Зараз в ефірі:

Вишиванка — національний код українців

19.05.2021
Вишиванка — національний код українців

Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають Всесвітній день вишиванки. У цей день прийнято одягати вишиванку і відправитися у звичних справах. Цьогоріч цьому прекрасному святу виповнюється вже 15 років.

 

 

 

 

 

Свято зародилося як студентська ініціатива. Ідею акції у 2006 році запропонувала на той момент студентка Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Леся Воронюк. Дівчина закликала одногрупників обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Ідею підтримали інші студенти та викладачі, які у цей день одягли вишиванки.

З того часу один день у травні українці приходять у вишиванках на роботу, ділові зустрічі, йдуть у них гуляти з друзями, влаштовують тематичні зустрічі, фотосесії та флешмоби. На сьогодні свято набуло всеукраїнських масштабів. До святкування Дня вишиванки долучилися діаспора, а також прихильники України по усьому світу. Загалом акцію підтримують у щонайменше 60 країнах світу.

Українська вишиванка має дуже давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вбрання із вишивкою створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.

Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, а, згідно з повір’ями, були оберегом від зла для їхніх власників. Тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах і подолі, щоб візерунок торкався тіла.

У кожному регіоні України є своя техніка вишивання, орнамент і традиційні кольори вишиванки. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишиванками. В Україні є близько сотні різних вишивальних технік. Серед найвідоміших — хрестик, гладь, низь, мереження, бігунець, плетіння.

У давнину вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність та любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі, онукам.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка символізує родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї.

Першим модником, який поєднав українську вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. Саме у такому вигляді письменника можна побачити на 20-гривневій купюрі. У наш час українське національне вбрання все більше надихає дизайнерів. На модних подіумах тема вишивки подається у найрізноманітніших варіантах — нестандартні кольори, візерунки, фасони сорочок та суконь, спідниць, піджаків та різноманітні тканини. Вишиванка стала дійсно стильним та сучасним елементом гардеробу. Орнаменти з вишивки з кожним днем стають все більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях та навіть "викарбовують" у вигляді татуювання.

З кожним роком все більше людей цього дня демонструють свою прихильність до українського традиційного одягу. Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зафіксована у День Незалежності у 2011 році у місті Рівному. На центральному Майдані міста тоді зібралося 6 570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксувала Книга рекордів України.

У 2018 році у Волноваському районі Донеччини встановили національний рекорд — "Найбільша кількість людей у вишиванках на одній локації у зоні ООС". Понад 5 тис. осіб підтримали патріотичну ініціативу і приїхали до Волновахи в вишиванках.

Однією з найяскравіших традицій свята стали паради вишиванок, які з 2008 року проводяться майже у всіх великих українських містах. Також з нагоди Дня вишиванки в України проходять масштабні заходи: флешмоби та фотосесії.

А от долучитися до святкування Дня вишиванки не складно — варто лише прийти на роботу або навчання в українській вишитій сорочці. Бережемо своє та долучаємося до популяризації українських традицій. 

Зі святом Вишиванки!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток