Зараз в ефірі:

Вивчення основ програмування як запорука цифрової грамотності

17.03.2021
Вивчення основ програмування як запорука цифрової грамотності

Чи потрібно знати основи програмування широкому загалу, зокрема дітям, і як захистити власні сторінки у соцмережах, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповів програміст Артем Левківський.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: На Вашу думку, з азами програмування треба знайомити широкий загал чи це все ж царина вузьких спеціалістів?

Артем Левківський: Думаю, основи програмування варто було б знати усім, тому що це добре тренує логічне мислення, як і математика.

Наталія Шмарко: Як порадите користувачам соціальних мереж убезпечувати свої конфіденційні дані?

Артем Левківський: Найперше не застосовувати один і той самий пароль для різних ресурсів, а також очевидні паролі. Наприклад, комбінацію 12345. Бо інакше, шахраї матимуть доступ до усіх ресурсів, якими людина користується. А найпопулярніша атака, щоб зламати сторінку, - фішингова. Тобто створюється підробний сайт, дуже схожий на оригінальний. Але коли ви вводите дані під час реєстрації, шахраї отримують доступ до вашої персональної інформації.

Наталія Шмарко: Сторінки яких соціальних мереж шахраї зламують найчастіше?

Артем Левківський: Найчастіше це Фейсбук. Адже цією соцмережею користуються переважно  зрілі люди, а не підлітки, з яких нічого шахраї отримати не можуть.

Сергій Жуковський: Створюються навіть суто підробні сайти. Нещодавно таким чином мене намагалися обдурити. Я запідозрив обман, коли на одному з етапів шахраї попросили ввести CVV код. Щоб зробити такий сайт, потрібні особливі знання?

Артем Левківський: Потрібен мінімальний рівень знань. Будь-який підліток, який знає основи програмування, може такий створити. Найчастіше такі підробні сайти створюються для сторінок оплати або сторінок реєстрації в соцмережі.

Наталія Шмарко: Мені ще часто надходять повідомлення, що я нібито виграла велику суму, відповідно там теж є вимога ввести персональні дані. А звідки у шахраїв мій мобільний номер телефону?

Артем Левківський: Переважно такі повідомлення розсилають із куплених баз даних. А ваші дані отримують мережі супермаркетів, коли заповнюєте інформацію для оформлення дисконтної карти. Вони часто продають такі анкети. Також інформацію можуть продати недоброчесні власники інших сайтів, на яких ви залишаєте інформацію.

Наталія Шмарко: Зазвичай, коли шукаєш якийсь товар через соцмережу, ще дуже довго з’являється його реклама на твоїй сторінці. Я так розумію, що такий алгоритм вже початково закладений програмістами?

Артем Левківський: Спершу соцмережі були дуже простими. Але вони активно розвивалися, і зараз реклама адаптується конкретно під вас. Мережа вивчає, що вам подобається, що ні. Робить аналіз коментарів під публікаціями і відповідно до ваших вподобань готує рекламу або підбирає рекомендації.

Наталія Шмарко: Тобто виходить, що Фейсбук обмежує наші можливості вибору, адже ми не можемо бачити повної картини?

Артем Левківський: Дуже поширений термін у колах SMM-менеджерів, що існує така собі мильна бульбашка навколо кожного користувача Фейсбуку. Тобто в рекомендації людині нічого нового не потрапить, бо її стрічку буде наповнювати тільки певного роду контент.

Наталія Шмарко: Питання медіаграмотності, наскільки воно на часі?

Артем Левківський: Це дуже важливо. На мою думку, медіаграмотність має викладатись навіть у школі, особливо зараз. Адже коли на території країни точиться війна, є багато тем для спекуляцій і одночасно триває інформаційна війна. Тож ми повинні правильно фільтрувати інформацію: яке її джерело, хто її автор. Обов’язково треба перевіряти, чи достовірні дані чи це лише плітки.

Наталія Шмарко: От якраз за допомогою соцмереж часто поширюється недостовірна інформація, зокрема щодо подій на Сході України…

Артем Левківський: Якщо ще років десять назад всі обговорення, в тому числі на Фейсбуку, витікали із посилання на новинні ресурси, то зараз те, що відбувається на Фейсбуку, навпаки, впливає на формування порядку денного.

Наталія Шмарко: Нещодавно я за допомогою мережі ТікТок декламувала вірш Тараса Шевченка. І моє відео було видалене з аргументуванням, що в ньому є мова ворожнечі. Як потім з’ясувалося, офіс ТікТок в Москві. Чи дійсно ТікТок видаляє зі сторінок користувачів усе, що пов’язане з Україною, зокрема війною на сході нашої країни?

Артем Левківський: Я не надто добре обізнаний із ТікТок. Але якщо керівництво, яке модерує контент на просторах ТікТоку, перебуває в Росії, то незалежно від офіційної політики соцмережі, яка створена і зареєстрована китайською компанією у Штатах, буде упереджене ставлення до всього українського загалом. І відповідно до того упередженого ставлення вони можуть адаптувати офіційні правила під себе.

Наталія Шмарко: Чи потрібно вивчати основи програмування дітям і з якого віку?

Артем Левківський: Звичайно, найкраще вчити основи програмування в дитячому віці, коли саме формується мислення. Навіть якщо людина в майбутньому не стане програмістом, вона навчиться аналітично, критично мислити. Діти вже в 12 років можуть створювати власні сайти або якийсь стартап. До мене на уроки ходять навіть четвертокласники. А в Японії починають вчити основи програмування вже з першого класу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток