Зараз в ефірі:

Військові злочини австралійських спецпризначенців в Афганістані: реальність та пропаганда

10.12.2020
Військові злочини австралійських спецпризначенців в Афганістані: реальність та пропаганда

Минулого місяця збройні сили Австралії оприлюднили результати розслідування про злочини їхніх спецпризначенців. Виявлені докази, що елітний підрозділ SAS вбивав мирних жителів під час війни в Афганістані. Висвітлив цю тему в ефірі Армія FM наш постійний гість — координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

 

 

 

Андрій Давидов: Що це за австралійський спецпідрозділ SAS?

Денис Моксалик: Власне, мова йде про SASR — Special Air Service Regiment. Це підрозділ спеціальних сил австралійської армії. Створений в 1957 році за зразком британської SAS. Спочатку це була рота, а в 1964 році вже полк. Він є елітним в армії. У нього дві спеціалізації: участь у війнах на територіях колишніх колоній; активна підтримка американських військових акцій. Річ у тому, що Австралія після Другої світової, фактично ще під час війни, орієнтується не на колишню метрополію — Велику Британію, а США. І з 1951 року Австралія бере участь у всіх великих кампаніях США. Це Корея, В'єтнам, Ірак, Афганістан.

Андрій Давидов: Спецпризначенців тренували британці чи американці?

Денис Моксалик: Спершу це були британці, ще у п'ятдесятих роках, а згодом — американці. Вони з ними тренуються і дотепер. Сам австралійський підрозділ нараховує близько 700 осіб. Це 7 ескадронів (рот). Вони успадкували від британської кавалерії структуру.

Андрій Давидов:  Які передумови проведення цього розслідування?

Денис Моксалик: Цьому сприяла група з дослідження організаційної культури всередині збройних сил. Значну роль у старті розслідування зіграла доктор Саманта Кромповіц. Вона була радником в Міністерстві оборони Австралії з 2014 року. І з 2016 року вона цілеспрямовано почала займатися цією справою. Була створена спеціальна група, яка займалась опитуваннями військових щодо специфіки ведення бойових дій. В результаті у спецпідрозділі виявили факти скоєння військових злочинів. Це дало привід у березні 2016 року розпочати офіційне розслідування. Його результати оприлюднені у 2020 році у доповіді генерал-майора юстиції Пола Бреретона.

Андрій Давидов: Деякі частини доповіді Бреретона цензуровані і чому?

Денис Моксалик: Це пов'язано з таємницями слідства, таємницями особистості. І з тим, що деякі спецоперації Австралії досі засекречені, адже це стосується актуального конфлікту.

Андрій Давидов: У доповіді зібрані злочини, що трапилися саме в Афганістані?

Денис Моксалик: Так, Афганістан. Конкретно, період з 2006 до 2016 років.

Андрій Давидов: Які факти злочинів там наведені?

Денис Моксалик: Там наведені факти щодо насильства проти цивільних полонених під час операції на території Афганістану. Основні епізоди стосувалися "хрещення кров'ю": щоб стати справжнім спецпризначенцем слід когось вбити. Вбивали часто не комбатантів, а полонених і цивільних. Їм ще й підкидали зброю, щоб видати їх за бойовиків.

Андрій Давидов: У викладеній доповіді зазначено, що вбивали лише чоловіків. Чи були там жінки та діти?

Денис Моксалик: Це чоловіки: цивільні та полонені. Загалом у доповіді йдеться про полонених чоловіків, які не були, власне, бойовиками. Хоча частина загиблих були і бойовиками, обеззброєними під час військових операцій.

Андрій Давидов: Як на ці злочини реагує австралійське суспільство?

Денис Моксалик: Це найганебніший випадок в історії збройних сил Австралії. Про це заявили у ЗМІ керівники збройних сил. Мова йде про величезний розголос. 

Андрій Давидов: Чи було щось подібне в австралійській армії у XX столітті?

Денис Моксалик: Це безпрецедентний випадок для Австралії. Якщо мова йде про США, то там  є окремі інциденти, що стосувалися війни у В'єтнамі.

Андрій Давидов: Китай та Росія скористалися цією ситуацією. Як вони подають її у своїх ЗМІ?

Денис Моксалик: Вони створили пропагандистські сюжети. Тобто брали за основу достовірні дані та, додумавши своє,  намагалися надати цьому менш приємний присмак. Передусім приписуючи насильство щодо жінок і дітей. Створили графічний контент. Таким чином вони намагаються продемонструвати, що всі австралійські військові є військовими злочинцями. І слід здійснювати на них тиск, щоб вони пішли з Афганістану.

Андрій Давидов: Що це за графічний контент?

Денис Моксалик: Мова йде про картинку, на якій начебто австралійський військовий відрізає голову дитині. Це жодним чином не випливає з даних слідства. Це суто пропагандистський продукт для компрометації західних сил, які воюють в Афганістані.

Андрій Давидов: До створення цього контенту долучились Китай та Росія?

Денис Моксалик: Китай основний творець. Росія здебільшого це все поширює. Річ у тому, що зараз є певне напруження між Австралією та Піднебесною. Через пандемію коронавірусу непомітно відбулась територіальна експансія Китаю. Він відкрито заявив про анексію території в Південнокитайському морі. А південніше вже територія Австралії. Остання відчуває відкриту загрозу щодо себе. Відповідно, відбувається активізація співпраці між Австралією, Британією та Сполученими Штатами з метою посилення безпеки та присутності цих країн в районі Південнокитайського моря. І це все наклалося на нинішню ситуацію. Таке протистояння на міжнародній арені вилилось в інформаційну війну.

Андрій Давидов: Поширена Росією китайська пропаганда якось діє?

Денис Моксалик: Вона діє насамперед на міжнародних оглядачів, які висвітлюють події в Афганістані. Війни на Середньому Сході страшенно непопулярні серед західної аудиторії. Побутує думка, що слід скоротити активність Західних країн на міжнародній арені. Адже це призводить до воєн. Китайцям це, безумовно, вигідно.  

Андрій Давидов: Яке майбутнє австралійського спецпідрозділу?

Денис Моксалик: Буде розформований один із семи ескадронів. Не весь спецпідрозділ. На його місці створять новий. 25 військових під слідством щодо 39 епізодів вбивств в Афганістані. Ймовірно, частина з них отримає кримінальні покарання.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток