Зараз в ефірі:

Все, що вас може цікавити про Воєнний стан: Для чого, як діяти, що робити військовим і цивільним

06.12.2018
Все, що вас може цікавити про Воєнний стан: Для чого, як діяти, що робити військовим і цивільним

Понад тиждень одна тема турбує суспільство — воєнний стан. У програмі Поліграф обговорили всі його тонкощі й деталі, про те, як він впливає на цивільне населення і на армійців.

Допоміг розібратися у цьому офіцер управління правового забезпечення Генерального Штабу ЗСУ, полковник юстиції Юрій Бобров.

 

Дар’я Бура: Введенню воєнного стану передували події в Азовському морі, коли РФ неприховано атакувала наші кораблі, відкрила вогонь, поранила моряків і потім захопила їх і судна у полон. Чи порушили ми щось у тих подіях на Азовському морі?

Юрій Бобров: Говорячи з правової точки зору – введення воєнного стану – це правильна реакція нашої держави. Відповідно до статей 17 і 38 Конвенції ООН з морського права та статті 2 Договору між Україною та РФ про співробітництво та використанні Азовського моря і Керченської протоки – військові кораблі України  користуються свободою судноплавства. Отже, можуть здійснювати прохід через Керченську протоку без будь-яких перешкод, з умовою дотримання умов безпеки судноплавства. Цей договір передбачає, що торгівельні судна, військові кораблі та інші державні судна під прапором України або РФ, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства. При цьому, відповідно статей 32 та 95 названої Конвенції, кораблі користуються імунітетом. В даній ситуації військові кораблі ВМС ЗСУ здійснювали плановий перехід з порту Одеса до порту Маріуполь. Відповідні служби, в тому числі, навігаційні служби РФ, були повідомлені. Однак, з метою створити конфлікту ситуацію. Викликати нашу державу на якісь неправильні дії, спровокувати агресію, були вчинені протиправні дії з боку ВМС РФ. Зокрема, з боку прикордонних військ ФСБ РФ. Я захоплююся витримкою наших моряків. Які не піддалися на цю провокацію і не застосували зброю проти військових кораблів РФ, оскільки, саме це було потрібно росіянам, щоб звинуватити Україну в черговий раз.

Дар’я Бура: Наші моряки діяли правильно, так?

Юрій Бобров: Звичайно. Вони діяли відповідно до Конвенції ООН з морського права та відповідно до вимог Договору між Україною та РФ про співробітництво використання Азовського моря та Керченської протоки.

Андрій Давидов:  А якби наші військові відкрили вогонь у відповідь, які наслідки були б для них?

Юрій Бобров: Враховуючи те, що перевага сил була на стороні РФ, оскільки, крім плавзасобів були підняті в повітря бойові вертольоти прикордонних військ ФСБ - наші кораблі були би знищені. І РФ звинуватила б Україну в порушеннях міжнародного права. І це дало б шанс розпочати широкомасштабну агресію проти нашої держави.

Дар’я Бура: Наскільки необхідно було зараз вводити воєнний стан? Президенту закидали, що 5 років йде війна, були страшні бої з великими втратами, а до введення ВС спричинили саме ці події в Азовському морі.

Юрій Бобров: Зараз відношення РФ набуло інакшого провокативного характеру по відношенню до нашої держави. Раніше Росія прикривала свої дії – жителями Донбасу, яких вона озброювала, формуючи незаконні збройні формування. Тоді керівництво держави прийняло рішення вирішувати ті загрозі у форматі АТО, тепер в форматі ООС. В даній ситуації Росія відкрито порушила норми міжнародного права і її військові кораблі відкрито атакували наші військові кораблі, які здійснювали мирний перехід і навіть не збиралися застосовувати зброю.

Дар’я Бура: Які особливості цього ВС? Наприклад, він введений на 30 діб – чому така дата, чи може вона бути змінена?

Юрій Бобров: Дата визначена Указом президента від 26 листопада. Ця дата розумна, з метою уникнути спекуляцій з цього приводу, що це, ніби-то політичний крок. Саме так ми повинні діяти відносно нашого національного законодавства. Так, багато хто закидає, чому не вводили ВС після Іловайської трагедії, інших важких ситуацій на східному фронті. Ще раз підкреслюю – Росія діяла прикрито – так звані «зелені чоловічки» без розпізнавальних знаків захоплювали АР Крим,  лише потім Путін визнав те, що це діяли спецпідрозділи РФ, які готувалися до цього, заздалегідь готувалися медалі за захоплення Криму. В даній ситуації Росія відкрито і грубо порушили  всі договори.

Дар’я Бура: Коли мине 30 діб, воєнний стан припиниться?

Юрій Бобров: Протягом 30 діб наша держава підготується до можливої відкритої агресії з боку РФ. За цей час буде вжитий комплекс заходів для того, щоб ми могли дати гідну відсіч агресору.

Дар’я Бура: Тобто, у разі агресії, ВС можу бути продовжено?

Юрій Бобров: Ні, в Указі президента чітко визначено 30 днів – з 14:00 26 листопада по 14:00 26 грудня. Для того, щоб продовжити ВС, у разі необхідності, буде видано новий указ і цей указ пройде ті самі процедури затвердження, що і попередній.

Андрій Давидов: Багато політиків маніпулювали  тим, що ВС відобразиться на цивільному населенні. В тих областях, де його ввели, як це відобразилося на повсякденному житті?

Юрій Бобров: ВС більше стосується ЗСУ інших законно утворених військових формувань і вживаються заходи щодо навчань резервістів 1 черги для підвищення бойової готовності сил територіальної оборони, вживаються заходили щодо додаткового захисту військових та інших важливих об’єктів. Будь-яких питань щодо обмеження свобод і конституційних прав громадян, хоч вони і зазначені в Указі президента, наразі ніхто не збирається запроваджувати.

Дар’я Бура: Тобто, на цивільних громадян ВС жодним чином не відобразиться?

Юрій Бобров: Так, враховуючи ті терміни, на які він був введений. Великий тягар для вживання заходів, зазначених в указі, буде покладено на ЗСУ та інших силовиків.

Дар’я Бура: Щодо зборів резервістів 1 черги – кого викликатимуть до військкоматів, кому бути готовим, як реагувати тим, хто не служив у перші роки війни?

Юрій Бобров: Резерв 1 черги – це збори тих людей, які служили в ході мобілізації з 1 по 6 хвилі. Це підготовлені до виконання бойових завдань люди. Призов інших категорій військових буде здійснюватися для територіальної оборони. У них будуть відповідні свої навчання. Насправді, кожен громадянин повинен бути свідомим, коли країні загрожує небезпека. Ми не можемо перекладати всю відповідальність за захист країни на тих військовослужбовців, які захищають країну на Донбасі. Я б хотів, щоб питання ВС не переводили у політичну площину. Насправді – це показник того, що ми можемо  і готові дати відсіч.

Дар’я Бура: Чи є якісь вибіркові моменти серед родів військ, кого збирають  на збори резервістів?

Юрій Бобров: В умовах ВС потрібні усі спеціальності – і стрілки, і механіки-водії, і морпіхи, і десантники.  Всі потрібні.

Дар’я Бура: Що означає вислів «приведення ЗСУ у повну бойову готовність»? Цим більше хлопці з фронту цікавляться, мовляв, вони і так воюють.

Юрій Бобров: Ті військовослужбовці, які знаходяться в ООС, вони і так в повній бойовій готовності, це більше стосується тих військових частин, які знаходяться поза межами ООС. Це переведення на казармений режим, посилення чергування, посилення охорони особливо відповідальних об’єктів.

Дар’я Бура: У 10 областях, де введений ВС у разі відкритої збройної агресії РФ можуть відбуватися усі ті моменти, яких боїться цивільне населення. У Донецькій і Луганській області збройна агресія триває вже 5 рік. Щоправда, вона не відкрита, бо ніби-то воюють ополченці за словами країни-агресора. Чи в цих двох областях будуть якісь відмінності у веденні ВС?

Юрій Бобров: Абсолютно ніяких відмінностей не буде. Під час виконання операції ОС не відбувається порушень прав громадян. На території тих областей де-факто був ВС, оскільки в зоні ООС реально ведуться бойові дії і ми всі знаємо, що це збройна агресія РФ. Звичайно, певні обмеження там були, які стосувалися перш за все перевірки громадян, посилення паспортного режиму, наявність блок-постів з метою того, щоб відслідкувати можливі незаконні дії з боку незаконних збройних формувань. Це стосувалося також необхідності виділення певних приміщень для ЗСУ, які перебувають в зоні ООС, були певні незручності для ведення бізнесу, особливо сільсько-господарського, оскільки це було небезпечно для самих фермерів і підприємців.

Дар’я Бура: Які фейки, що з’явилися на фоні введення ВС ви можете розвінчати і, зрештою, чи потрібно скуповувати сіль?

Юрій Бобров: Ми живемо старим досвідом, пам’яттю попередніх воєн. Зараз збройні конфлікти як локальні, так і міждержавні, мають інший характер і такої необхідності  як скуповувати продукти – немає необхідності.  Воєнні операції проводяться швидко і за короткий час. В нас є достатньо запасів продовольства, товарів першої необхідності. Технології та розвиток озброєння  пішов значно вперед і говорити про затяжний конфлікт не приходиться.

Дар’я Бура: Але в нас війна триває вже 5 рік і військові дії відбуваються, тобто, конфлікт затяжний.

Юрій Бобров: Такий заморожений конфлікт перш за все викликаний агресивними діями РФ, оскільки саме їй вигідний такий конфлікт. РФ хоче контролювати Україну і змушувати йти в тому напрямку, який вигідний РФ.

Андрій Давидов: Раптом у російського керівництва, по звершенню у нас ВС, знову почнеться якесь загострення, чи можливе введення повторного ВС?

Юрій Бобров: Звичайно. За такою самою процедурою, як це відбувалося – засідання РНБО, воєнного кабінету, указ президента і затвердження парламентом.

Дар’я Бура: Для чого в принципі введений ВС? Не чому, а для чого?

Юрій Бобров: Для того, щоб переконатися, що не лише ЗСУ і інші силові структури, а й народне господарство готове перейти на воєнні рейки і готове діяти в умовах війни. Тобто, відповідні заводи перепрофілюватися на виготовлення воєнної продукції. Для того, щоб провести заходи прихованої і відкритої мобілізації. Для того, щоб підготуватися до відсічі агресору і підготувати резерви на заміну тим військам, які задіяні в ООС. А також – мати змогу швидко реагувати на зміну обстановки.

Дар’я Бура: Де  населенню черпати інформацію, як не піддаватися фейкам і кому вірити?

Юрій Бобров: Щоб не піддаватися паніці, перш за все, інформацію потрібно черпати з офіційних джерел. В МО щодня проводяться брифінги, населенню дається вся повнота інформації щодо стану ЗСУ, щодо тих заходів, які проводяться відповідно до указу президента. Не потрібно брати до віри неперевірені  джерела інформації. Потрібно чути, що говорять представники ЗСУ, Нацгвардії, СБУ та інших органів влади.

Для отримання більш повної інформації - прослухайте ефір

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток