Зараз в ефірі:

Віктор Тімохін, провайдер програми СЕТА: Ми — на вашому боці!

08.04.2021
Віктор Тімохін, провайдер програми СЕТА: Ми — на вашому боці!

Про безкоштовний онлайн-семінар "Стрес: як розпізнати і що робити" для ветеранів і членів їхніх сімей в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіли консультант програми СЕТА Юлія Сергєєва та провайдер програми психологічної підтримки ветеранів, членів їхніх родин і волонтерів Віктор Тімохін.

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Як виникла програма СЕТА і яку допомогу в її межах можна отримати?

Юлія Сергєєва: Є дві програми СЕТА: звичайна і короткосесійна. Її назва це абревіатура. З англійської її можна перевести так: терапія на основі поєднаних елементів. В межах такої підтримки фахівці працюють із симптомами депресії, тривоги, стресу, посттравматичного стресового розладу і зловживання хімічних та алкогольних речовин. З 2016 і протягом трьох років Києво-Могилянська академія спільно з Університетом Джонса Хопікінса з Балтімора (США) за підтримки міжнародного фонду USAID проводила наукове дослідження саме із впровадження в Україні цієї моделі терапії. Воно відбувалось за участі ветеранів АТО/ООС, членів їхніх родин внутрішньо переміщених осіб та волонтерів. Програма виявилась ефективною. Але ми помітили, що ветерани найменше зверталися за підтримкою. Це відбувалося з різних причин: через недовіру до психологів, через високий рівень стигматизації. Тому розроблена короткосесійна програма СЕТА. Це одна зустріч, яка триває протягом 2-2,5 годин. Були навчені консультанти, серед них і ветерани АТО/ООС, які зараз проводять такі семінари. Під час зустрічі людина може більше дізнатися, що таке стрес, його прояви, як загалом працює психіка, а також може оцінити власний рівень стресу. Так само людина здобуває певні навички, які допоможуть їй долати повсякденний рівень психологічного навантаження.

Анастасія Сіроговська: Які ж основні ознаки того, що людина перебуває у стресі?

Віктор Тимохін: Насамперед хочу зазначити, що в нашому суспільстві людина, яка звертається по психологічну допомогу здебільшого сприймається як не така, як всі, ненормальна. І одне із завдань нашої програми, розповісти, що це не так. Адже коли ти воюєш, у тебе немає часу подумати: є завдання і ти його виконуєш. А в цивільному житті усе по-іншому, треба спокійніше поводитись і так далі. А коли після повернення з війни ще й несправедливість на кожному кроці? В такому разі виникає сильна психологічна напруга. Стрес це загалом специфічна реакція на зміну звичного розпорядку життя. Та з цим можна давати собі раду. І наша програма спрямована на те, щоб допомагати людям у стресових ситуаціях.

Анастасія Сіроговська: Де можна знайти інформацію про вас та як долучитися?

Юлія Сергєєва: Ви можете знайти нас у соціальних мережах, на Фейсбуку, ввівши назву програми СЕТА. Там є розклад усіх семінарів. Вони відбуваються у будні о 19:00 та в суботу о 13:00. Номер телефону: 068-283-20-98. Програма безкоштовна і відбувається онлайн, тож усі, в кого є доступ до інтернету, зможуть пройти цей семінар.

Анастасія Сіроговська: Чи всі охочі можуть долучитися до цієї програми?

Юлія Сергєєва: Якщо наукове дослідженні індивідуальної програми вже завершене, то групова інтервенція зараз його проходить. За умовами проєкту ми не можемо працювати з військовослужбовцями, які перебувають на службі, але можемо працювати з членами їхніх родин, з ветеранами. Так само можуть долучатись до програми члени родин загиблих, члени родин Героїв Небесної Сотні, а також волонтери, які перебували в зоні бойових дій.

Анастасія Сіроговська: Як би ви змотивували людей, які не наважуються доєднатися?

Юлія Сергєєва: Семінар інформативний. Ми не говоримо про якісь гострі, глибокі проблеми конкретної людини, а розповідаємо, куди людина може звернутися за потреби. А ще програма працює із ризиком безпеки. Перед тим, як потрапити на семінар, людина заповнює так звану форму самооцінювання, яка допомагає і нам зрозуміти, чи перебуває людина в безпеці. І якщо є ризики небезпеки суїцидальні думки, бажання завдати комусь шкоду, то ми надаємо додатковий супровід людині.

Віктор Тімохін: Ще раз хочу наголосити: участь у всіх програмах підтримки безкоштовна для ветеранів, членів їхніх родин, волонтерів, членів родин загиблих. Також вона анонімна та добровільна. Рівень анонімності ви обираєте самі. Онлайн-формат дає можливість не користуватися камерою, навіть мікрофоном. В учасників немає жодних зобов’язань. Вони можуть в будь-яку мить від’єднатися, якщо почуватимуться некомфортно. Участь у дослідженні, про яке говорила Юля, теж добровільна. Ми на вашому боці! З нашого досвіду, багатьом ця програма допомагає.

Анастасія Сіроговська: Хто є розробником програми СЕТА?

Юлія Сергєєва: Програма була розроблена фахівцями Університету Джонса Хопкінса понад 10 років тому. Потім вона пройшла низку досліджень у країнах, де розгорялись військові конфлікти це Бірма, Замбія, Ірак, також у США. І у 2016 Пол Полтон, розробник програми, отримав запрошення провести це дослідження в Україні. До речі, ця система на основі когнітивно-поведінкової терапії. Це один із найдоведеніших методів у світі, що працює у сфері психічного здоров’я. Програма довела свою ефективність в роботі за такими напрямами, як депресія, стресовий розлад, тривожний розлад, посттравматичний стресовий розлад, зловживання алкогольними та хімічними речовинами, а також міжособистісне насилля.

Віктор Тімохін: Тож, дорогі наші ветерани, члени родин, члени родин Небесної Сотні, родин загиблих, військові волонтери, звертайтеся в нашу програму! Сотні людей вже отримали підтримку. У нас дуже гарні відгуки. Ми вам допоможемо!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток