так званого варіативного циклу, які  допомагають підготувати практичного фахівця, універсального журналіста. Ми намагаємось врахувати всі тенденції, такі як конвергентність та крос-медійність, і, особливо, що відбувалось в зоні АТО/ООС.

Олена Кравченко: Ви згадали про конвергентність, поясніть, що це означає саме у журналістиці.

Олексій Позняков: Якщо говорити про конвергентність, то це процес злиття. Стираються межі між традиційними ЗМІ, радіо, телебаченням. Інтернет є медійною платформою, яка надає можливість поєднати різні жанри, різні модифікації, різні сегменти ЗМІ, що дозволяє ефективніше задовольняти запити цільової аудиторії.

Олена Кравченко: Як відбувається вступна кампанія, і як відбирають військових журналістів?

Олексій Позняков: Відбір відбувається за загальнодержавними стандартами. Це ЗНО, складання іспитів, фізична підготовка, психологічний і медичний відбір.

Олена Кравченко: Коли я вступала до Військового інституту, то у нас було мало місць. Яка ситуація зараз?

Олексій Позняков: Все залежить від наших замовників. Управління комунікації та преси Міністерства оборони України визначає кількість місць державного бюджету на тих, хто буде вступати. Сьогодні збільшується попит на фахівців нашої спеціальності. Ми намагаємось готувати універсального журналіста, тобто це і журналіст, і прес-офіцер.

Олена Кравченко: Чим військовий журналіст відрізняється від цивільного?

Олексій Позняков: Українська військова преса виникла не вчора, її започаткували ще в часи українських січових стрільців. Дехто каже, що журналістика – це мистецтво, а дехто, що журналістика – це ремесло. Очевидно, що журналістика –  те і інше. Багато українських журналістів є чудовими фахівцями, які самі погоджуються з тим, що не завадило б краще пізнати специфіку Збройних сил України.

Сергій Череватий: Наш фахівець – повноцінний офіцер, нічим не відрізняється від своїх колег. В нього є певна специфіка роботи, а в районі проведення бойових дій крім виконання інформаційних задач він може дати відсіч ворогу. Він свідомо йде на те, що його життя  в якийсь момент може бути під ризиком навіть в мирний час, наприклад, під час участі в Миротворчій місії або надзвичайній ситуації.

Олексій Позняков: Прес-офіцери – це основні організатори, які відповідають за безпеку  цивільних журналістів, надання їм достовірної інформації.

Олена Кравченко: Як проходить навчання у військових журналістів і чим воно особливе?

Сергій Череватий: У нас залучається багато міжнародних програм. Наприклад, за програмою Європейського Союзу «Еразмус+» наші курсанти зможуть їздити закордон і вчитись англійською мовою, а курсанти з інших країн приїздитимуть вчитися до нас. Уже є домовленість з Болгарією та Литвою, а також на фінальному етапі з Італією.

Олена Кравченко: Я знаю, що окрім практик з військової журналістики курсанти також їздять на полігони, зокрема в Десну. Розкажіть про ці практичні навчання.

Олексій Позняков: Наші курсанти, в першу чергу, будуть офіцерами і щоб бути готовими вони проходять практики як стрільці механізованого взводу, командири відділень та взводів. Вони опановують ті навички, які потрібні офіцеру тактичного рівня. Ми вдосконалили практику в Десні і від цієї зими наш 3-ій курс спробував себе ще на посаді прес-офіцера.

Сергій Череватий: Піт, який вони проллють там, це кров, яку вони збережуть, якщо їм раптом доведеться виконувати бойові завдання.

Коли я був начальником інформаційного агентства Держприкордон служби, мій екіпаж – пересувний медіа-центр потрапив під мінний обстріл. Ми зробили висновок, що ми не достатньо підготовлені саме як офіцери, бо були більше сконцентровані на виконанні інформаційних завдань. Після цього випадку я зініціював два тренінги для свого екіпажу – як правильно тримати зброю та з тактичної медицини, щоб підготуватись до подібних випадків. Тому, я вважаю, що піт, який курсанти проллють на полігоні, може зберегти кров як самих курсантів, так і їх підлеглих у бою.

Олена Краченко: Ми говорили про практику для курсантів-журналістів поза межами інституту. А чи є в інституті якесь видання, де вони могли б себе проявити?

Олексій Позняков: Так, у нас є своє видання «Універсант», яким займається наша кафедра. Там курсанти публікують свої матеріали та ведуть новинну сторінку інституту. Також, завдяки нашим замовникам, Міністерство Оборони виділило кошти на нашу кафедру, і зовсім скоро у нас в інституті буде своя телерадіостудія. Наші курсанти зможуть здійснити усе те, що роблять на практиці у вас, але тепер ще й у стінах Військового інституту. Крім того, у нас є сайт ВІКНУ, де наші курсанти-журналісти вдосконалюють свої навички.

Олена Краченко: Які можливості є у військових журналістів після випуску?

Олексій Позняков: Ну тут наші курсанти трохи виграють у цивільних колег тим, що вони одразу призначаються на посади спеціальних кореспондентів на військовому теле та радіо, а також як прес-офіцери бригад та органів військового управління. Тобто при випуску вони одразу забезпеченні роботою.

Сергій Череватий: Так, вони мають згодом можливості кар’єрного росту. І ми вже можемо похвалитися своїми випускниками, дехто з них знаходиться на таких високих посадах,  як начальник прес-служби управління державної охорони, заступник директора департаменту прикордонної служби. Не менш відомі наші випускники працюють у ЦТРС МОУ – це Олексій Чубашев і Єгор Трошкін. А це є додатковою мотивацією для наших курсантів.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток