Зараз в ефірі:

Все, що необхідно знати про вступну кампанію до військових ВНЗ на 2018 рік

07.06.2018
Все, що необхідно знати про вступну кампанію до військових ВНЗ на 2018 рік

З 10-12 липня стартує вступна кампанія до військових Вищих навчальних закладів. Тому ви маєте шанс стати професійним військовим, захищати свою країну від ворога, маючи відповідну освіту.

Про особливості цьогорічного вступу в програмі «Поліграф» на Армія фм розповів заступник директора Департаменту військової освіти, науки, соціальної і гуманітарної політики Міністерства оборони України Вадим Артамощенко.

Яна Холодна: Сьогодні ми активно готуємо військових журналістів. Наскільки сьогодні професія військового журналіста користується попитом серед абітурієнтів?

Вадим Артамощенко: Військовий інститут Київського національного університету ім. Т. Шевченка завжди користувався попитом серед абітурієнтів, зокрема і підготовка за спеціальністю «Журналістика», спеціалізацією «Військова журналістика», конкурс туди завжди існує, потреба у фахівцях є, тому популярність зростає, конкурс зростає, відбір достатньо жорсткий.

Яна Холодна: Наскільки навчання у військовому ВНЗ з 2014 року стало популярнішим за останні роки? Чи є приріст людей, які хочуть вчитися і служити в армії?

Вадим Артамощенко: Ми значним чином збільшили державне замовлення на підготовку військових фахівців у ВНЗ. Тому, що потреби ЗСУ зростають, і це нам диктують умови сьогодення і агресор. Цього року ВНЗ здійснили перший випуск тих осіб, які вступили у 2014 році. Які в липні-серпні брали участь в активній фазі бойових дій, які перші стали на захист кордонів України, які звільняли території Донбасу. Вони пішли в ВНЗ свідомо. Така сама ситуація була і в наступних роках. Кількість патріотично налаштованої молоді, людей, які відчули потребу у захисті України, які ці завдання виконували, вирішили присвятити себе військовій справі у подальшому – ця кількість лише збільшується. Серед цих людей і ті, хто був призваний по мобілізації, і тих, хто проходив службу за контрактом, добровольці, ті, хто проходив строкову службу. Навіть офіцери, які в 2014 і наступних роках проходили військову службу, але потім вступили в Національний університет оборони України і продовжили навчання для підняття свого професійного рівня.

Даря Бура: А чи внесли ці люди, завдяки своєму бойовому досвіду, якісь зміни в систему навчання?

Вадим Артамощенко: В 2014 році у жовтні ми провели науковий семінар з офіцерським складом, який прибув з зони АТО. Це був перший досвід, коли вони ділилися, пояснювали, що відбувалося, пояснювали всі епізоди, бойові зіткнення, особливості дій. Крім цього, офіцерський склад, науково-педагогічний склад ВНЗ брав активну участь у початку бойових дій. Коли формувався штаб АТО, штаби секторів. Ми щомісяця відправляли офіцерів на виконання завдання в зону АТО. Набуті знання і вміння потім впроваджувалися в науковий процес. На сьогоднішній день левова частина тих, хто навчається в Національному університеті оборони України – учасники бойових дій. Кожен з цих людей не думав, що стане Героєм України, вони виконували завдання з гідністю і держава їх відзначила. Вони рухаються далі.

Яна Холодна: У нас є запитання від слухача: проходжу службу в лавах ЗСУ понад 14 років, офіцер, маю вищу освіту, здобуту в цивільному ВНЗ частково на державній основі, спеціальність перекладач, чи маю я право здобути вищу військову освіту за фахом "Військова журналістика"?

Вадим Артамощенко: Якщо є вища освіта за спеціальністю «журналістика», немає необхідності знову вивчати те ж саме. Поглиблювати військову освіту можна в тому переліку спеціальностей і спеціалізацій, які існують.

Яна Холодна: Ще одне запитання від слухача: чи є заочна форма навчання для діючих військових?

Вадим Артамощенко: Для офіцерського складу, який навчається в університеті ім.. Черняховського, заочна форма навчання передбачена, для військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, є можливість здобуття вищої освіти у цивільних галузях заочно під час проходження служби, або у ВВНЗ можуть набирати військових, які служать за контрактом або строкової служби для здобуття ступеня освіти «бакалавр» за заочною формою. Але умова одна – має бути другий контракт. Не раніше, доки завершиться перший термін контракту і буде продовжено ще на 5 років наступний контракт.

Даря Бура: Чи є якісь особливості чи нові умови при вступі цьогоріч?

Вадим Артамощенко: Умови вступу до всіх закладів вищої освіти на 2018 рік в своєму наказі визначило Міністерство освіти і науки. Там прописано, що Міністерство оборони має право встановлювати свої додаткові умови вступу до вищих військових навчальних закладів. До цивільних навчальних закладів вступає цивільна молодь за сертифікатами ЗНО, за визначеними предметами і визначеними спеціальностями. А умови військової служби передбачають ще психологічну стійкість, фізичний розвиток, стан здоров’я. Тому, обов’язковими умовами вступу до військових ВНЗ для цивільної молоді є, крім сертифікатів ЗНО, іспит з фізичної підготовки, лікарська комісія (за умовами МОУ), психологічне обстеження. Крім цього військовослужбовці на контракті чи строкової служби, які виконують бойові завдання, не зможуть зараз в загальній системі здати ЗНО, тому прийняте рішення, що певні категорії здають вступні випробування. Безпосередньо на час приймальної комісії, подаються певні документи і людина прибуває до ВНЗ і здає ті випробування, які встановлені у цьому закладі на цю спеціальність чи спеціалізацію.

Даря Бура: Чи передбачені цього року на навчання пільги і для кого?

Вадим Артамощенко: Законодавство передбачає різні пільгові категорії. Кожна категорія соціально захищена. Пільгові категорії – це діти сироти, діти загиблих учасників бойових дій. Є певні окремі категорії громадян, які або поза конкурсом, або на цільових прийомах, або пільгових умовах вступають до ВВНЗ. Йдеться про вступників з числа військовослужбовців військової служби за контрактом, вступники з числа ліцеїстів ліцеїв з підвищеною фізичною підготовкою, вступники, які проживають на тимчасово окупованих територіях, переселенці. Є умови прийняття поза конкурсом. Йдеться про осіб, один з батьків в яких був військовослужбовцем або загинув, чи визнаний безвісти зниклим під час виконання військової служби, учасники бойових дій на території інших держав, члени родин учасників бойових дій. На сьогодні збільшений віковий поріг тих, хто має вступити, але відповідний закон перебуває на підписі президента України.

Яна Холодна: Ось, у нас є приклад від слухача: чи передбачені якісь пільгові умови при вступі (на очну і заочну форми навчання) та при навчанні (за власний кошт, кошт МО чи державний бюджет) при наявності УБД, діючим військовим, нагороджених нагрудним знаком "За військову доблесть" для осіб рядового, сержантського та офіцерського складу?

Вадим Артамощенко: Особи, нагороджені відзнакою МО "За військову доблесть" мають право на першочергове зарахування, за умови успішної здачі вступних випробувань. Тобто, коли будується рейтинг, і такий військовий здав успішно іспити – він має першочергове право. Це стосується тих, хто має державні нагороди.

Яна Холодна: На які спеціальності і в які військові ВНЗ найбільше хочуть вступати цивільні абітурієнти?

Вадим Артамощенко: У нас 12 військових ВНЗ і вищих навчальних підрозділи (2 університети, 4 академії, 5 військових інститути). Підготовка здійснюється у 20 галузях знань. Стверджувати, що в якийсь вступають, а в якийсь ні, ми не можемо. До 20 червня, до кінця здачі документів,  у нас є час. До цього часу військові комісаріати повинні передати всі справи кандидатів на вступ до закладів освіти. Зараз немає жодного навчального закладу і спеціальності, де б не було подано документів, або були б суттєві проблеми. Будь-яка освіта має бути конкурентоздатною і будь-яка людина, яка здобуває освіту, прагне у майбутньому бути гарантовано працевлаштованою. Високотехнологічні спеціальності, комп’ютерні науки, технології користуються попитом. Плюс – завжди: спецпризначенці, ДШВ, сили спеціальних операцій, військова розвідка, морська піхота – люди, які йдуть за покликом душі на захист Батьківщини, обирають ці спеціальності. І механізовані танкові війська і ракетні війська і артилерія користуються популярністю.

Даря Бура: Питання від слухачки: Для того, аби вступити до військового вишу потрібно за півроку вже почати здавати випробування, фізо, меддогляд та інше. Якщо я не встигла вчасно це зробити? І чи можна ці випробування здати після ЗНО у прискореному варіанті?

Вадим Артамощенко: Випробування фізичної підготовки, медичний огляд і професійний відбір здійснюється безпосередньо у ВВНЗ. Ці випробування цього року починаються з 12 липня і всі, хто сформував справи і подав документи, або через військові комісаріати, або через приймальну комісію ВНЗ. І, подаючи відповідні документи, сертифікати ЗНО, 12 липня її буде викликано. Маленька особливість є по Харківському національному університету повітряних сил, з огляду на те, що льотний склад проходить поглиблене медичне обстеження, у них такі заходи починаються з 10 липня. І до 23 липня всі комісії і приймальні у ВВНЗ завершують свою роботу.

Даря Бура: Чи є особливості щодо жіночих спеціальностей?

Вадим Артамощенко: В правилах прийому написано, що особи жіночої статі, приймають на рівних правах з особами чоловічої статі, за спеціальностями, за якими вони в подальшому зможуть проходити військову службу. Генеральний штаб щорічно віддає відповідний наказ, де дається перелік посад, які можуть обіймати військовослужбовці жінки. Це визначається умовами проходження військової служби, особливостями дій законодавства стосовно охорони материнства та дитинства, особливими важкими умовами служби.

Даря Бура: Чи впроваджено сучасні гаджети або технології в навчання? Адже раніше всі вчилися за однією системою, і тепер ми та ворожа армія відкривають одні й ті самі методички на війні.

Вадим Артамощенко: В нас перепрацьовано весь комплект нормативно-правових актів і правових документів, статути, настанови, основи. Вони відповідають сучасним умовам і тим умовам, в яких ми перебуваємо. Ми впроваджуємо стандарти НАТО, наприклад, стандарти підготовки документів, графічного відображення документів. Ми розробили навчальний комплект військ з позначеням і всім іншим, розповсюджуємо це в ВВНЗ. Використовуємо сучасні технології. Впроваджується система дистанційного навчання. З цього року ми це впровадили в Національному університеті оборони для офіцерського складу, а далі будемо дивитися. Засоби зв’язку, тренажерна база за останні роки все суттєво оновилося. Ми принципово оновили науково-педагогічний склад. У нас викладацький склад, особливо офіцерський – майже 100% це ті люди, які брали участь в бойових діях.

Яна Холодна: До якого віку можна вступати до військових ВНЗ?

Вадим Артамощенко: Для цивільної молоді від 17 до 21 року, для військовослужбовців, резервістів і військовозобов’язаних, які мають повну, загальну, середню освіту – до 23 років,  і для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом – до 30 років.

Довідник для вступників

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток